Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Kotły

Modernizacja kotłowni z Viessmann – wymiana kotła w domu z lat 30-tych

Modernizację kotłowni nowi właściciele rozpoczęli od wykonania audytu energetycznego. Wskazał on najsłabsze punkty domu i zakres prac termomodernizacyjnych. Po ociepleniu dachu i wymianie okien przyszedł czas na modernizację systemu grzewczego.

 

Zainstalowany w budynku wysłużony, 20-letni piec gazowy pracował z niską sprawnością. Uniemożliwiał sterowanie temperaturą we wnętrzach i uruchomienie wykonanego już ogrzewania podłogowego. Za ogrzewanie wody użytkowej odpowiadała terma elektryczna, co przy potrzebach 4-osobowej rodziny również generowało wysokie koszty. Czynniki te spowodowały, że właściciele domu zdecydowali się na wymianę kotła na nowy, jeszcze przed planowanym ociepleniem ścian zewnętrznych.

Istniejący system grzewczy w domu o powierzchni 167 m2

  • Jednofunkcyjny, niekondensacyjny kocioł na gaz płynny o mocy 24 kW, zasilający instalację c.o. z grzejnikami
  • Terma elektryczna o pojemności 75 l do ogrzewania wody użytkowej

Nowi właściciele w ramach prac remontowych przygotowali dodatkowo:

  • nieuruchomioną jeszcze instalację ogrzewania podłogowego w trzech pomieszczeniach: kuchnia, łazienka i WC
  • instalację c.o. w sąsiednim budynku o pow. 17 m2

 

Modernizacja kotłowni

Prace nad modernizacją kotłowni powierzono ekspertom firmy Viessmann. Zaproponowali oni wymianę pieca na kondensacyjny kocioł gazowy nowej generacji Vitodens 222-F o mocy 19 kW, czyli urządzenie kompaktowe, które mieści w obudowie kocioł oraz zasobnik wody użytkowej o pojemności 100 l. Zmienia on energię spalania gazu w ciepło praktycznie bez strat, ze sprawnością wynoszącą 98%.

Po oględzinach kotłowni fachowcy Viessmann przystąpili do demontażu starego kotła. Usunięto zbędne instalacje i przygotowano miejsce do montażu nowego urządzenia.

 


 

Nowa grupa pompowa Viessmann:

  • Składa się z dwóch obiegów:

– bezpośredniego (obejmującego grzejnik)
– mieszaczowego (z ogrzewaniem podłogowym)

  • wyposażona jest również w sprzęgło hydrauliczne, do którego można podpiąć planowany w przyszłości kominek z płaszczem wodnym.

 

Zaadoptowano również komin – w istniejącym szachcie umieszczono wkład ze stali nierdzewnej do odprowadzenia spalin z kotła kondensacyjnego.

Montaż nowego kotła

Następne instalatorzy przystąpili do montażu kotła Vitodens 222-F.

Kocioł kondensacyjny Vitodens 222-F zainstalowany w domu pani Katarzyny:

  • to urządzenie jednofunkcyjne z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. ładowanym warstwowo o pojemności 100 l

  • ma szeroki zakres modulacji mocy grzewczej (do 1:17) – pracuje bez tzw. taktowania, czyli częstego wyłączania i uruchamiania palnika, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa, a więc oszczędniejsze ogrzewanie

  • jest wyposażony w układ kontroli jakości spalania gazu Lambda Pro Plus – równoważy on wahania kaloryczności paliwa i pozwala maksymalnie wykorzystywać zawartą w nim energię

 

 

Nowy kocioł zapewnia zarówno ogrzewanie domu, jak i wysoki komfort korzystania z ciepłej wody użytkowej. Pozwolił więc zrezygnować z kosztownej w eksploatacji termy elektrycznej. Modernizacja kotłowni umożliwiła podłączenie wykonanego wcześniej ogrzewania podłogowego, zapewniając tym samym odpowiednią temperaturę we wnętrzach pozbawionych grzejników i wygodne sterowanie pracą systemu grzewczego.

 

Dzięki kompaktowej budowie nowego kotła pani Kasia zyskała też więcej miejsca w kotłowni, która może posłużyć jej również jako pralnia.

Modernizacja kotłowni: efekty

Przede wszystkim modernizacja kotłowni zapewniła jednak domownikom oczekiwany komfort cieplny, i to jeszcze przed dociepleniem ścian zewnętrznych. Pomimo włączenia do systemu podłogówki i zmiany sposobu ogrzewania wody użytkowej z elektrycznego na gazowy zużycie gazu w jednym tylko zimowym miesiącu zmniejszyło się o 20% w stosunku do poprzedniego roku.

Woda bez kamienia

Modernizacja kotłowni okazała się też dobrą okazją do montażu stacji uzdatniania wody Aquahome Duo. Zapobiega ona powstawaniu kamienia kotłowego, odpowiedzialnego za krótszą żywotność i większą awaryjność urządzeń mających kontakt z wodą. Dzięki niej z kranów w domu Pani Katarzyny wypływa przefiltrowana woda pozbawiona twardości, z którą dotychczas zmagali się domownicy.

 

Popularne

Dom energooszczędny / Formalności / Strona główna / Termomodernizacja Audyt energetyczny przed modernizacja domu. Wszystko, co warto wiedzieć