Dofinansowaniem w ramach programu STOP SMOG objęte są przedsięwzięcia realizowane na terenie województwa śląskiego, mające na celu ograniczanie niskiej emisji.
O dofinansowanie ubiegać się mogą osoby, które dokonały wymiany, modernizacji lub budowy instalacji centralnego ogrzewania, wymiany źródeł ciepła służących do ogrzewania domu lub domu i wody użytkowej, na bardziej efektywne ekologicznie i energetycznie.
Na dofinansowanie mogą liczyć również osoby, które zastosowały w domu urządzenia do podgrzewu wody użytkowej korzystające z odnawialnych źródeł energii, takie jak pompy ciepła lub kolektory słoneczne.
O dotację mogą ubiegać się również właściciele i współwłaściciele domów, które zostały poddane termomodernizacji polegającej na dociepleniu przegród budowlanych oraz wymianie okien i drzwi. Dotyczy to jednak domów jednorodzinnych oddanych do użytkowania przed 16.12.2002 r.
Wnioski o dofinansowanie należy składać w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, w terminie od 15.05.2017 r. do 26.05.2017 r. – osobiście lub za pośrednictwem poczty.
Przy udzielaniu dofinansowania pod uwagę będą brane koszty poniesione w okresie od dnia 01.01.2017 r. do dnia 31.05.2018 r. włącznie. Realizację zadania należy zakończyć najpóźniej do dnia 31.05.2018 r. Fundusz wypłaca bowiem dotacje wyłącznie na zadania zakończone, które zostały wykonane w sposób kompleksowy.
Warunkiem koniecznym uzyskania dotacji w ramach Programu SMOG STOP jest wymiana źródła ciepła w oddanym do użytkowania i ogrzewanym obiekcie, tj. fizyczna likwidacja dotychczasowego źródła ciepła opalanego paliwem stałym pracującego na potrzeby centralnego ogrzewania oraz montaż nowego bardziej ekologicznego i energooszczędnego źródła ciepła oraz dostarczenie wraz z wnioskiem:
a) zdjęcia obecnego źródła lub w przypadku jego likwidacji przed dniem 15.05.2017 r. imiennego dokumentu zezłomowania – karty przekazania odpadu,
b) w przypadku termomodernizacji – zdjęcia budynku w zakresie w jakim planowana jest do przeprowadzenia jego termoizolacja polegająca na dociepleniu przegród lub wymianie okien i drzwi.
Maksymalna wysokość dotacji obliczona zostanie na podstawie danych zawartych we wniosku.
Kwota dotacji na wymianę, modernizację lub budowę wewnętrznych instalacji centralnego ogrzewania, wymiany źródeł ciepła na bardziej efektywne ekologicznie i energetycznie wynosić będzie 25 % kosztów zadania lecz nie więcej niż:
Jeśli dotychczasowe urządzenie grzewcze zostało wymienione na kocioł opalany biomasą lub innym paliwem stałym, udzielenie dotacji możliwe będzie wyłącznie na kotły opalane paliwem stałym z załadunkiem automatycznym, spełniające wymogi 5 klasy oraz kotły opalane biomasą, spełniające wymogi 5 klasy.
Kwota dotacji na instalację systemu grzewczego na potrzeby c.w.u. oraz na termomodernizację domu wynosi 15 % kosztów zadania lecz nie więcej niż:
Więcej o ofercie WFOŚiGW dowiedzieć się można m.in. dzwoniąc na numer (32) 60 32 252.
Do 26 maja br. pracownicy funduszu będą udzielać informacji o progra