Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Kotły

Olejowe kotły kondensacyjne

Kotły kondensacyjne kojarzone są gównie z kotłami gazowymi. Ale, również kotły olejowe, dzięki wykorzystaniu dodatkowej ilości ciepła ze spalin (kondensacja), mogą pracować z wysoką sprawnością obniżając koszty ogrzewania. Olejowe kotły kondensacyjne – co warto o nich wiedzieć?

Ze względu na zmieniające się ceny oleju opałowego istotne jest maksymalne wykorzystanie energii zawartej w paliwie. Jednym ze sposobów wykorzystania kondensacji w kotłach olejowych jest dodatkowy wymiennik ciepła (kondensacyjny) dołączonym do kotła (np. kocioł Vitoladens 300-T). Olejowe kotły kondensacyjne poprzez bardziej wydajną pracę mogą zmniejszyć koszty ogrzewania domu olejem opałowym.

Olejowe kotły kondensacyjne – zasada działania

Olej spalany jest w komorze spalania gdzie przekazuje ciepło wodzie grzewczej (bez kondensacji), następnie spaliny kierowane są do dodatkowego wymiennika ciepła (kondensacyjnego), gdzie odzyskuje się z nich dodatkową ilość ciepła.
W tradycyjnych kotłach olejowych nie można dopuścić do wykroplenia się woda ze spalin, bo może to prowadzić do uszkodzenia kotła. Dlatego muszą one utrzymywać minimalną temperaturę wody grzewczej ok. 40°C (tzw. dolne ograniczenie temperatury). W kotłach kondensacyjnych jest to niepożądane, ponieważ im niższa temperatura wody grzewczej tym kotły kondensacyjne pracują z wyższą sprawnością (następuje intensywniejsza kondensacja). Dlatego, olejowe kotły kondensacyjne mają specjalną konstrukcję np. dwuwarstwową powierzchnię grzewczą Biferral (stalowo-żeliwną). Jest ona połączeniem własności plastycznych stali (od strony wodnej) z żaroodpornymi własnościami żeliwa (od strony gorących spalin).

fot. Viessmann

Dzięki specjalnej konstrukcji powierzchni grzewczej w samym kotle, niezależnie od temperatury wody grzewczej, nigdy nie wystąpi kondensacja. Kocioł nie musi utrzymywać minimalnej temperatury wody grzewczej i będzie całkowicie wyłączał się przy braku zapotrzebowania na ciepło dodatkowo oszczędzając paliwo. Kondensacja występuje dopiero w dodatkowym wymienniku ciepła Inox-Radial dołączonym do kotła. Wymiennik wykonany jest z wysokiej jakości stali szlachetnej i o specjalnej konstrukcji, która zapewnia maksymalne odzyskanie ciepła ze spalin.

Podsumowanie

Specjalne rozwiązania techniczne pozwalają na wykorzystanie kondensacji również w kotłach olejowych zasilanych ogólnodostępnym olejem opałowym. Jednocześnie olejowe kotły kondensacyjne są trwałe, niezawodne i przyjazne dla środowiska naturalnego.
Olejowe kotły kondensacyjne pracują ze sprawnością do 103%, zapewniając niższe koszty ogrzewania budynków nowych i modernizowanych. Dodatkowe oszczędności na kosztach ogrzewania można uzyskać stosując np. kolektory słoneczne do wspomagania ogrzewania ciepłej wody użytkowej.

Popularne

Dom energooszczędny / Formalności / Strona główna / Termomodernizacja Audyt energetyczny przed modernizacja domu. Wszystko, co warto wiedzieć