Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Kolektory słoneczne

Jak mądrze kupować kolektory słoneczne?

Kolektory słoneczne to najczęściej stosowane w domach jednorodzinnych urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii. Przetwarzają energię promieniowania słonecznego w ciepło, które z uwagi na nasze uwarunkowania klimatyczne najczęściej wykorzystywane jest na potrzeby ogrzewania wody użytkowej. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, wybierając kolektory słoneczne do domu, aby ich zakup i montaż okazał się trafną decyzją.

Kolektory słoneczne coraz częściej widywane są na dachach domów jednorodzinnych. Duże zainteresowanie tymi energooszczędnymi urządzeniami oraz możliwość skorzystania z dofinansowania na ich zakup i montaż sprawiły, że na rynku pojawiło się wiele produktów tego typu. Kolektory słoneczne nie są sobie równe zarówno pod względem budowy, użytych materiałów czy jakości wykonania. Decyzja o zakupie konkretnych urządzeń nie powinna być więc podyktowana jedynie ich korzystną ceną.

Czy kolektory słoneczne sprawdzą się w Twoim domu?

Zanim zachęceni wieloma zaletami instalacji solarnych zdecydujemy się na montaż kolektorów słonecznych, warto upewnić czy inwestycja w te urządzenia będzie opłacalna. Na największe korzyści z montażu kolektorów słonecznych mogą liczyć właściciele domów, w których zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową jest dość duże.

fot. Viessmann

Nie liczmy na szybki zwrot nakładów poniesionych na zakup i montaż kolektorów, jeśli ciepłej wody zużywa się mało lub woda użytkowa ogrzewana jest tanim paliwem. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zasięgnąć opinii specjalistów i zapytać o dobór oraz ofertę systemu solarnego, np. poprzez kontakt z producentem i złożenie zapytania ofertowego. Specjaliści z firmy powinni zaproponować instalację solarną najlepiej dostosowaną do naszych potrzeb. Kolektory słoneczne muszą być dobrane m.in. do zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Urządzenia o zbyt małej powierzchni nie będą pracowały efektywnie. Z kolei zbyt duża powierzchni kolektorów może znacznie zmniejszać sprawność instalacji i powodować jej nadmierne oraz długotrwałe przegrzewanie się.
Pamiętajmy, że w kolektory słoneczne warto inwestować, gdy ich praca będzie wydajna. A będzie taka m.in. wówczas jeśli zapewnimy im odpowiednie miejsce montażu. Największe zyski zagwarantuje montaż kolektorów na południowej połaci dachu. Miejsce ich montażu nie powinno być zacienione np. przez drzewa czy sąsiadujący budynek. Warto więc upewnić się czy w ciągu całego dnia na połać dachu, na której będą montowane solary nie będzie padać cień.

Co warto wiedzieć o producencie?

Przed podjęciem decyzji o zakupie kolektorów warto dokładnie sprawdzić ich producenta. Upewnijmy się, jak długo funkcjonuje on na rynku i od kiedy specjalizuje się w instalacjach solarnych. Za dużym doświadczeniem idzie z reguły wysoka jakość produktów. Porównajmy także dokładnie parametry kolektorów różnych producentów. Nierzadko bowiem okazuje się, że kolektory próżniowe, które z reguły charakteryzują się większą wydajnością niż kolektory płaskie, pozostawiają wiele do życzenia pod względem efektywności pracy – dotyczy to zwykle niskiej jakości „chińskich” kolektorów próżniowych, które pod kątem parametrów i wydajności są zdecydowanie gorsze od wysokiej jakości kolektorów płaskich. Sprawdźmy też czy wysoką jakość danego urządzenia potwierdzają stosowne certyfikaty i atesty.

s18+19 b5.eps

fot. Viessmann

Należy też upewnić się jaki jest okres i warunki gwarancji udzielanej na kolektory oraz kto jest gwarantem – producent, importer czy może instalator. Firma oferująca kolektory słoneczne oprócz doradztwa i sprzedaży powinna również zapewniać serwis w czasie gwarancji, jak i poza okresem gwarancyjnym. Zdarzały się bowiem przypadki, kiedy po zamontowaniu kolektorów infolinia firmy milczała a inwestor był zdany sam na siebie.
Najlepiej jeśli wszystkie komponenty instalacji solarnej pochodziły od jednego producenta – będziemy mieć wówczas pewność, że będą one ze sobą dobrze i efektywnie współpracować. Warto więc sprawdzić czy oprócz kolektorów słonecznych dany producent oferuje również biwalentne podgrzewacze wody, przewody przyłączeniowe, regulatory solarne i pozostały niezbędny osprzęt.
Jeśli sprzedawca zachęca do zakupu i montażu instalacji solarnej obiecując 3-letni czy nawet krótszy okres zwrotu inwestycji można wątpić w jego wiedzę lub dobre intencje. Średni czas zwrotu inwestycji z dofinansowaniem wynosi od 6 do 10 lat. Okres ten jest uzależniony od kosztów paliwa, jakim ogrzewana jest woda użytkowa w tradycyjny sposób oraz od zapotrzebowania na nią.

Popularne

Dom energooszczędny / Formalności / Strona główna / Termomodernizacja Audyt energetyczny przed modernizacja domu. Wszystko, co warto wiedzieć