Pelet jest to nowoczesne i ekologiczne paliwo, o zapewnionej przyszłości. Do jego produkcji wykorzystywane są odpady drzewne (trociny, wióry, zrzyny), słoma zbóż, słoma rzepaku oraz inne rośliny energetyczne.
Pelet powstaje w wyniku zgniatania i sprasowywania biomasy pod bardzo dużym ciśnieniem, bez udziału środków chemicznych. Efektem końcowym są granulki w kształcie walca o średnicy 6-8 mm i długości 20-50 mm. Pelet powstaje w 100% z naturalnych surowców, dlatego też otrzymuje się doskonałe paliwo o bardzo dobrych właściwościach energetycznych i o możliwości automatycznego podawania paliwa do kotła.
Pelet charakteryzuje się niską zawartością wilgoci 8-12%, a jego spalanie jest bardzo przyjazne dla środowiska – z neutralnym bilansem emisji CO2. Popiół uzyskany ze spalania peletu drzewnego może być wykorzystywany jako nawóz.
Porównanie peletu z innymi paliwami:
Nowoczesny kocioł pelet-owy EasyPell firmy Viessmann.
Pelet sprzedawany jest w workach lub luzem. Pelet luzem transportowany jest w wagonach z pompami silosowymi i wdmuchiwany przez układ przewodów giętkich do magazynu. W worki pakowany jest najczęściej po 15 lub 25 kg, lub w duże worki tzw. big bag 1000 kg.
Jeśli ogrzewanie olejowe jest w całości wymieniane na ogrzewanie peletem, jako magazyn idealnie sprawdzi się dotychczasowy magazyn na olej opałowy w piwnicy.
Kocioł Viessmann na olej opałowy Vitola Comferral, po modernizacji, która polegała na zastąpieniu palnika olejowego, palnikiem na pelet (źródło: www.kostrzewa.com.pl).
W połączeniu z dobrymi własnościami mechanicznymi, takimi jak łatwość transportowania, przechowywania oraz możliwość automatycznego dozowania, pelet stanowi największe potencjalne źródło energii odnawialnej na świecie, które zdobywa coraz większe rzesze zwolenników. Od kilkunastu lat wykorzystuje się go w systemach ciepłowniczych, do ogrzewania budynków użytkowych i gospodarstw domowych w krajach wysoko rozwiniętych takich jak: Szwajcaria, Dania, Austria, Włochy, Niemcy.
Przykłady modernizacji kotłów olejowych Viessmann na pelet, przez zastosowanie palnika Peletowego (źródło: ABC PELLETU Krzysztof Kordas).