Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Kolektory słoneczne / Pompy ciepła

Ogrzewanie wody użytkowej komfortowo, ekologicznie i niedrogo

Jakie urządzenia wybrać, aby ogrzewanie wody użytkowej nie było obciążeniem zarówno dla domowego budżetu, jak i środowiska naturalnego?

Ciepła woda użytkowa dzięki kolektorom słonecznym

Kolektory słoneczne to chyba najbardziej popularny sposób na ekologiczne i ekonomiczne przygotowywanie ciepłej wody użytkowej. Instalacja solarna do ogrzewania wody wykorzystuje darmową energię promieniowania słonecznego i pozwala obniżyć koszty podgrzewu wody nawet o 50-60%. Kolektory słoneczne polecane są szczególnie użytkownikom szukającym sposobu na komfortowe i niedrogie ogrzewanie wody poza sezonem grzewczym. Sprawdzą się więc dobrze zwłaszcza w przypadku domów ogrzewanych kotłami na paliwa stałe, w których latem domownicy często zmuszeni są do ogrzewania wody prądem. Warto w nie zainwestować również wówczas, gdy w domu zamontowane są nie najtańsze w eksploatacji kotły na olej czy gaz płynny.

Kolektory słoneczne w okresie wiosenno-letnim mogą praktycznie całkowicie przejąć ogrzewanie wody użytkowej, obniżając znacznie związane z tym kosztyW pozostałych okresach roku ich zastosowanie również przyniesie pewne oszczędności. Będą one wstępnie ogrzewać wodę użytkową, którą do wymaganej temperatury dogrzeje kocioł lub grzałka.

Ciepła woda z pompą ciepła

Komfortowy podgrzew wody użytkowej zapewni nam również pompa ciepła. Do ogrzewania wykorzystuje ona darmową energię skumulowaną w otoczeniu (powietrzu, gruncie). Jest to energia odnawialna, dostępna praktycznie bez ograniczeń, dlatego urządzenia te zalicza się nie tylko do ekonomicznych ale i ekologicznych.

W zależności od potrzeb można zdecydować się na jedną z dwóch opcji: pompę ciepła, która zapewni ogrzewanie budynku oraz przygotowywanie ciepłej wody użytkowej w zasobniku lub pompę ciepła pracującą wyłącznie na potrzeby ogrzewania wody użytkowej, która może pracować niezależnie od innych instalacji grzewczych.
W przypadku pierwszej wersji do wyboru mamy pompę ciepła oraz podłączony do niej zasobnik c.w.u. lub tzw. kompaktowe urządzenia, które w jednej obudowie mieszczą pompę oraz zasobnik o odpowiedniej pojemności, dzięki czemu zajmują niewiele miejsca.

Pompy ciepła przeznaczone wyłącznie do ogrzewania wody użytkowej wykorzystują w tym celu darmową energię odnawialną skumulowaną w powietrzu (mogą one korzystać z powietrza wewnątrz pomieszczenia, w który zostały zainstalowane lub z powietrza zewnętrznego).

Gruntowa pompa ciepła Vitocal 200-G z zasobnikiem wody użytkowej

Pompa ciepła do ogrzewania wody użytkowej

Pompy ciepła, które będą samodzielnie przygotowywać wodę użytkową, niezależnie od innych instalacji grzewczych (np. zastępując w tej funkcji bojler elektryczny czy piec na paliwa stałe) wyposażone są dodatkowo w grzałkę elektryczną. Urządzenia, które będą współpracować z kotłem grzewczym posiadają wbudowaną wężownicę.

Oba rozwiązania gwarantują odpowiednią ilość ciepłej wody, również wówczas gdy pompa ciepła nie będzie w stanie pozyskać wystarczającą ilości energii z powietrza, niezbędną do podgrzewu wody do wymaganej temperatury. Regulator pompy ciepła wybiera optymalnie sposób ogrzewania wody między pompą ciepła a kotłem, uwzględniając współczynniki energii pierwotnej. Pompa ciepła zazwyczaj przejmuje wstępne podgrzewanie c.w.u., a kocioł dogrzewa ją w razie potrzeby. Takie rozwiązanie zapewnia maksymalny komfort ciepłej wody i pozwala obniżyć rachunki za jej przygotowywanie nawet do 40%.

Pompa ciepła Viessmann (Vitocal 262-A) zapewnia nagrzewanie c.w.u. do 70 °C – do 65 °C przez moduł pompy ciepła, a do 70 °C przez wbudowaną grzałkę elektryczną lub we współpracy z istniejącym kotłem grzewczym. Warto przy tym podkreślić, że taka pompa ciepła do c.w.u. w wersji z zasysaniem powietrza z zewnątrz może pracować w zakresie temperatur od -8 do +40 °C, co pozwala na jej użytkowanie przez większość dni w ciągu roku.

Pompa ciepła do wody użytkowej Vitocal 262-A

Pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej przystosowane są również do współpracy z instalacją fotowoltaiczną. Takie rozwiązanie pozwala zredukować koszty związane z ogrzewaniem wody do minimum. Pompa ciepła będzie bowiem w razie potrzeby korzystała z darmowego prądu solarnego. Dzięki połączeniu z instalacją PV będzie również pracować w 100% ekologicznie.

 

Przeczytaj także: „Czy zbiornik buforowy jest potrzebny?”

Tagi
cwu / kolektory słoneczne / Ogrzewanie wody użytkowej / pompy ciepła c.w.u. / pompy ciepła do wody użytkowej / woda użytkowa

Popularne

Dom energooszczędny / Fotowoltaika / Pompy ciepła Odnawialne źródła energii (OZE) – to się opłaca! Dom bez rachunków (cz.3)