Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Pompy ciepła

Kotłownia dla pompy ciepła

Dom bez kotłowni

Już na wstępie warto zaznaczyć, że pompa ciepła nie wymaga osobnego pomieszczenia kotłowni. Ponieważ nie zachodzi w niej w proces spalania paliwa, nie wytwarza ona żadnych spalin, miejsce jej montażu nie musi spełniać specjalnych wymogów przeciwpożarowych, ani tych dotyczących wentylacji. Nie jest też uzależnione od lokalizacji przewodu spalinowego, który w domu z pompą ciepła jest zbyteczny. Dzięki temu może ona zostać zainstalowana praktycznie w dowolnym pomieszczeniu, z wyjątkiem tych przeznaczonych na stały pobyt ludzi, czyli takich w których spędzamy więcej niż 4 godziny w ciągu doby.
Jeśli zdecydujemy się kompaktową pompę ciepła, która w jednej obudowie mieści wszystkie niezbędne komponenty wraz z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej możemy zrezygnować z osobnego pomieszczenia technicznego dla domowego źródła ciepła i umiejscowić pompę ciepła np. w holu, garderobie, pomieszczeniu gospodarczym lub innym pomieszczeniu mieszkalnym. Nowoczesne wzornictwo tych urządzeń z pewnością nie będzie zakłócać estetyki tych pomieszczeń.

Miejsce dla pompy ciepła

Pompę ciepła należy zainstalować w pomieszczeniu suchym, o względnej wilgotności nie przekraczającej 70% i temperaturze powietrza mieszczącej się w przedziale od do 35°C. Pompy ciepła nie wymagają dużo miejsca do montażu. Urządzenia kompaktowe, np. pompa ciepła Vitocal 222-S potrzebują niewiele ponad 0,4 mpowierzchni zabudowy (w swojej obudowie mieści ona m.in. pojemnościowy podgrzewacz c.w.u. o pojemności 210 l, pompę obiegu grzewczego oraz trójdrogowy zawór przełączający).
Popularne w naszym kraju pompy ciepła typu split składają się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Taki układ zapewnia elastyczny wybór miejsca usytuowania pompy ciepła. Każda z jednostek ma niewielkie wymiary, zajmuje więc małą przestrzeń, dzięki czemu łatwiej jest ją umiejscowić. Jednostka wewnętrzna wymiarami przypomina wiszący kocioł gazowy. Można ją zawiesić na ścianie praktycznie w dowolnym miejscu w domu.
Jednostkę wewnętrzną łączy się zewnętrzną przewodami czynnika chłodniczego oraz elektrycznym, co wymaga wykonania przepustów ściennych. Montaż jednostki wewnętrznej warto więc zaplanować na ścianie budynku, przy której umiejscowiona będzie jednostka zewnętrza lub w jej bliskim sąsiedztwie.
Planując miejsce montażu dla pompy ciepła typu powietrza/woda lub solanka/woda, należy uwzględnić określone przez producenta minimalne odległości urządzenia od ścian i innych elementów stałych. Informacje na ten temat można znaleźć w instrukcji. Zachowanie tych odległości jest niezbędne do wygodnego przeprowadzania prac montażowych, konserwacyjnych oraz serwisowych.

 

Kubatura pomieszczenia dla pompy ciepła

Jednym z niewielu wymagań stawianych pomieszczeniu dla pompy ciepła jest minimalna kubatura. Zależy ona od ilości zastosowanego czynnika chłodniczego oraz jego składu chemicznego. Dla przykładu, minimalna kubatura pomieszczanie dla pompy ciepła typu split Viocal 200-S wynosi od 4,1 m3 (dla modeli 201.D04 i 201.D06), 5,5 m3 (dla modelu 201.D08) lub 8,2 m3 (dla modeli 201.D10, 201.D13 i 201.D16).
Informacje na temat minimalnej kubatury pomieszczania dla konkretnej pompy ciepła powinniśmy znaleźć w instrukcji danego urządzenia.

Co z hałasem?

Pompa ciepła może zostać zamontowana w pomieszczeniu mieszkalnych nieprzeznaczonym na stały pobyt ludzi bez obaw o hałas. W przypadku urządzeń typu split rozdzielenie jednostek na wewnętrzną i zewnętrzną sprawia, że w domu zainstalowane są tylko elementy, które nie generują hałasu, chronione przed zamarznięciem. Pozostałe znajdują się poza budynkiem. Obudowa pomp ciepła separuje całkowicie elementy wewnętrzne od otoczenia i wraz z izolacją akustyczną redukuje szumy ich pracy do minimum. Poziom mocy akustycznej nowoczesnych pomp gruntowych Viessmann pozwala zaliczać je do najcichszych urządzeń tego typu na rynku (dla pompy Vitocal 200-G (B0/W55) wynosi on od 40 do 46 dB(A)).

Tagi
gdzie zamontować pompę ciepła / Kotłownia dla pompy ciepła / montaż pompy ciepła / pompa ciepła

Popularne

Dom energooszczędny / Formalności / Strona główna / Termomodernizacja Audyt energetyczny przed modernizacja domu. Wszystko, co warto wiedzieć