Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Fotowoltaika

Instalacja fotowoltaiczna – jak przygotować dom do jej montażu?

Instalacja fotowoltaiczna umożliwia produkcję własnego prądu z energii promieniowania słonecznego i tym samym pozwala zminimalizować koszty związane z zakupem energii elektrycznej z sieci. Do jej wykonania warto się przygotować już na etapie projektowania i budowy domu.

Instalację fotowoltaiczną można wykonać zarówno w nowym, jak i w już istniejącym budynku. Jej montaż możemy spokojnie odłożyć w czasie, warto się jednak do niego wcześniej przygotować. Odpowiednie kroki podjęte na etapie projektowania i budowy domu pozwolą osiągnąć wysoką efektywność instalacji i usprawnią późniejsze prace montażowe.

1. Orientacja budynku na działce

Największe uzyski energii z instalacji fotowoltaicznej zapewni skierowanie paneli PV na południe. Na ich montaż najlepiej więc przeznaczyć połać dachu, która będzie najbardziej wyeksponowana w kierunku południowym. Jeśli nie jest to możliwe, dobrze jeśli na montaż paneli przeznaczymy połać wschodnią lub/i zachodnią.
Planując usytuowanie budynku na działce warto mieć na uwadze, że dla wydajnej pracy instalacji fotowoltaicznej kluczowe jest również, aby połacie dachu na której będą montowane panele nie były zacienione. Nawet niewielki cień może w znaczący sposób obniżyć uzyski z instalacji. Zwróćmy więc uwagę na cienie rzucane przez drzewa rosnące na działce, te na posesji sąsiada oraz cienie znajdujących się obok budynków.

instalacja fotowoltaiczna

2. Dach pod fotowoltaikę

Najbardziej optymalny kąt nachylenia dachu, na którym będą montowane panele fotowoltaiczne to 20-40°. Warto to uwzględnić na etapie projektowania domu z dachem spadzistym.
Panele fotowoltaiczne zajmują sporo miejsca (ich ilość uzależniona jest od szacowanej mocy instalacji). Planując montaż fotowoltaiki musimy im zapewnić odpowiednią dużą połać, tak aby mogły zostać zgrupowane w sposób estetyczny i jednocześnie zapewniający największe uzyski energii. Największą powierzchnią połaci charakteryzują się dachy dwuspadowe. Im bardziej skomplikowany jest dach tym trudniejszy i bardziej kosztowny będzie montaż paneli. Z tego względu lepiej zrezygnować z dachu wielospadowego, a także lukarn, wolich oczek czy innych elementów, które mogłyby rzucać cień na panele i utrudniać montaż ich odpowiedniej liczby na wybranej połaci.
Projektując dach z myślą o fotowoltaice należy również uwzględnić liczbę i rozmieszczenie okien dachowych. Będzie mieć to bezpośredni wpływ na możliwości sytuowania paneli fotowoltaicznych na dachu. Nie bez znaczenia są także takie elementy jak komin, antena czy wyloty wentylacyjne – mogą one bowiem rzucać cień na panele zmniejszając uzyski energii.
Jeśli planujemy budowę domu o dachu płaskim instalację fotowoltaiczną będziemy mogli zamontować w dowolnym momencie na specjalnych wspornikach zapewniających nachylenie paneli PV pod optymalnym kątem. Ich montaż może się odbyć w sposób bezinwazyjny (z wykorzystaniem konstrukcji wsporczej i odpowiedniego balastu).

3. Instalacja fotowoltaiczna – przygotowania na etapie prac dekarskich

Przygotowania do montażu instalacji fotowoltaicznej warto poczynić również na etapie wykonania dachu. Można wówczas przygotować punkty mocujące konstrukcję wsporczą na dachu. Dzięki temu późniejszy montaż paneli przebiegnie szybko i sprawnie. Pozwoli to również w przyszłości zmniejszyć koszty instalacji i ograniczy ingerencję w istniejący budynek.

instalacja fotowoltaiczna

Panele można montować na niemal każdym stosowanym rodzaju pokrycia dachowego.

4. Instalacja fotowoltaiczna a okablowanie

Na etapie budowy warto przygotować trasy kablowe prowadzące z dachu do miejsca montażu falownika (inwertera). Urządzenie to lokalizuje się najczęściej w garażu, piwnicy lub pomieszczeniu technicznym (miejsce montażu inwertera – który jest urządzeniem elektrycznym – nie może być narażone na wilgoć, wysokie temperatury czy zapylenie). Trasy kablowe wyposaża się w przewody elektryczne dostosowane do instalacji fotowoltaicznej. Dzięki ich przygotowaniu unikniemy problematycznego prowadzenia kabli przez wykończone pomieszczenia budynku.

Tagi
budowa / dach / fotowoltaika / instalacja fotowoltaiczna / montaż instalacji fotowoltaicznej / panele fotowoltaiczne

Popularne

Dom energooszczędny / Formalności / Strona główna / Termomodernizacja Audyt energetyczny przed modernizacja domu. Wszystko, co warto wiedzieć