Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Fotowoltaika / Pompy ciepła / Termomodernizacja

Jak mądrze wybrać pompę ciepła, kolektory słoneczne czy moduły fotowoltaiczne?

Urządzenia zasilane z odnawialnych źródeł energię, takie jak pompy ciepła, kolektory słoneczne lub moduły fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne. Do ich stosowania zachęcają nas względy ekologiczne i wizja niższych kosztów ogrzewania budynku oraz zakupu energii elektrycznej, a także możliwość skorzystania z różnego rodzaju dofinansowań na zakup i montaż tego typu urządzeń oraz instalacji. Aby zakup pompy ciepła, kolektorów słonecznych czy modułów fotowoltaicznych okazał się dobrą decyzją, warto z rozwagą podejść do wyboru producenta i zwrócić szczególną uwagę na jakość oferowanych urządzeń.

Odnawialne źródła energii (w skrócie OZE) to źródła, których zasoby nie wyczerpują się. Zalicza się do nich m.in. energię promieniowania słonecznego, energią skumulowaną w wodzie gruntowej i powierzchniowej, a także w powietrzu atmosferycznym. Odnawialne źródła energii są bardzo dobrą alternatywą dla tradycyjnych, wciąż drożejących nośników energii, takich jak gaz, olej, węgiel czy energia elektryczna pozyskiwana z paliw kopalnych. Za energię pozyskiwaną ze źródeł odnawialnych nie trzeba płacić, jej wykorzystanie pozwala więc ograniczyć koszty ogrzewania domu oraz zasilania urządzeń elektrycznych. Użytkowanie takiej energii nie ma też negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Do najczęściej stosowanych w domach jednorodzinnych urządzeń zasilanych energią odnawialną należą kolektory słoneczne. Coraz większą popularnością cieszą się również pompy ciepła, które mogą w zupełności zastąpić tradycyjny kocioł grzewczy lub ogrzewać wnętrza domu przez większą cześć sezonu grzewczego. Inwestorzy coraz częściej też są zainteresowani produkcją własnego prądu z darmowej energii promieniowania słonecznego. Taką możliwość daje nam instalacja fotowoltaiczna, która przetwarza energię solarną w użyteczny prąd.

Na rynku nie brakuje sprzedawców tego typu specjalistycznych sprzętów. Na co, oprócz ceny, warto zwrócić uwagę wybierając urządzenia, które spełnią nasze oczekiwania i przyniosą oczekiwane korzyści?

Zanim podejmiesz decyzję

Przed rozpoczęciem poszukiwań odpowiednich urządzeń korzystających z odnawialnych źródeł energii upewnij się, czy dana instalacja sprawdzi się w Twoim domu. Nie warto kupować „w ciemno” i inwestować w nowoczesne – nierzadko dość kosztowne urządzenia – jeśli ich praca ma być nieefektywna. Nieodpowiednio dobrane np. niedopasowane do zapotrzebowania domu na ciepło, zamiast generować niższe koszty ogrzewania, mogą narazić Cię na większe wydatki.
Aby nie okazało się, że wybrana pompa ciepła nie zapewni odpowiednich zysków cieplnych, a kolektory słoneczne nie będą wydajne np. z uwagi na to, że nie mogą zostać zamontowane w sposób zapewniający im efektywną pracę, przed podjęciem ostatecznej decyzji należy porozmawiać ze specjalistą. Producenci oferujący tego rodzaju urządzenia powinni oferować swoim klientom fachowe doradztwo i profesjonalną pomoc w doborze instalacji.
Pamiętaj też, że wszystkie elementy instalacji powinny być do siebie dobrze dopasowane, a więc pochodzić od jednego producenta. Tylko wówczas możesz mieć pewność, że instalacja będzie funkcjonować efektywnie i bezawaryjnie.

fot. Viessmann

Sprawdź producenta

Decydując się na zakup i montaż urządzeń korzystających z odnawialnych źródeł energii, należy z uwagą podejść do wyboru ich producenta. Nie kieruj się jedynie niską ceną, gdyż za nią zwykle stoi niska jakość oferowanych urządzeń. Upewnij się natomiast, jak długo dany producent funkcjonuje na rynku, od kiedy specjalizuje się w instalacjach solarnych, fotowoltaicznych czy w pompach ciepła i jaką opinią cieszy się wśród inwestorów. Popytaj znajomych, którzy tego typu urządzenia mają zainstalowane w swoich domach i przejrzyj fora internetowe, gdzie inwestorzy często wymieniają się doświadczeniami.
Sprawdź też kto jest gwarantem danego urządzenia – znany producent, importer czy instalator. Zdarzały się bowiem przypadki, że po wykonaniu instalacji infolinie milczały a inwestor był zdany sam na siebie.
Upewnij się również czy wysoką jakość pompy ciepła, kolektorów słonecznych lub modułów fotowoltaicznych potwierdzają certyfikaty i atesty. Odzwierciedleniem ich dobrej jakości powinna być również gwarancja udzielana na długi okres. Warto też dokładnie zapoznać się z jej warunkami.
Zwróć też uwagę czy ofertę producenta uzupełnia zakres świadczonych usług – od planowania instalacji aż po wsparcie serwisowe w okresie gwarancji, jak również poza nią.

Zakup i montaż urządzeń z dofinansowaniem

Jeśli chcesz zakupić i zamontować wybrane urządzenie wytwarzające energię z odnawialnych źródeł korzystając z konkretnej dotacji czy dofinansowania, upewnij się czy ma ono stosowne certyfikaty potwierdzające jego najwyższe parametry. Sprawdź, jakie są wytyczne dla instalacji odnawialnych źródeł energii realizowanych w ramach danego programu wsparcia oraz czy wybrane urządzenia spełniają obligatoryjne wymagania techniczne.

Jednym z programów oferujących dofinansowanie na urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii jest Program „Czyste Powietrze”.
Sprawdź, jakie zmiany wprowadzono w nowej wersji Programu „Czyste Powietrze”

Popularne

Dom energooszczędny / Formalności / Strona główna / Termomodernizacja Audyt energetyczny przed modernizacja domu. Wszystko, co warto wiedzieć