Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Wentylacja

Czyszczenie wentylacji – czy jest potrzebne?

Słyszymy o regularnych przeglądach kotła, pompy ciepła czy instalacji fotowoltaicznej. Mało kto wspomina jednak o okresowym sprawdzaniu i czyszczeniu wentylacji mechanicznej w domu, w tym również rekuperacji. Co jakiś czas wymieniamy filtry powietrza, kiedy nadmiernie zostaną zanieczyszczone. I to wszystko… A co z przewodami wentylacyjnymi ? Również powinny być sprawdzane i co jakiś czas czyszczone.

Zobaczmy dlaczego…

O tym, jakim powietrzem oddychamy w naszym domu decyduje: jakość powietrza zewnętrznego, stan instalacji wentylacji, czystość w pomieszczeniach.
Co możemy znaleźć w domowym powietrzu ? Pył, kurz, sierść domowych zwierząt, włókna, roztocza, grzyby, pleśń, bakterie i wirusy. Oprócz regularnego sprzątania domu warto wiec co jakiś czas zajrzeć do naszej domowej wentylacji.
Nadmierne zanieczyszczenia wpływają na żywotność wentylatorów. Między innymi dlatego stosuje się filtry powietrza, które wychwytują większe zanieczyszczenia. Wybierając filtry wyższej klasy, powietrze będzie jeszcze skuteczniej oczyszczane.
Z kontrolą stanu zabrudzenia filtrów w naszych domach bywa bardzo różnie. Nadmierne ich zabrudzenie odczujemy zmniejszeniem wydajności instalacji wentylacji – mniej powietrza nawiewanego do pomieszczeń w domu. W skrajnym przypadku do jej awaryjnego wyłączenia.
Warto zdawać sobie przy tym sprawę, że nadmierne zanieczyszczenia sprzyjają rozmnażaniu się bakterii i wabią insekty.

Jeśli w pomieszczeniach w domu unosi się nieustannie przykry zapach, może to świadczyć o problemach z instalacją wentylacyjną – o tym że zamieszkały w niej bakterie i drobnoustroje. Konieczne wówczas będzie czyszczenie wentylacji jej i dezynfekcja.

Podczas dużego remontu, do instalacji wentylacyjnej może dostać się duża ilość pyłu, który, może z powrotem trafiać do pomieszczeń. Jeśli więc zauważysz, że meble szybciej niż zazwyczaj pokrywają się kurzem, może to być przyczyną zanieczyszczonej instalacji.

Czyszczenie wentylacji – o czym warto pamiętać?

Już na etapie projektowania wentylacji domu warto przewidzieć miejsca, które umożliwią jej kontrolę i okresowe czyszczenie. Przykładem tego może być czerpnia powietrza zewnętrznego. Jeśli znajduje się w trudnodostępnym miejscu, jej czyszczenie może sprawiać sporo kłopotu.

Wilgoć sprzyja rozwojowi drobnoustrojów, bakterii i wirusów. Czyszczenie wentylacji, a dokładniej przewodów wentylacyjnych jest niezbędne, jeśli dostała się do nich woda. W czasie normalnej pracy rekuperatora, na wymienniku ciepła może wkraplać się woda, która jest usuwana np. do kanalizacji. Tym bardziej uzasadnione jest okresowe sprawdzanie i czyszczenie powierzchni, które miały z nią kontakt.

 

fot. Zanieczyszczona siatka czerpni zewnętrznej powietrza.

Fot. Czerpnia ścienna powietrza nawiewanego do budynku.

Popularne

Dom energooszczędny / Formalności / Strona główna / Termomodernizacja Audyt energetyczny przed modernizacja domu. Wszystko, co warto wiedzieć