Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Uzdatnianie wody

Twarda woda: jak chronić przed nią dom i instalacje grzewcze?

Twarda woda to nie tylko gorsze wrażenia wizualne i estetyczne ale także realne pogorszenie kondycji każdego elementu wyposażenia domu, który ma kontakt z wodą. Zniszczenia spowodowane kamieniem z twardej wody oznaczają częstsze awarie, naprawy i wymiany sprzętów, co wiąże się wysokimi i niepotrzebnymi kosztami.

twarda woda

 

Kamień z twardej wody niszczy instalacje grzewcze

Twarda woda jest szczególnie szkodliwa dla instalacji grzewczej, ponieważ pozostawia po sobie uciążliwe osady z kamienia, które odkładają się zwłaszcza po podgrzaniu. Dlatego najbardziej narażone na zniszczenie są elementy grzewcze urządzeń, znajdujące się najczęściej wewnątrz obudowy i na co dzień nie widzimy, jak mocno obrastają kamieniem. O tym fakcie zwykle dowiadujemy się dopiero, gdy dochodzi do awarii kotła czy pompy ciepła i podczas wizyty serwisanta mamy okazję zajrzeć do środka. Wówczas naszym oczom ukazuje się zakamieniona grzałka, która nie mogła pracować prawidłowo właśnie przez kamień kotłowy pochodzący z twardej wody. To samo dzieje się w rurach w instalacji – odkładający się kamień z twardej wody płynącej przez rury, stopniowo zmniejsza ich światło, co również prowadzi do awarii, ale przede wszystkim do wzrostu kosztów ogrzewania. Już 1 mm kamienia kotłowego przyczynia się do spadku wydajności instalacji grzewczej o 10%. To z kolei powoduje wzrost zużycia paliwa o około 20%, ponieważ ciepło musi pokonać dodatkową barierę, zanim ogrzeje dom i trzeba zużyć więcej energii, żeby ogrzać powierzchnię. Tych dodatkowych kosztów można uniknąć mając zmiękczoną wodę w domu przez stację zamontowaną przed kotłem, czy pompą ciepła. Wielu producentów zaleca zmiękczenie wody zasilającej urządzenia grzewcze i zastrzega sobie prawo do odmowy naprawy gwarancyjnej, jeśli kocioł pracował na wodzie twardej.

Zmiękczacz wody Aquahome

Rysunek 1 Stacja uzdatniania wody Aquahome Compact z Vitodens 200-W

Podobny kamień jak wewnątrz kotła i rur, odkłada się we wszystkich urządzeniach AGD, które korzystają z wody, np. w zmywarce, w czajniku, w pralce i w ekspresie. Działa to na tej samej zasadzie – twarda woda zakamienia grzałki urządzeń, przez co przedwcześnie się psują. Na to nie pomoże żaden środek czyszczący – jak długo woda będzie w domu twarda, tak długo osady będą się gromadziły.

twarda woda

Domownicy również odczuwają skutki twardej wody w domu i to na własnej skórze, która po kąpieli w twardej wodzie jest wysuszona i bardziej podatna na alergie. Podobnie cierpią włosy, które stają się sztywne i niepodatne na układanie.

Jaką stację uzdatniania wody wybrać?

W kwestii doboru konkretnego modelu stacji warto zdać się na instalatora lub osobę, z którą konsultuje się wybór i montaż kotła grzewczego, ponieważ stacja zmiękczająca i system grzewczy najlepiej traktować jako 1 organizm. Instalator powinien zasugerować rodzaj stacji, nawet jeśli nie jest uwzględniony w projekcie domu. Wybierając model, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim twardość wody surowej – czyli takiej, która płynie rurami do naszego domu, średnie zużycie wody i liczbę punktów poboru wody. To wystarczy, by wstępnie dobrać stację uzdatniania wody spomiędzy kilku opcji: do wody wodociągowej w najmniejszych domach Aquahome FIT lub COMPACT mieszczące się pod kotłem wiszącym, a tam, gdzie miejsca jest więcej – pełnowymiarowe i bardziej wydajne stacje Aquahome 20 SMART, 30 SMART lub Aquahome DUO SMART z dodatkową filtracją wody pitnej. W przypadku wody z własnego ujęcia polecamy Aquahome MIX SMART. Niezależnie od tego, czy instalator lub projektant zaproponuje montaż stacji, warto pamiętać o tym, że jest w domu potrzebna.

Zmiękczacz wody Aquahome

Stacja uzdatniania wody Aquahome Duo SMART z Vitodens 242-F

Aplikacja do zdalnej obsługi stacji i oszczędzania wody w domu

Aplikacja iQUA to bezpłatny dodatek do stacji Aquahome SMART, która ułatwia obsługę urządzenia i pozwala monitorować zużycie wody w domu. Aplikację pobieramy na smartfona i parujemy ze stacją, aby mieć dostęp do informacji na temat pracy urządzenia oraz wykresów prezentujących ilości i okresy, w których konsumujemy wodę w domu. Tak jak wspomniałam, aplikacja wyśle powiadomienie SMS lub e-mail, gdy poziom soli w stacji jest mały i trzeba jej dosypać. Podobnie powiadomi nas, gdy wykryje nadmierne, długotrwałe zużycie wody, co może na przykład wskazywać na wyciek lub nieszczelność albo gdy urządzenie napotka na jakiś błąd.

