Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Wentylacja

Klimatyzacja a zdrowie – część 1

Każdy z nas wie jak się czuje w upalne dni. Niektórym przeszkadzają bardziej, innym mniej. Upały mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia – zwłaszcza dla osób starszych. Gdy temperatura powietrza przekracza 27ᵒC nasz organizm zaczyna gorzej funkcjonować. Ze wzrostem temperatury obniża się nasza koncentracja i stajemy się bardziej senni. Wzrasta też ryzyko udaru cieplnego, odwodnienia organizmu, problemów sercowych a nawet mogą pojawić się zaburzenia psychiczne. W upalne dni klimatyzacja pozwala odetchnąć od meczących temperatur, uniknąć zawału czy udaru, zmniejsza ilość wypadków drogowych. Dzięki niej w upały nie obniża się nasza efektywność w pracy.

Jak klimatyzacja wpływa na nasze samopoczucie?

Klimatyzacja zapewnia komfortową temperaturę w pomieszczeniach, ale również może pomagać naszemu zdrowiu. Ochładza powietrze i oczyszcza z zanieczyszczeń, np. kurzu, roztoczy, pyłków roślin, zarodników grzybów, jak również z bakterii i wirusów. Pomaga więc alergikom i osobom z osłabioną odpornością.
Klimatyzacja poprawia nasze samopoczucie i zdrowie oczywiście, jeśli jest właściwie używana i regularnie serwisowana.
Podczas przeglądu serwisowego specjalista dokładnie oczyści i zdezynfekuje klimatyzator. Jednym z objawów świadczących o tym, że wymaga on już dokładnego czyszczenia, może być nieprzyjemny zapach wydobywający się z urządzenia.
Klimatyzacja ochładza powietrze ale również usuwa z niego wodę – osusza powietrze. O tym ile w powietrzu znajduje się pary wodnej mówi tzw. wilgotność względna, która powinna wynosić między 40% a 55 % (60%). Zbyt wysoka wilgotność powietrza sprzyja rozwijaniu się grzybów pleśniowych, może wywoływać zmęczenie i dekoncentrację. I tutaj pomoże klimatyzator, bo podczas jego pracy powietrze w pomieszczeniu jest osuszane. Ale nie można przegiąć w drugą stronę, bo zbyt wysuszone powietrze nie sprzyja naszemu zdrowiu.

 

Klimatyzacja w nocy

Podczas snu nasz metabolizm zwalnia. Organizm nie produkuje tyle energii co w dzień i nie potrzebujemy tak chłodnego powietrza jak w ciągu dnia. Dlatego, przed położeniem się spać możemy trochę podwyższyć temperaturę w sypialni.

Co zrobić żeby klimatyzacja nie szkodziła? – dowiesz się w drugiej części artykułu.

Tagi
klimatyzacja / klimatyzacja w nocy / klimatyzacja zdrowie / klimatyzator

Popularne

Uzdatnianie wody Co potrafi zmiękczacz wody?