Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Fotowoltaika / Pompy ciepła

Jak ograniczyć koszty ogrzewania pompą ciepła?

Dzięki wykorzystaniu energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych pompy ciepła umożliwiają ekonomiczne ogrzewanie domu oraz wody użytkowej. Aby pracowały możliwie efektywnie, zużywając przy tym minimum energii elektrycznej warto zadbać o kilka istotnych aspektów.

1. Dobór odpowiedniego urządzenia

Aby pompa ciepła zapewniała komfort cieplny, nie obciążając nazbyt domowego budżetu kluczowy jest odpowiedni dobór urządzenia do potrzeb energetycznych budynku. W tym celu niezbędne jest określenie jego zapotrzebowania na ciepło. W przypadku nowych domów informację na ten temat znajdziemy w projekcie. Do prawidłowego doboru urządzenia i instalacji w modernizowanym budynku konieczne będzie przeprowadzenie audytu energetycznego.
Wzrost popularności pomp ciepła w ostatnich latach spowodował, że na rynku pojawiło się wiele firm oferujących takie urządzania grzewcze. Niestety jakością i sprawnością często bardzo odbiegają od standardów wyznaczanych przez liderów branży. Pompa o słabych parametrach niestety nie będzie pracowała oszczędnie. Aby system grzewczy z pompą ciepła działał bezawaryjnie i energooszczędnie warto więc postawić na urządzenie od renomowanego, solidnego producenta, za którym stoi zarówno wieloletnie doświadczenie w branży, jak i dobrze rozwinięte zaplecze serwisowe. Dzięki temu zyskamy pewność, że nasze urządzenie grzewcze będzie pracowało efektywnie, bezawaryjnie, a w czasie wieloletniej pracy pozostanie pod opieką fachowców.

2. Instalacja grzewcza

Do optymalnej pracy pompa ciepła potrzebuje odpowiednio zaprojektowanej instalacji grzewczej. To ona w znacznej mierze wpływa na efektywność urządzenia. Koszty ogrzewania pompą ciepła będą niższe, gdy temperatura na zasilaniu instalacji centralnego ogrzewania będzie możliwie najniższa, ale taka która zapewni utrzymanie komfortowej temperatury w budynku. Im niższa jest więc temperatura wody w obiegu, tym pompa ciepła dostarczając tę samą ilość ciepła będzie zużywała mniej prądu. Z tego względu do współpracy z pompą ciepła rekomenduje się niskotemperaturowe ogrzewanie powierzchniowe. Większość nowych budynków wyposaża się w instalację ogrzewania podłogowego, co umożliwia efektywną pracę pompy ciepła.
W przypadku modernizowanych domów, w których nie mam możliwości wykonania ogrzewania podłogowego należy rozważyć wymianę starych grzejników na modele przystosowane do współpracy z pompą ciepła lub wybrać pompę dedykowaną do modernizowanych instalacji – z temperaturą na zasilaniu do 70°C, która może współpracować z istniejącymi grzejnikami.
Aby ograniczyć do minimum koszty ogrzewania pompą ciepła również w podgrzewaczu ciepłej wody użytkowej powinniśmy utrzymywać optymalną temperaturę, czyli nie wyższą niż 45˚C.

3. Sterowanie

Aby koszty ogrzewania pompą ciepła były naprawdę niskie konieczne jest odpowiednie sterowanie. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest sterowanie pogodowe, w którym temperatura zasilania instalacji c.o. jest uzależniona od temperatury powietrza panującej aktualnie na zewnątrz.

4. Instalacja fotowoltaiczna

Aby zminimalizować koszty ogrzewania domu, przygotowywania ciepłej wody użytkowej, jak i chłodzenia budynku warto rozważyć wykonanie instalacji hybrydowej łącząc pompę ciepła z fotowoltaiką. Takie rozwiązanie pozwoli zasilać pompę ciepła darmowym prądem wyprodukowanym z energii promieniowania słonecznego. Dzięki systemowi inteligentnego zarządzania energią będziemy mogli w jak największym stopniu wykorzystywać energię wytworzoną przez domową instalację PV, ograniczając tym samym maksymalnie zużycie energii z sieci, m.in. poprzez magazynowanie nadwyżek wytworzonej przez fotowoltaikę energii w postaci ciepła w zasobniku c.w.u. lub buforze c.o. Pompa ciepła zasilana energią z fotowoltaiki pozwoli nam również chłodzić budynek latem wykorzystując w tym celu darmowy prąd powstały z energii promieniowania słonecznego.

 

 

Tagi
dobór pompy ciepła / fotowoltaika / instalacja grzewcza / koszty ogrzewania pompą ciepła / ogrzewanie / pompa ciepła

Artykuły powiązane

Grzejniki / Ogrzewanie podłogowe / Pompy ciepła Czy pompa ciepła i grzejniki to dobre rozwiązanie?

Pompa ciepła jest elementem systemu, na który składa się m.in. instalacja centralnego ogrzewania. Aby system grzewczy w budynku pracował efektywnie, […]

Pompy ciepła Czy pompa ciepła typu powietrze/powietrze (klimatyzator z funkcją grzania) może być jedynym źródłem ciepła w domu/mieszkaniu?

Tak. Takie rozwiązania znajdują szczególnie zastosowanie w nowych budynkach. Wykorzystanie klimatyzatora do ogrzewania domu (pompy ciepła typu powietrze/powietrze) pozwala na […]

Bez kategorii Który parametr należy wziąć pod uwagę porównując pompy ciepła?

● Porównując poszczególne pompy ciepła rożnych producentów warto zwrócić uwagę na współczynnik efektywności COP. Określa on ilość ciepła dostarczanego przez […]

Popularne

Dom energooszczędny Budowa domu a nowe prawo budowlane