Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Uzdatnianie wody

Jak działa zmiękczacz wody?

Twarda woda to spory problem. Pozostający po niej osad kamienny zapycha przewody instalacyjne, niszczy domowe AGD, utrudnia utrzymanie w czystości wyposażenia kuchennego oraz łazienkowego, szkodzi też naszej cerze i włosom.
Można się jednak skutecznie uporać z tymi niedogodnościami i raz na zawsze pożegnać osad kamienny. Wystarczy zamontować w domu zmiękczacz wody.

Zmiękczacz wody to profesjonalne urządzenie, które sprawia, że twarda woda pozbawiana jest związków odpowiedzialnych za pojawianie się uciążliwych osadów kamiennych. Zmiękczacz montuje się na głównym przyłączu zimnej wody. Takie podłączenie zapewnia dostęp do miękkiej wody w każdym pomieszczeniu w domu. W pobliżu miejsca ustawienia zmiękczacza powinno znajdować się gniazdko elektryczne i odpływ kanalizacyjny.

Zmiękczacz wody – zasada działania

Zmiękczanie wody odbywa się na bieżąco, w momencie jej poboru. Zanim woda popłynie domową instalacją wodną i trafi do kranu, przepływa przez znajdujące się w zmiękczaczu złoże jonowymienne. To ono odpowiada ze zmiękczanie wody.

Twarda woda zawiera w sobie jony wapnia i magnezu, które powodują pojawianie się kamiennych osadów. Zmiękczanie – najprościej ujmując – polega na wymianie jonów wapnia i magnezu na jony sodu, którymi naładowane jest złoże. Gdy woda przez nie przepływa, zawarte w niej kationy wapnia i magnezu są zatrzymywane na powierzchni złoża, a do kranu trafia woda wzbogacona o jony sodu. Sód nie zmienia smaku wody, a jedynie jej skład chemiczny (powinny to mieć na uwadze osoby będące na diecie niskosodowej).

Regeneracja złoża

Zmiękczacz wody może skutecznie pracować przez wiele lat, jednak co pewien czas konieczna jest regeneracja złoża jonowymiennego. Proces ten uruchamia się automatycznie co kilka dni, w zależności od tego, jak twarda jest woda i jak często z niej korzystamy. Regeneracja złoża polega na jego przepłukaniu roztworem wody i soli tabletkowej, umieszczonej w zbiorniku zmiękczacza. Wapń i magnez są wypłukiwane wprost do kanalizacji, a złoże zostaje ponownie naładowane jonami sodu.

Regeneracja złoża trwa około 2 godziny i zachodzi o dogodnej dla nas porze (np. w nocy). W czasie trwania regeneracji można nadal korzystać z wody w domu (będzie ona wówczas niezmiękczona).
Złoże jonowymienne działa skutecznie przez 10-15 lat, w zależności od jakości wody. Jedyną czynnością, jaką wykonuje się przy zmiękczaczu przez ten czas jest okresowe uzupełnianie zbiornika solą w tabletkach. Czynność tę powtarza się co kilkanaście tygodni.

Popularne

Dom energooszczędny / Formalności / Strona główna / Termomodernizacja Audyt energetyczny przed modernizacja domu. Wszystko, co warto wiedzieć