Powietrzna pompa ciepła ustawiona na działce sąsiadującej z innymi zabudowaniami nie może generować duże hałasu. Wybierając odpowiednie urządzenie warto zwrócić […]
Ogrzewanie lodem to nic innego jak wykorzystanie dodatkowego ciepła uzyskiwanego z zamarzającej wody, które to ciepło wykorzystuje pompa ciepła Vitocal. Rozwiązanie to jest już sprawdzone w domach i większych obiektach znajdujących się w Niemczech. U nas dopiero wchodzi na rynek i może być doskonałą alternatywą dla poziomego wymiennika gruntowego jak również dla pionowych sond gruntowych.
Głównym elementem systemu ogrzewania lodem jest okrągły betonowy zbiornik o pojemności 10 m³ (10 000 litrów). Zakopuje się go w gruncie i napełnia wodą wodociągową. Dlaczego nie deszczówką czy wodą z rzeczki lub jeziora? Bo wtedy możemy spodziewać się, że w zbiorniku pojawią się algi lub muł. Algi powodują pogorszenie wymiany ciepła na rurach wymiennika zatopionych w wodzie. Napełniając zbiornik wodą wodociągową nie będzie takiego problemu, bo zbiornik jest zamknięty i nie dociera do jego wnętrza światło dzienne.
Betonowy zbiornik ma średnicę 2,5 m i wysokość 3,56 m, zakopywany jest w gruncie poniżej strefy przemarzania. W zależności od zapotrzebowania na ciepło budynku instalacja może składać się z jednego lub kilku takich zbiorników. Dla pompy ciepła o mocy grzewczej 10 kW jeden zbiornik będzie wystarczający – zapewni wystarczającą ilość ciepła dla pompy ciepła w całym okresie grzewczym. Może również stanowić źródło niskiej temperatury dla chłodzenia pomieszczeń w okresie letnim.
Wewnątrz zbiornika, w wodzie, umieszczone są dwa wymienniki ciepła – wężownice z rur z tworzywa sztucznego. Przez pierwszy wymiennik przepływa solanka z instalacji pompy ciepła. Drugi wymiennik, umieszczony przy ściankach zewnętrznych zbiornika, połączony jest z kolektorem powietrzno-słonecznym.
Zbiornik lodu
Kolektor ma tutaj znacznie prostszą budowę niż typowe kolektory słoneczne. Nie ma szyby i izolacji cieplnej. Wykonany jest z połączonych ze sobą rur z tworzywa sztucznego – i to wszystko. Kolektor pozyskuje ciepło przede wszystkim z otaczającego go powietrza atmosferycznego, nie tylko w dzień ale również w nocy. Kiedy świeci słońce nagrzewa rury kolektora, tym samym płyn, który w nich się znajduje. Tak więc, ciepło pozyskane z powietrza i/lub promieniowania słonecznego zasila pompę ciepła lub magazynowane jest w zasobniku lodu. Nad wyborem źródła ciepła i optymalną pracą instalacji czuwa regulator pompy ciepła.
Nie każda pompa ciepła będzie dobrze pracować w instalacji z zasobnikiem ludu. Przede wszystkim musi mieć możliwość pracy przy niskich temperaturach solanki, której temperatura w sezonie grzewczym może wynosić od +25 do -7°C. Regulator pompy ciepła powinien umożliwiać kontrolę i wykorzystanie dostępnego w danej chwili źródła ciepła – kolektorów lub zasobnika lodu.
System zasobnika lodu wykorzystuje ciepło z kilku źródeł: z powietrza, z promieniowania słonecznego, z gruntu i z zamarzania wody. Ich optymalnym wykorzystaniem steruje regulator zabudowany w pompie ciepła Vitocal.
Jeśli pompa ciepła ochłodzi wodę w zasobniku lodu do temperatury 0°C, zacznie ona zamarzać – tworzy się lód. Pompa ciepła nadal może pracować, więc ilość lodu w zasobniku będzie się zwiększać, nadal przy tej samej temperaturze wody i lodu: 0°C. Taka sytuacja będzie mieć miejsce aż do zamarznięcia całej wody w zasobniku. Czyli wykorzystujemy własność wody, która zamarza przy stałej temperaturze 0°C, a zamarzanie wody dostarcza dodatkowe ciepło dla pompy ciepła. Dopiero po zamarznięciu całej wody w zasobniku temperatura lodu będzie się obniżać, tym samym obniży się temperatura solanki zasilającej pompę ciepła. Pompy Vitocal mogą być zasilane solanką o temperaturze nawet: -10°C.
W zasobniku lód tworzy się najpierw w środkowej części zasobnika wzdłuż całej jego wysokości. Następnie, oblodzenie zmierza w kierunku ścian zewnętrznych zbiornika. W ten sposób nie ma niebezpieczeństwa, że lód rozsadzi zbiornik. Rozmrażanie wody (tajenie), przebiega w kierunku odwrotnym, tj. od zewnątrz do środka zasobnika.