Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Kotły

Kocioł kondensacyjny – jak działają? Co je wyróżnia?

Kocioł kondensacyjny, podobnie jak tradycyjny (niekondensacyjny), ogrzewa wodę zasilającą instalację ogrzewania budynku oraz ciepłą wodę użytkową. Jego zasada działania jest jednak inna.

W tradycyjnych kotłach spaliny wyrzucane do atmosfery mają jeszcze wysoką temperaturę (ok. 100°C). Spaliny o tak wysokiej temperaturze zawierają jeszcze sporą ilość ciepła, które jest bezpowrotnie tracone. Kocioł kondensacyjny maksymalnie wykorzystuje ciepło ze spalin zanim zostaną one wyrzucone do atmosfery – spaliny odprowadzane z takiego kotła mogą mieć temperaturę nawet 35°C.
Maksymalne odebranie ciepła ze spalin (głębokie ich schłodzenie) możliwe jest dzięki zjawisku kondensacji, które polega na wykropleniu wody zawartej w spalinach. Uzyskuje się wówczas dodatkową ilość ciepła, które można efektywnie wykorzystać obniżając koszty ogrzewania.

Kocioł kondensacyjny – nowoczesne rozwiązania

Kocioł kondensacyjny jest są najbardziej nowoczesny urządzeniem grzewczym, które maksymalnie wykorzystuje każdą ilość paliwa. Na jego przykładzie najwyraźniej widać rozwój techniki grzewczej. Dzięki odzyskiwaniu dodatkowego ciepła ze spalin (kondensacji) kotły te pracują oszczędniej od tradycyjnych o ok. 11%. Dodatkowe oszczędności uzyskuje się dzięki niskiej temperaturze spalin (mniejsza strata kominowa) oraz najnowocześniejszym rozwiązaniom technicznym, jak:

– wymienniki spaliny/woda o wysokiej sprawności i specjalnej konstrukcji Inox-Radial (stosowane we wszystkich kotłach kondensacyjnych Vitodens),
– najnowszej generacji palniki promiennikowe MatriX, tzw. bezpłomieniowe (w kotłach Vitodens i Vitocrossal)
– układ kontrolujący i regulujący spalania podczas normalnej pracy kotła – Lambda-Pro-Control (w kotłach Vitodens).

Koszty ogrzewania

Uwzględniając efekt kondensacji i najnowocześniejsze rozwiązania techniczne kocioł kondensacyjny firmy Viessmann będzie pracować oszczędniej od tradycyjnego o ok. 15-20%, a w porównaniu ze starymi kotłami będzie oszczędniejszy nawet o 30%. Przy obecnych cenach gazu, które będą rosły każdego roku, dodatkowe koszty wynikające z zastosowania kotła kondensacyjnego zwrócą się po ok. 4 do 6 latach.

Tagi
jak działa kocioł kondensacyjny / kocioł kondensacyjny / kondensacja / koszty ogrzewania / ogrzewanie / spaliny

Popularne

Dom energooszczędny / Formalności / Strona główna / Termomodernizacja Audyt energetyczny przed modernizacja domu. Wszystko, co warto wiedzieć