Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Fotowoltaika

Instalacja fotowoltaiczna ubezpieczona

Każdy inwestor, który decyduje się na instalację fotowoltaiczną, powinien w kalkulacji kosztów i opłacalności inwestycji uwzględnić również ubezpieczenie instalacji. I to niezależnie od jej wielkości. Takie ubezpieczenia są czymś nowym w naszym kraju, jednak są już firmy, które je oferują.

Ubezpieczamy samochód, dom, nasze życie. Instalacja fotowoltaiczna również powinna być ubezpieczona, bo takie zabezpieczenia może zrekompensować nam straty finansowe, jakie mogą spowodować warunki atmosferyczne, kradzież, niskiej jakości urządzenia, czy błędy przy projektowaniu i wykonaniu instalacji. A z tymi ostatnimi możemy często spotkać się w praktyce, zwłaszcza jeśli decydujemy się na tzw. okazje cenowe.

Możemy ubezpieczyć praktycznie całą elektrownię fotowoltaiczną, czyli panele fotowoltaiczne, konstrukcję, ich mocowania, falownik i cały osprzęt instalacji. Dodatkowo możemy ubezpieczyć się od strat spowodowanych przerwami w pracy naszej elektrowni – przed utratą zysków (przychodów), spowodowanymi np. uszkodzeniem poszczególnych urządzeń instalacji.

Zakres ubezpieczenia może obejmować uszkodzenia pochodzące z zewnątrz, spowodowane przez  np. wyładowania atmosferyczne (uderzenie pioruna), silny wiatr, grad, pożar, powódź, kradzież, dewastację. Ubezpieczeniem można również objąć szkody związane z awariami poszczególnych mechanizmów instalacji fotowoltaicznej, np. inwertera, niezadziałania urządzeń zabezpieczających, zwarcie, przepięcia, a nawet związane z błędami przy projektowaniu instalacji i niewłaściwym jej wykonaniu.

Możemy ubezpieczyć się nawet od niższej wydajności naszej instalacji fotowoltaicznej – tzw. gwarancja wydajności. Ubezpieczenie to gwarantuje uzyskanie odszkodowania za braki w produkcji energii elektrycznej na zakładanym poziomie, ze względu na czynniki pogodowe.

O tym, czy warto się ubezpieczać, można przekonać się przeglądając dane statystyczne z rynku niemieckiego, gdzie instalacja fotowoltaiczna jest obecna już od wielu lat.

Statystyka uszkodzeń instalacji fotowoltaicznych w Niemczech wg liczby zdarzeń (dane z 2010 r.), z uwagi na przyczynę awarii (częstość występowania); źródło: www.inzynierbudownictwa.pl

Instalacja fotowoltaiczna – gdzie ubezpieczyć?

Firmy oferujące ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej:

https://www.gothaer.pl/pl-dla-firm-produkt/1008/ubezpieczenia-dla-sektora-energii-odnawialnej/ubepieczenie-elektrowni-fotowoltaicznych/

http://www.brewa.pl/produkty-i-uslugi/fotowoltaika/ubezpieczenie-elektrowni-fotowoltaicznej.html

Popularne