Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Wentylacja

Klimatyzacja a zdrowie – część 2

Klimatyzacja a odpowiednia temperatura

Idealna temperatura w pomieszczeniach zimą powinna wynosić między 20ᵒC a 22ᵒC, latem: 23ᵒC – 26ᵒC . Należy przy tym pamiętać, że różnica między temperaturą na zewnątrz budynku, a temperaturą w pomieszczeniach, nie powinna być większa niż 5-7ᵒC. Przykładowo, jeśli temperatura zewnętrzna wynosi 30ᵒC, to w chłodzonym pomieszczeniu nie powinna być niższa niż 23ᵒC [30ᵒC – 23ᵒ = 7ᵒC]. Zbytnie wychłodzenie pomieszczenia i naszego ciała osłabia naszą odporność. Może pojawić się zapalenie gardła, migdałów i uszu. Z klimatyzacją nie należy więc przesadzać.

Nawiew schłodzonego powietrza

Klimatyzacja pozwalają na kierowanie nawiewem powietrza – w pionie i poziomie. W ten sposób możemy skierować chłodne powietrze do konkretnej części pomieszczenia. Ważne jest przy tym, żeby nawiew zimnego powietrza nie był skierowany bezpośrednio na nas i na domowników.

Prędkość powietrza

Należy pamiętać, że prędkość powietrza w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 0,2 – 0,3 m/s. Przy większych prędkościach mieszkańcy będą narażeni na podmuchy powietrza (przeciągi), które mogą powodować, np. bóle głowy, podrażnienie błon śluzowych górnych dróg oddechowych i oczu. Wchodząc do klimatyzowanego pomieszczenia bezpośrednio z upału, gdy spoceni trafimy pod strumień chłodnego „wiatru”, możemy spodziewać się problemów zdrowotnych.

Za suche powietrze

Zbyt niska wilgotność powietrza wysusza śluzówki. Osłabia przez to naturalną barierę chroniącą nas przed patogenami i prowadzi do powstawania stanów zapalnych gardła, zatok, uszu i migdałków. Zbyt niska wilgotność powietrza w chłodzonym pomieszczeniu wpływa niekorzystnie na skórę i oczy. Mogą pojawić się zaczerwienienia na skórze, jej łuszczenie, wysypka, a oczy mogą szczypać i łzawić. Aby temu zapobiec powinniśmy często sięgać po płyny, najlepiej czystą i niegazowaną wodę. Możemy również otoczyć się roślinami, zastosować nawilżacze powietrza oraz preparaty nawilżające do nosa. Oczom natomiast pomogą tak zwane sztuczne łzy – najlepiej kupione w aptece, bez konserwantów.

Serwis klimatyzacji

Serwis klimatyzacji powinien przeprowadzić fachowiec przed każdym sezonem, czyli przed pierwszym uruchomieniem klimatyzacji po zimowej przerwie. Często producenci wymagają aby przeglądy serwisowe wykonywane były dwa razy w roku – na wiosnę i jesienią. Serwisant sprawdzi czy wszystko działa jak powinno, ale przede wszystkim dokładnie wyczyści i zdezynfekuje nasz klimatyzator. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się bezpiecznym dla naszego zdrowia chłodem w upalne dni i noce.

 

Czyszczenie filtrów powietrza

Filtry znajdujące się w klimatyzatorze wychwytują zanieczyszczenia z powietrza, którym oddychamy – oczyszczają je. Ponieważ dostęp do nich jest łatwy, każdy samodzielnie może kontrolować stan ich zabrudzenia i oczyścić lub wymienić na nowe – zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia. Zwykle czyszczenie filtrów powinniśmy przeprowadzić raz na 3 miesiące. Jeśli pomieszczenie, w którym pracuje klimatyzator jest bardziej zanieczyszczone, może okazać się że trzeba je będzie czyścić trochę częściej.
Uwaga. Jeśli pracujesz w klimatyzowanym pomieszczeniu i latem często cierpisz na zakażenie układu oddechowego, dowiedz się kiedy była czyszczona klimatyzacja w twojej firmie i czy regularnie wymieniane są filtry powietrza.

Podsumowując, klimatyzacja nie jest szkodliwa dla naszego zdrowia. Pod warunkiem jednak, że jest właściwie używana i regularnie serwisowana.

Tagi
czyszczenie filtrów / klimatyzacja / klimatyzacja temperatura / nawiew powietrza / serwis klimatyzacji klimatyzacja zdrowie

Popularne

Dom energooszczędny / Fotowoltaika / Pompy ciepła Odnawialne źródła energii (OZE) – to się opłaca! Dom bez rachunków (cz.3)