Aby łatwo ocenić czy dany budynek jest ekologiczny, Instytut Certyfikacji Emisji Budynków (ICEB), opracował pierwszy w świecie system certyfikacji pokazujący czy budynki (i w jakim stopniu) zanieczyszczają powietrze:
– przyjazny dla środowiska dom może uzyskać Certyfikat PreQurs
– a jego właściciel może powiesić na ścianie zewnętrznej domu tabliczkę ze znakiem: „NO SMOG”
PreQurs ocenia budynki i systemy ich ogrzewania ze względu na emisję zanieczyszczeń do powietrza. Ocenia również stopnień wykorzystania energii z odnawialnych źródeł – z OZE. Dom przykrywa się „kloszem” i określa ile w ciągu roku wytworzy zanieczyszczeń przy jego ogrzewaniu i ogrzewaniu wody użytkowej. Otrzymany wynik porównuje się z takim samym budynkiem, ale ogrzewanym kotłem węglowym. Porównując wyniki można ocenić ile razy mniej budynek wyemituje zanieczyszczeń w ciągu roku. Na tej podstawie budynek otrzymuje odpowiedni certyfikat.
Jeden z certyfikatów dotyczy tzw. niskiej emisji. Czyli, oceniana jest emisja pyłów zawieszonych (TSP), benzo(a)pirenu (B(a)P) oraz dwutlenku węgla (CO2). Dwutlenek węgla nie jest bezpośrednio niebezpieczny, ale jest gazem cieplarnianym – groźny dla klimatu (efekt cieplarniany). Przykład: jeśli budynek referencyjny wyemitował np. 100 kg pyłu zawieszonego TSP, a budynek oceniany 2 kg, to wynik dzielenia 100/2 = 50 informuje nas, że w zakresie niskiej emisji oceniany budynek – jeżeli chodzi o pyły zawieszone – jest 50 razy „lepszy” od analogicznego budynku z kotłownią węglową. Wynik dzielenia, tzw. krotność redukcji, decyduje o przyznaniu odpowiedniej klasy dla budynku.
Wraz z certyfikatem ProQurs, właściciel domu otrzymuje tabliczkę, którą może zawiesić w budynku lub na zewnątrz – na ścianie lub na ogrodzeniu posesji. W ten sposób sąsiedzi i przechodnie mogą zobaczyć, że dom jest ekologiczny – że nie truje.
Znak „NO SMOG” na niebieskim polu: budynek nie emituje zanieczyszczeń lub w bardzo małym stopniu. Odpowiedni dla domów z kotłem gazowym lub olejowym, lub ogrzewanych z PEC-u. Przy czym, roczny udział energii z OZE wynosi minimum 19% (klasa A).
Znak „NO SMOG” na zielonym polu: budynek nie emituje zanieczyszczeń lub w bardzo małym stopniu. Roczny udział energii z OZE wynosi od 19% do 50% (klasa A+).
Znak „NO SMOG PLUS” na zielonym polu: budynek nie zanieczyszcza powietrza, np. wyposażony jest w pompę ciepła. Roczny udział energii z OZE wynosi od 50% do 81% (klasa A++).
Znak „NO SMOG ECO PLUS” lub ECO PLUS na zielonym polu: dla rozwiązań jak wcześniej (dla klasy A++), przy czym dom zasilany jest z własnej instalacji fotowoltaicznej. Roczny udział energii z OZE wynosi od 81% do 100% (najwyższa klasa: A+++ ).
Znak na szarym lub czarnym tle: dla klasy redukcji emisji zanieczyszczeń budynku: od H do B – budynki z nowymi i starszymi kotłami na paliwo stałe, również z połączeniu z OZE.
Wynikiem certyfikacji jest przyznanie klasy budynku oraz wynikający z niej odpowiedni znak z serii „NO SMOG”, który można powiesić na ścianie. Oprócz certyfikacji budynków, kolejnym działającym już programem jest certyfikacja urządzeń grzewczych, np. kotłów i pomp ciepła. Nabywając certyfikowane urządzenie, budynek od razu zyskuje odpowiednią klasę w zakresie jego wpływu na jakość powietrza.