Jakie urządzenia wybrać, aby ogrzewanie wody użytkowej nie było obciążeniem zarówno dla domowego budżetu, jak i środowiska naturalnego?
Kolektory słoneczne to chyba najbardziej popularny sposób na ekologiczne i ekonomiczne przygotowywanie ciepłej wody użytkowej. Instalacja solarna do ogrzewania wody wykorzystuje darmową energię promieniowania słonecznego i pozwala obniżyć koszty podgrzewu wody nawet o 50-60%. Kolektory słoneczne polecane są szczególnie użytkownikom szukającym sposobu na komfortowe i niedrogie ogrzewanie wody poza sezonem grzewczym. Sprawdzą się więc dobrze zwłaszcza w przypadku domów ogrzewanych kotłami na paliwa stałe, w których latem domownicy często zmuszeni są do ogrzewania wody prądem. Warto w nie zainwestować również wówczas, gdy w domu zamontowane są nie najtańsze w eksploatacji kotły na olej czy gaz płynny.
Kolektory słoneczne w okresie wiosenno-letnim mogą praktycznie całkowicie przejąć ogrzewanie wody użytkowej, obniżając znacznie związane z tym koszty. W pozostałych okresach roku ich zastosowanie również przyniesie pewne oszczędności. Będą one wstępnie ogrzewać wodę użytkową, którą do wymaganej temperatury dogrzeje kocioł lub grzałka.
Komfortowy podgrzew wody użytkowej zapewni nam również pompa ciepła. Do ogrzewania wykorzystuje ona darmową energię skumulowaną w otoczeniu (powietrzu, gruncie). Jest to energia odnawialna, dostępna praktycznie bez ograniczeń, dlatego urządzenia te zalicza się nie tylko do ekonomicznych ale i ekologicznych.
W zależności od potrzeb można zdecydować się na jedną z dwóch opcji: pompę ciepła, która zapewni ogrzewanie budynku oraz przygotowywanie ciepłej wody użytkowej w zasobniku lub pompę ciepła pracującą wyłącznie na potrzeby ogrzewania wody użytkowej, która może pracować niezależnie od innych instalacji grzewczych.
W przypadku pierwszej wersji do wyboru mamy pompę ciepła oraz podłączony do niej zasobnik c.w.u. lub tzw. kompaktowe urządzenia, które w jednej obudowie mieszczą pompę oraz zasobnik o odpowiedniej pojemności, dzięki czemu zajmują niewiele miejsca.
Pompy ciepła przeznaczone wyłącznie do ogrzewania wody użytkowej wykorzystują w tym celu darmową energię odnawialną skumulowaną w powietrzu (mogą one korzystać z powietrza wewnątrz pomieszczenia, w który zostały zainstalowane lub z powietrza zewnętrznego).
Pompy ciepła, które będą samodzielnie przygotowywać wodę użytkową, niezależnie od innych instalacji grzewczych (np. zastępując w tej funkcji bojler elektryczny czy piec na paliwa stałe) wyposażone są dodatkowo w grzałkę elektryczną. Urządzenia, które będą współpracować z kotłem grzewczym posiadają wbudowaną wężownicę.
Oba rozwiązania gwarantują odpowiednią ilość ciepłej wody, również wówczas gdy pompa ciepła nie będzie w stanie pozyskać wystarczającą ilości energii z powietrza, niezbędną do podgrzewu wody do wymaganej temperatury. Regulator pompy ciepła wybiera optymalnie sposób ogrzewania wody między pompą ciepła a kotłem, uwzględniając współczynniki energii pierwotnej. Pompa ciepła zazwyczaj przejmuje wstępne podgrzewanie c.w.u., a kocioł dogrzewa ją w razie potrzeby. Takie rozwiązanie zapewnia maksymalny komfort ciepłej wody i pozwala obniżyć rachunki za jej przygotowywanie nawet do 40%.
Pompa ciepła Viessmann (Vitocal 262-A) zapewnia nagrzewanie c.w.u. do 70 °C – do 65 °C przez moduł pompy ciepła, a do 70 °C przez wbudowaną grzałkę elektryczną lub we współpracy z istniejącym kotłem grzewczym. Warto przy tym podkreślić, że taka pompa ciepła do c.w.u. w wersji z zasysaniem powietrza z zewnątrz może pracować w zakresie temperatur od -8 do +40 °C, co pozwala na jej użytkowanie przez większość dni w ciągu roku.
Pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej przystosowane są również do współpracy z instalacją fotowoltaiczną. Takie rozwiązanie pozwala zredukować koszty związane z ogrzewaniem wody do minimum. Pompa ciepła będzie bowiem w razie potrzeby korzystała z darmowego prądu solarnego. Dzięki połączeniu z instalacją PV będzie również pracować w 100% ekologicznie.
Przeczytaj także: „Czy zbiornik buforowy jest potrzebny?”