Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiedział realizację trzeciej edycji programu dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych „Mój Prąd”. Jego start zaplanowano na 1 lipca 2021 r.. Jakie są założenia nowej wersji programu wsparcia Mój Prąd 3.0? Kto może liczyć na największe dotacje?
Tegoroczna wersja programu Mój Prąd 3.0 zakłada wsparcie w formie dofinansowania nie tylko dla osób, które będą produkowały prąd solarny dzięki montażowi mikroinstalacji fotowoltaicznej, ale także w maksymalny sposób wykorzystywały go na własne potrzeby. Zakłada się więc, że na zwiększone wsparcie będą mogły liczyć osoby, które nie tylko kupią i zamontują instalację fotowoltaiczną, ale również zaopatrzą swój dom w produkty służące do konsumpcji własnej energii: np. bank energii, inteligentny system zarządzania energią, magazyn ciepła i chłodu lub ładowarkę do samochodów elektrycznych.
Nie znamy jeszcze szczegółów nowej edycji programu Mój Prąd – mają one zostać podane w ciągu najbliższych tygodni. Wiadomo jednak, że wnioski o dofinansowanie będą przyjmowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od 1 lipca 2021 roku do 20 grudnia 2021 r. NFOŚiGW zapowiada jednak, że w zależności od sytuacji okres ten może zostać przedłużony lub skrócony w przypadku wcześniejszego wyczerpania przeznaczonych na ten cel środków.
Dokładne zasady przyznawania dotacji nie są jeszcze znane. Nowa edycja programu Mój Prąd 3.0. zakłada jednak możliwość kwalifikowania inwestycji dokonanych pomiędzy grudniem 2020 r. a lipcem 2021 r. Z programu będą więc mogły skorzystać osoby, które kupiły niewielkie instalacje fotowoltaiczne (2 kW-10 kW) w czasie pomiędzy programami Mój Prąd 2.0 a 3.0. Nowy program dofinansowania ma również obejmować inwestycje, które zostały zrealizowane od lutego 2020 r., a których właściciele nie zgłosili się wcześniej po dotację.