Aplikacja iQUA na Twoim smartfonie

Aplikacja iQUA uczy domowników rozsądniej korzystać z wody. Wykresy i liczby w aplikacji, które czarno na białym pokazują, ile wody leje się codziennie w domu, otwierają oczy. Dziennie zużywamy ogromne ilości wody, która jest niezwykle cennym i nieustannie kurczącym się zasobem. Fakt, że obecnie jest łatwo dostępna, sprawia, że zapominamy o jej rozważnym użyciu. Lejemy ją niepotrzebnie podczas mycia zębów, codziennej kąpieli w wannie wypełnionej po czubek nosa, czy włączając zmywarkę z zaledwie kilkoma naczyniami w środku. Takie działania powodują, że marnujemy ogromne ilości wody i to wszystko można zobaczyć na wykresach w aplikacji. Uświadomienie sobie tego problemu to pierwszy krok do oszczędniejszego korzystania z wody w domu.

Jaki jest najlepszy moment na zamontowanie stacji zmiękczającej wodę?

Zmiękczacz najlepiej zaplanować już na etapie projektu domu. Wówczas najłatwiej ulokować go w kotłowni, piwnicy, czy garażu i odpowiednio poprowadzić instalację wodno-kanalizacyjną, by uniknąć potem ewentualnych przeróbek. Projektanci nie zawsze uwzględniają stacje zmiękczające wodę w projekcie, a prawda jest taka, że poza nielicznymi terenami głównie na południu Polski, gdzie woda jest naturalnie miękka, każdy dom powinien być wyposażony w zmiękczacz.

Zmiękczacz wody Aquahome

Stacja uzdatniania wody Aquahome 20 SMART z Vitodens 200-W B2HE oraz Vitocell 100-W

Na etapie modernizacji domu lub kotłowni również można zamontować stację zmiękczającą. Warto wówczas zapytać o pomoc instalatora i ustalić z nim, gdzie i jaką stację zmiękczającą zamontować w już stojącym domu. Konieczne będzie wpięcie stacji w instalację wodno-kanalizacyjną ale zwykle nie wiąże się to z większymi przeróbkami. Ważne jest wówczas odpowiednie dobranie wielkości zmiękczacza, ponieważ na etapie modernizacji to właśnie przestrzeń do montażu jest jednym z kluczowych warunków postawienia stacji zmiękczającej.

Gdzie i jak zamontować taki zmiękczacz?

Montaż stacji to krok numer jeden po zakupie w punkcie sprzedażowym Viessmann. Montaż można wykonać samodzielnie lub powierzyć to instalatorowi. Aby stacja uzdatniała wodę w całym domu, montuje się ją na głównym przyłączu wody zimnej w domu, przed kotłem grzewczym lub podgrzewaczem. Montaż zmiękczacza należy zaplanować w bezpośrednim sąsiedztwie odpływu kanalizacyjnego, aby urządzenie mogło odprowadzać do kanalizacji popłuczyny po regeneracji złoża jonowymiennego. Poza tym potrzebne jest gniazdko elektryczne, ponieważ urządzenie wymaga stałego dostępu do prądu.

Więcej o stacjach uzdatniania wody Aquahome PRZECZYTASZ TUTAJ.

Jeżeli chciałby Pan/Pani poprawić jakość swojej wody to zachęcamy do wypełnienia formularza a specjaliści naszego partnera chętnie przedstawią najlepszą niezobowiązującą propozycję.


Tagi
Aquahome / kamień / miękka woda / stacja uzdatniania wody / twarda woda / zmiękczacz wody / zmiękczanie wody

Artykuły powiązane

Uzdatnianie wody 5 oznak, świadczących o tym, że woda w twojej instalacji jest twarda

Nie jesteś pewien, jaka woda płynie w twojej instalacji – twarda czy miękka? Istnieje kilka wyraźnych symptomów wskazujących na twardość […]

Uzdatnianie wody Jakie znaczenie ma twarda woda dla instalacji grzewczej?

Jednym z ważnych parametrów wody wpływających na „kondycję” instalacji grzewczej w budynku jest twardość. Twarda woda, czyli o wysokiej zawartości jonów wapnia […]

Uzdatnianie wody Twarda woda a egzema u dzieci

Egzema u dzieci to dość częsta i uciążliwa dolegliwość. Można ją złagodzić m.in. zapewniając dziecku kąpiel w odpowiedniej wodzie. Egzema […]

Uzdatnianie wody Twarda woda w mieszkaniu – jak się z nią uporać?

Masz dość osadów z kamienia w czajniku, na bateriach i na kabinie prysznicowej? Mieszkasz w bloku lub kamienicy i nie […]

Popularne