To, ile w ciągu roku nasz dom potrzebuje ciepła, zależy od wielu czynników. Wszystkie uwzględniają współczynniki zapotrzebowania budynku na energię pierwotną, końcową i użyteczną. Czym jest energia pierwotna? Co kryje się pod pojęciem energia końcowa i użyteczna?
Bilans energetyczny budynku przedstawia rysunek poniżej:
To energia jaką trzeba dostarczyć do pomieszczeń ogrzewanych w domu; żeby zapewnić w nich wymaganą temperaturę.
To energia, za którą trzeba zapłacić, np. w postaci ilość zużywanego gazu ziemnego czy prądu, w ciągu roku. Czyli jest to energia dostarczona do budynku w postaci np. energii paliwa, energii elektrycznej, potrzebnej żeby zapewnić w nim wymaganą temperaturę w ogrzewanych pomieszczeniach, do ogrzewanie powietrza wentylacyjnego i do ogrzewania wody użytkowej, dodatkowo z uwzględnieniem wszystkich strat wytwarzania i przesyłania ciepła wewnątrz budynku.
Nieodnawialna energia pierwotna uwzględnia zapotrzebowanie na energię końcową budynku i dodatkowe nakłady energii potrzebne na produkcję paliwa, jego transport, magazynowanie, itp. Zależy od konstrukcji budynku i sposobu jego ogrzewania, ale w dużym stopniu również od rodzaju paliwa. Można to zobaczyć na przykładzie węgla – trzeba go wydobyć, przetransportować, zmagazynować i dostarczyć do odbiorcy. Każdy z tych etapów wymaga energii, np. paliwa do samochodu, który przywiezie opał do naszego domu.
Z zapotrzebowaniem na energię pierwotną spotkamy się np. w świadectwie charakterystyki energetycznej naszego domu.
Bilans energetyczny budynku z kotłem gazowym i pompą ciepła można zobaczyć na rysunkach poniżej. Wysokość lub szerokość pomarańczowego paska mówi obrazowo o ilości energii – np. im „grubszy” pasek, tym większa ilość energii.
Krótkie porównanie: