Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Pompy ciepła / Strona główna

Pompy ciepła split i monoblokowe – czym się różnią?

Powietrzne pompy ciepła typu split oraz urządzenia monoblokowe pracują w ten sam sposób. Pobierają energię zakumulowaną w powietrzu i zmieniają ją w ciepło przekazywane wodzie grzewczej w instalacji centralnego ogrzewania. Pompy ciepła split i monoblokowe osiągają też takie same wydajności. Obie mogą ogrzewać budynek oraz zapewniać wysoki komfort ciepłej wody użytkowej. Różnica tkwi natomiast w ich budowie, która wpływa na instalację i serwis tych urządzeń.

Powietrzne pompy ciepła typu split

● Mają te same komponenty co monoblokowe pompy ciepła, jednak w przeciwieństwie do nich, w urządzeniach typu split skraplacz zamontowany jest w jednostce wewnętrznej (instalowanej wewnątrz budynku). Układ chłodniczy jest więc rozdzielony na dwie jednostki.

● Przewodami, które łączą jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną krąży czynnik chłodniczy.

● W związku z powyższym montaż powietrznej pompy ciepła typu split wymaga od instalatora posiadania uprawnień chłodniczych (tzw. uprawnień F-gazowych).

● W przypadku pomp ciepła typu split niezbędne będą również coroczne kontrole szczelności układu.

● Jednostka zewnętrzna łączy się z wewnętrzną przewodami z czynnikiem chłodniczym – eliminuje to ryzyko zamarzania układu pompy ciepła.

 

pompa ciepła split

Pompa ciepła typu Split Vitocal 200-S

 

Monoblokowe pompy ciepła

● W przypadku monobloków cały układ chłodniczy w tym skraplacz znajduje się w jednostce zewnętrznej.

● Układ chłodniczy w całości wykonywany fabrycznie, dlatego określany jest jako układ hermetyczny. Rozwiązanie to eliminuje ryzyko wycieku i błędów instalacyjnych.

● Jednostka wewnętrzna wyposażona jest m.in. w hydraulikę i regulator.

● Jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną łączą przewody wodne.

● W czasie prac montażowych instalator nie ingeruje w układ chłodniczy, wykonuje tylko podłączanie po stronie wodnej. W związku z tym nie musi posiadać uprawnień F-gazowych.

● W przypadku pomp ciepła typu monoblok nie wymaga się wykonywania corocznych przeglądów układu chłodniczego.

● Pompy ciepła typu monoblok wymagają zabezpieczenia przed zamarzaniem wody np. w przypadku przerwy w dostawie prądu (np. poprzez zastosowanie medium niezamarzającego).

 

monoblokowa pompa ciepła

Monoblokowa pompa ciepła Vitocal 200-A

 

Miejsce montażu pompy ciepła

Jednostki zewnętrzne monoblokowych pomp ciepła oraz urządzeń typu split mogą być montowane na specjalnej konstrukcji wolnostojąco lub na elewacji budynku. Montaż na fasadzie domu wykonywany jest rzadziej z uwagi na obawę przed przenoszeniem hałasu na konstrukcję budynku. Oczywiście dobrze zastosowane gumowe wibroizolatory eliminują to ryzyko. Częściej spotykany wariant wolnostojący pozwala jednak łatwiej zapewnić odprowadzanie kondensatu z jednostki.
Jednostki zewnętrzne powinny być montowane stosunkowo blisko ściany budynku – im mniejsza będzie odległość między obiema nią a jednostką wewnętrzną, tym mniejsze będą straty ciepła do otoczenia.

Tagi
pompa ciepła monoblokowa / pompa ciepła powietrze woda / pompa ciepła split / powietrzne pompy ciepła

Popularne

Dom energooszczędny / Formalności / Strona główna / Termomodernizacja Audyt energetyczny przed modernizacja domu. Wszystko, co warto wiedzieć