Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Uzdatnianie wody

Twarda woda w mieszkaniu – jak się z nią uporać?

Masz dość osadów z kamienia w czajniku, na bateriach i na kabinie prysznicowej? Mieszkasz w bloku lub kamienicy i nie masz miejsca na montaż standardowych zmiękczaczy wody? Myślisz, że jedyne co możesz zrobić, to korzystać z dzbanków filtracyjnych? Nic bardziej mylnego. W ofercie producentów znajdziesz zmiękczacze przeznaczone do montażu również w niewielkich domach oraz mieszkaniach.

Twarda woda to nic dobrego. Powoduje powstawanie uciążliwych, trudnych do usunięcia osadów kamiennych, m.in. na łazienkowej i kuchennej armaturze. Osady kamienne niszczą też domowe AGD i powodują powstawanie kamienia kotłowego, odpowiedzialnego m.in. za wzrost kosztów ogrzewania (warstwa 1,5 mm kamienia kotłowego na orurowaniu zwiększa zużycie energii o 16%, z kolei warstwa 12,7 mm zwiększa zużycie energii nawet o 64%). Twarda woda wpływa niekorzystnie również na kondycję włosów i skóry.
Skutecznym sposobem na rozwiązanie problemu twardej wody jest montaż zmiękczacza. Zmiękczacz wody usuwa z niej kationy wapnia i magnezu odpowiedzialne za twardość, zmieniając wodę twardą w miękką. Montaż takiego urządzenia wymaga jednak odpowiedniej ilości miejsca, o które może być trudno w mieszkaniu o niedużym metrażu.

Zmiękczacz do bloku

Zmiękczacz wody Aquahome Fit ma wymiary jedynie 65x30x48 cm.

Czołowi producenci urządzeń uzdatniających wodę mają w swojej ofercie różne modele zmiękczaczy wody, również takie o niewielkich gabarytach. Kompaktowa obudowa, która jest jednocześnie zbiornikiem na sól do regeneracji złoża sprawia, że taki zmiękczacz zajmuje niewiele miejsca i może zostać z powodzeniem zainstalowany np. pod kotłem wiszącym. Zmieści się również w szafce kuchennej. Co najważniejsze, takie centralne stacje zmiękczania wody pitnej i użytkowej uzdatniają wodę na potrzeby całego mieszkania. Oznacza to, że przed osadami kamiennymi chroniona jest cała instalacja z wszystkimi urządzeniami podłączonymi za zmiękczaczem. Instalowanie jednego urządzenia uzdatniającego na potrzeby całego mieszkania czy domu to bardzo komfortowe w eksploatacji rozwiązanie, ponieważ ewentualne uzupełnianie środka do regeneracji czy wymiana filtra następują w jednym miejscu.

O czym warto wiedzieć?

Nowoczesne zmiękczacze wody przeznaczone m.in. do montażu w budynkach wielorodzinnych to urządzania całkowicie zautomatyzowane. Na bieżąco uzdatniają wodę – zanim trafi ona do punktu poboru, czyli kranu, przepływa przez złoże jonowymienne znajdujące się w zmiękczaczu. Złoże z czasem traci jednak zdolność zmiękczania wody i wymaga regeneracji. Do prawidłowej pracy zmiękczacz potrzebuje soli regeneracyjnej – uzupełnianie jej zapasu w zbiorniku to jedna z nielicznych czynności obsługowych, wymaganych od użytkownika zmiękczacza.
Sama regeneracja zmiękczacza wody również następuje automatycznie. W przypadku nowoczesnych urządzeń nie następuje w momencie całkowitej utraty zdolności zmiękczania, lecz nieco wcześniej. Zapewnia to mniejsze zużycie soli regeneracyjnej, przy zachowaniu pełnej efektywności zmiękczania.
Decydując się na montaż nowoczesnego urządzenia dobrego producenta możesz też liczyć na to, że w cenie zmiękczacza, zawarte będzie bezpłatne uruchomienie urządzenia przez autoryzowaną firmę serwisową.

Popularne