Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Grzejniki / Ogrzewanie podłogowe

Jakie grzejniki wybrać?

Grzejniki o odpowiednich rozmiarach dopasowanych do miejsca montażu, o wysokiej jakości wykonania i odpowiednim kolorze mogą idealnie współgrać ze stylem pomieszczenia, a nawet nadać mu indywidualny i wyjątkowy charakter.

Grzejniki a sposób przekazywania ciepła

Grzejniki różnią się konstrukcją, sposobem pracy, wydajnością cieplną i jakością wykonania. Ale przede wszystkim różnią się sposobem przekazywania ciepła (oddawania ciepła) do ogrzewanego pomieszczenia, które może odbywać się przez konwekcję i promieniowanie.
Konwekcja – powietrze przepływające przez grzejnik jest w nim ogrzewane, następnie ciepłe powietrze rozchodzi się po pomieszczeniu oddając ciepło, czyli grzejnik przekazuje ciepło przez ruch powietrza w pomieszczeniu.
Promieniowanie – ciepło przekazywane jest przez promieniowanie powierzchni grzejnika (przez promieniowanie Słońce ogrzewa Ziemię).

Grzejniki – popularne rodzaje

Grzejniki członowe (żeliwne i stalowe) zbudowane są z pojedynczych członów połączonych ze sobą. Przekazują ciepło w 85 do 90% przez konwekcję, a tylko do 15% procent przez promieniowanie.
Grzejniki konwektorowe (tzw. konwektory), składają się z rur miedzianych z nasuniętymi blachami aluminiowymi, całość umieszczona jest w obudowie. Blachy aluminiowe zwiększają powierzchnię wymiany ciepła. Powietrze przepływające przez grzejniki omywa rury i blachy aluminiowe ogrzewając się od nich. Przekazywanie ciepła w tych grzejnikach odbywa się praktycznie wyłącznie przez konwekcję.
Grzejniki aluminiowe wykonane są jako odlewy aluminiowe, w których znajdują się kanały powietrzne. Oddają ciepło głównie przez konwekcję, jedynie od 4 do 8% przez promieniowanie.
Grzejniki płytowe wykonane są z płaskich lub perforowanych pionowo płyt stalowych. Wewnątrz grzejnika znajdują się blachy aluminiowe (konwekcyjne), które zwiększają powierzchnię wymiany ciepła. Grzejniki mogą składać się z jednej-, dwóch- lub trzech płyt stalowych, oraz mieć jeden-, dwa-, lub trzy rzędy blach konwektorów aluminiowych. Grzejniki płytowe charakteryzują się dużą powierzchnią dzięki czemu znaczną część ciepła przekazują do pomieszczenia przez promieniowanie – do ok. 35%, pozostałe ciepło oddają przez konwekcję.

fot. Viessmann

Jaki powinny być grzejniki?

– odpowiednie dla danego rodzaju źródła ciepła i temperatury wody grzewczej
– dopasowane estetycznie do pomieszczenia i miejsca montażu
– grzejniki powinny mieć stabilną konstrukcję
– bez ostrych krawędzi, aby wyeliminować możliwość skaleczenia np. przez dzieci
– łatwe do czyszczenia, co jest szczególnie istotne dla alergików
– możliwość regulacji wydajności cieplnej (głowica termostatyczna)
– łatwe w montażu
– mieć trwałą powłokę lakierniczą, odporną na uszkodzenia

Grzejniki a nowoczesne urządzenia grzewcze

Szukając oszczędności na kosztach ogrzewania coraz częściej wybieramy nowoczesne i oszczędne źródła ciepła: kotły kondensacyjne, pompy ciepła, kolektory słoneczne. Ich wspólną cechą jest to, że pracują najefektywniej (najoszczędniej) przy stosunkowo niskich temperaturach wody grzewczej.
W nowoczesnych instalacjach najczęściej stosowane są grzejniki płytowe. Mogą one efektywnie pracować z niskimi temperaturami wody grzewczej, ponieważ znaczną część ciepła przekazują do pomieszczenia właśnie przez promieniowanie. Wraz ze zmniejszaniem temperatury wody grzewczej wydajność cieplna grzejników typowo konwekcyjnych znacznie spada.

Typy grzejników płytowych

Grzejniki płytowe różnią się mocą grzewczą, która zależy od wielkości grzejnika, liczby płyt i blach konwektorów. Zobaczmy na przykładzie grzejników VK firmy Viessmann, jakie są typy grzejników płytowych.

Typ 11

Typ 11
Jedna płyta grzejnika, jeden rząd blach konwektora.
Wysokość: 600 mm
Długość: od 400 do 2000 mm
Głębokość: 72 mm
Moc cieplna przykładowego grzejnika o wysokości 600 mm i długości 800 mm, przy temperaturze wody grzewczej 70/55°C: 638 W.

Typ 20

Typ 20
Dwie płyty grzejnika.
Wysokość: 500, 600 i 900 mm
Długość: od 400 do 2000 mm
Głębokość: 75 mm
Moc cieplna przykładowego grzejnika o wysokości 600 mm i długości 800 mm, przy temperaturze wody grzewczej 70/55°C: 660 W.

Typ 21

Typ 21
Dwie płyty grzejnika, jeden rząd blach konwektora.
Wysokość: 500, 600 i 900 mm
Długość: od 400 do 2000 mm
Głębokość: 75 mm
Moc cieplna przykładowego grzejnika o wysokości 600 mm i długości 800 mm, przy temperaturze wody grzewczej 70/55°C: 869 W.

Typ 22

Typ 22
Dwie płyty grzejnika, dwa rzędy blach konwektora.
Wysokość: 300, 400, 500, 600 i 900 mm
Długość: od 400 do 3000 mm
Głębokość: 105 mm
Moc cieplna przykładowego grzejnika o wysokości 600 mm i długości 800 mm, przy temperaturze wody grzewczej 70/55°C: 1110 W.

Typ 33

Typ 33
Trzy płyty grzejnika, trzy rzędy blach konwektora.
Wysokość: 300, 400, 500, 600 i 900 mm
Długość: od 400 do 3000 mm
Głębokość:160 mm
Moc cieplna przykładowego grzejnika o wysokości 600 mm i długości 800 mm, przy temperaturze wody grzewczej 70/55°C: 1526 W.

Dobór grzejnika – wymiary i podłączenie

ME177217.tif

Grzejniki płytowe produkowane są o różnych wysokościach i długościach, łatwo dopasować grzejnik o odpowiednich wymiarach do miejsca montażu np. do wnęki pod oknem tak aby stanowił estetyczne połączenie. W domach jednorodzinnych raczej nie stosuje się grzejników trzypłytowych (typ 33) ze względu na ich dużą głębokość (160 mm), Czasem lepiej zamiast jednego „grubego” grzejnika zastosować dwa mniejsze. Nie bez znaczenia będzie również sposób podłączenia grzejnika do instalacji. Z pewnością najlepszy efekt uzyskamy, jeśli rury będą wychodziły ze ściany (a nie z podłogi) i zostaną przyłączone u dołu grzejnika tzw. podłączenie dolne.

Tagi
grzejniki / grzejniki aluminiowe / grzejniki członowe / grzejniki konwektorowe / grzejniki płytowe / typ grzejników

Popularne

Dom energooszczędny / Formalności / Strona główna / Termomodernizacja Audyt energetyczny przed modernizacja domu. Wszystko, co warto wiedzieć