Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Kotły

Praca stałotemperaturowa i pogodowa

Urządzenie grzewcze takie jak kocioł gazowy czy pompa ciepła, wraz z całą instalacją grzewczą w budynku ma za zadanie utrzymać komfortowe warunki mieszkalne, oraz zapewnić dostęp do ciepłej wody użytkowej – to oczywiście nic nowego. Jednak sposób w jaki te komfortowe warunki są osiągane podlega ciągłej zmianie i ewolucji, żeby nie użyć nader często ostatnio używanego słowa optymalizacji.

Gdy nadchodzą chłodniejsze i rano ciężko jest się wygrzebać z ciepłego łóżka to czas najwyższy na załączenie ogrzewania. Co się wtedy dzieje? Urządzenie grzewcze podgrzewa wodę, która rozprowadzana jest w budynku po odbiornikach ciepła np. grzejnikach czy instalacji ogrzewania podłogowego. Te elementy, jako że są cieplejsze od powietrza w budynku oddają do niego ciepło. Ciepło powinno być dostarczane do budynku dokładnie w takiej ilości w jakiej ucieka ono przez przegrody budowlane jak ściany, okna, strop, dach itd. Jeżeli tego ciepła będziemy dostarczali więcej niż ucieka to w budynku temperatura zacznie rosnąć i odwrotnie. Wzrost temperatury w budynku z kolei oznacza wzrost strat ciepła, większe zużycie paliwa oraz oczywiście wzrost kosztów ogrzewania. Analizy wskazują, że każdy 1 stopień powyżej +20°C w domu oznacza wzrost kosztów ogrzewania o dodatkowe od 2% do nawet 5%.

Urządzenie grzewcze może dostarczać ciepło do budynku wodą grzewczą o stałej temperaturze. Instalację wyposaża się wtedy w termostat pomieszczenia, który mierząc rzeczywistą temperaturę pomieszczenia odpowiada za załączanie i wyłączanie urządzenia grzewczego. Taki rodzaj pracy nazywany trybem stałotemperaturowym i określa mianem regulacji ilościowej. Rozwiązanie cechują duża prostota pracy i regulacji, ale także wahania temperatury w budynku.

Ciepło do budynku można dostarczać również w sposób jakościowy. Temperatura wody grzewczej kierowanej na odbiorniki ciepła jest wtedy zmienna i zależna od wartości temperatury zewnętrznej. Im chłodniej jest na zewnątrz tym budynek traci więcej ciepła i tym więcej należy tego ciepła dostarczyć. Grzejniki nie zmieniają swoich rozmiarów, ale poprzez zmianę temperatury wody płynącej przez grzejniki możemy regulować ich moc grzewczą. Ten rodzaj pracy nosi nazwę trybu pogodowego. Woda grzewcza o zmiennych temperaturach krąży w sposób ciągły w instalacji i w płynny sposób utrzymuje temperaturę wewnątrz budynku. Kocioł pracując z niższą temperaturą staje się również bardziej ekonomiczny.

 

Zachęcamy do wypełnienia krótkiej ankiety naszego Partnera – firmy Viessmann.

Tagi
ankieta / kocioł gazowy / kocioł na gaz / pompa ciepła / urządzenie grzewcze

Popularne

Dom energooszczędny / Formalności / Strona główna / Termomodernizacja Audyt energetyczny przed modernizacja domu. Wszystko, co warto wiedzieć