Pompa ciepła z kotłem olejowym lub gazowym może być idealnym sposobem na łatwą modernizację starego ogrzewania, np. gdy trzeba wymienić wysłużony już kocioł na nowy lub gdy chcemy o ponad połowę obniżyć rachunki za ogrzewanie gazem płynnym bądź olejem opałowym. Jest to rozwiązanie, które pozwoli wykorzystać istniejące przyłącze gazu/oleju opałowego, bez konieczności dewastowania otoczenia domu oraz jego wnętrza.
O ile połączenie w jednej instalacji kotła grzewczego i pompy ciepła nie jest niczym nowym, to sposób ich wzajemnej współpracy oraz dodatkowe możliwości wyznaczają całkiem innowacyjne kierunki oszczędzania energii.
Hybrydowa pompa ciepła Viessmann to kompaktowe urządzenie, w którym znajduje się pompa ciepła wykorzystująca ciepło z powietrza atmosferycznego i wysokosprawny kondensacyjny kocioł olejowy (Vitolacaldens 222-F) lub kocioł zasilany gazem ziemnym bądź płynnym (Vitocaldens 222-F). Kompakt składa się z dwóch części. Na zewnątrz budynku znajduje się jednostka zewnętrzna modułu pompy ciepła. W praktycznie dowolnym miejscu w domu można ustawić jednostkę wewnętrzną, która potrzebuje niewielkiej powierzchni: 595 x 600 mm. Jednostka wewnętrzna wyposażona jest w osprzęt modułu pompy ciepła, gazowy lub olejowy kocioł kondensacyjny i zasobnik warstwowy ciepłej wody użytkowej o pojemności 130 litrów/100 litrów. Mimo małej pojemności zasobnika użytkownik ma do dyspozycji dużą ilość c.w.u. W ciągu pierwszych 10 minut może pobrać 182 litrów ciepłej wody o temperaturze 45°C (zasobnik 130 litrów).
W hybrydzie pracą kotła i pompy ciepła steruje regulator pogodowy Vitotronic 200 typ WO1C z funkcją automatycznej adaptacji punktu biwalentnego HybridProControl. W zależności od wybranego sposobu pracy, dąży do zapewnienie najmniejszych z możliwych kosztów ogrzewania, minimalnych emisji zanieczyszczeń do atmosfery lub do szybkiego dostępu ciepłej wody użytkowej. Regulator stale kontroluje i automatycznie wybiera optymalny punkt biwalentny, uwzględniając ceny energii elektrycznej i gazu/oleju. W pierwszej kolejności wybiera najtańszy w danym momencie sposób ogrzewania. Jeżeli praca pompy ciepła generuje wyższy koszty niż gazem/olejem, pompa ciepła jest wyłączana i całe potrzebne ciepło dostarcza kocioł gazowy/olejowy.
W zależności od potrzeb hybryda może pracować w trzech trybach: tylko pompa ciepła; tylko kocioł gazowy/olejowy; pompa ciepła wstępnie ogrzewa wodę, a kocioł dogrzewa ją do wymaganej temperatury. O wyborze odpowiedniego decyduje regulator, który wybiera najbardziej ekonomiczny w danej chwili sposób ogrzewania. W ten sposób, powietrzna pompa ciepła może dostarczać w ciągu roku nawet 80% ciepła potrzebnego do ogrzewania budynku.
Przez połączenie pompy ciepła i kotła kondensacyjnego uzyskuje się bardzo szeroki zakres modulacji mocy grzewczej hybrydy – w gazowej Vitocaldens 222-F od maksymalnie 1,3 do 19 kW, a w zasilanej olejem Vitolacaldens 222-F: od 1,3 do 23 kW. Woda grzewcza może być ogrzewana przez pompę ciepła do 55°C, za pomocą kotła gazowego/olejowego do 70°C. W ten sposób, efektywnie i oszczędnie można ogrzewać każdy dom, zarówno nowy energooszczędny, jak również starsze budynki.
To nie wszystko, bo regulator hybrydy przystosowany jest do aktywnej współpracy z instalacją fotowoltaiczną. Pozwala maksymalnie wykorzystać darmowy prąd ze słońca na własne potrzeby, również do ogrzewania budynku. Pompa ciepła „wie”, ile prądu solarnego ma do dyspozycji w danej chwili. Wykorzystuje go, uwzględniając przy tym stan naładowania zbiornika ciepłej wody użytkowej, zasobnika buforowego, sposób korzystania z ogrzewania domu, jak również instalacji wentylacji mechanicznej. Jeśli w danym momencie dom nie potrzebuje ogrzewania, ciepło może być magazynowane w zbiorniku buforowym i wykorzystywane w późniejszym czasie.
Jeszcze więcej oszczędzimy, jeśli z hybrydą współpracować będzie rekuperator Vitovent 300-F. Zasilaniem i pracą rekuperatora steruje regulator hybrydy. Tym samym, z darmowego prądu solarnego może korzystać również rekuperator.