Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Dom energooszczędny

Czym ogrzewać mały dom energooszczędny?

Domy energooszczędne potrzebują znacznie mniej ciepła niż wznoszone tradycyjnymi metodami. Źródło ciepła i instalacje powinny zostać w nich szczególnie starannie dobrane, żeby spełniały swoją rolę i nie generowały niepotrzebnych dodatkowych kosztów. W domu energooszczędnym można od razu lub w przyszłości, zastosować rozwiązania, które niemal całkowicie uniezależnią nas od zmian cen paliw i prądu w przyszłości.

Czym ogrzewać?

Możemy wybrać każdy sposób ogrzewania, ale, nie każdy spełni nasze wszystkie oczekiwania. Bezobsługowe i tanie w eksploatacji ogrzewanie zapewnić może gazowy kocioł kondensacyjny. Nowoczesne kotły same dopasują się do małego zapotrzebowania na ciepło energooszczędnego domu – zarówno wiosną i jesienią, jak również podczas mroźnych dni. Wyposażone są w rozwiązania, które pozwalają maksymalnie ograniczyć zużycie gazu, np. dostosowując się do zmieniającej się jakości gazu ziemnego.
Jeśli nie mamy dostępu do gazu ziemnego, możemy wybrać gaz płynny. Jest droższy od gazu ziemnego, ale przy małym zapotrzebowaniu na cierpło domu rachunki za ogrzewanie mogą być do zaakceptowania. Trochę więcej zapłacimy za ogrzewanie gazem płynnym, jeśli zdecydujemy się na zakup własnego zbiornika gazu. Koszt inwestycji co prawda wzrośnie, ale koszty ogrzewania będą niewiele większe od ogrzewania gazem ziemnym.
Bezobsługowe ogrzewanie zapewni również olejowy kocioł kondensacyjny. Jednak, jak policzymy ile kosztować będzie kotłownia, magazyn oleju opałowego, prawdopodobnie dojdziemy do wniosku, że ten sposób ogrzewania nie będzie atrakcyjnym rozwiązaniem pod kątem kosztów inwestycji i późniejszych kosztów ogrzewania. Warto sprawdzić i porównać, jak to będzie wyglądać w przypadku pompy ciepła.
Ogrzewanie elektryczne również może być godną uwagi alternatywą dla energooszczędnych lub pasywnych domów. Szczególnie jeśli planujemy wyposażyć dom w instalację fotowoltaiczną.
Przy ogrzewaniu elektrycznym musimy dokładnie policzyć ile kosztować będzie wykonanie instalacji, koszty ogrzewania, no i koszt wykonania instalacji fotowoltaicznej.
Paliwa stałe, jak np. drewno, pellet, węgiel, również możemy zastosować do ogrzewania naszego domu. W większym lub mniejszym stopniu wymagają obsługi i konieczności szukania opału dobrej jakości. Trzeba będzie znaleźć pomieszczenie w domu na kotłownię no i przewidzieć miejsca składowania opału – co w małym domu może nie być takie łatwe. Trudno będzie znaleźć kocioł o odpowiedniej dla naszego domu mocy grzewczej, który będzie pracował z wysoką sprawnością przy małym jak i dużym zapotrzebowaniu na ciepło budynku. Oczywiście, są takie kotły, chociaż ich cena jest wyższa od urządzeń o najprostszej konstrukcji. Zazwyczaj, praca kotła z małą sprawnością równa się większemu zużyciu paliwa, a to przekłada się na wyższe koszty ogrzewania domu. Najmniej atrakcyjnym rozwiązaniem będzie kocioł węglowy, bo jest to najmniej przyjazne dla środowiska naturalnego paliwo, ze wszystkich możliwych, bo Europa odchodzi od węgla, a węgiel nie ma zapewnionego miejsca w przyszłości. Wybierając dzisiaj węgiel, można się spodziewać, że za kilka czy kilkanaście lat trzeba będzie zmienić sposób ogrzewania domu.

Przyszłościowe rozwiązanie

Patrząc w przyszłość, warto skorzystać z możliwości jakie oferują odnawialne źródła energii, w tym pompy ciepła. Pompa może ogrzewać dom, ale również chłodzić go w letnie upalne dni. Pompa ciepła potrzebuje niewiele miejsca do jej zamontowania – można ją zamontować w pralni, kuchni czy łazience. Nie potrzebuje natomiast osobnego pomieszczenia na kotłownię czy magazyn paliwa. Można ją zamontować niemal w każdym dostępnym miejscu w domu, pracuje cicho i nie zanieczyszcza środowiska. Przede wszystkim jednak, pompa ciepła nie wymaga obsługi.
Ale to nie wszystko, bo pompa ciepła:

– w instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, pompa może dogrzewać do potrzebnej temperatury powietrze nawiewane do pomieszczeń – niższe koszty eksploatacji rekuperacji;

– może korzystać z darmowego prądu słonecznego produkowanego przez domową instalację fotowoltaiczną – również w zimie, korzystając z sieci energetycznej jako magazynu prądu i rozliczania w systemie opustów – ok. 80% naszego prądu słonecznego wprowadzonego do sieci odzyskamy za darmo;

– w modernizowanych budynkach może współpracować z tradycyjnym ogrzewaniem, np. gazowym, olejowym, czy wykorzystującym paliwa stałe.

Na szczególną uwagę zasługują przy tym powietrzne pompy ciepła – niższe koszty inwestycji w porównaniu z pompami wykorzystującymi ciepło z gruntu, przy satysfakcjonujących kosztach ogrzewania.

Gwarancja na tanie ogrzewanie

Rozmawiając z projektantami czy instalatorami, możemy otrzymać różne propozycje rozwiązania ogrzewania domu. Niektóre będą wyglądać atrakcyjnie cenowo, inne mogą być znacznie droższe. Warto przyjrzeć się dokładnie na czym polegają różnice, rozważyć za i przeciw danego rozwiązania i dokładnie policzyć koszt kompletnej inwestycji, np. koszt budowy kotłowni, przyłącza gazu, itp.
Często pomijane szczegóły mogą mieć istotny wpływ na całkowity koszty inwestycji, ale i na przyszłe koszty ogrzewania domu.
Najlepiej, jeśli dana firma pokaże czarno na białym, ile wyniesie koszt kompletnej inwestycji ogrzewania domu (wszystkie koszty) i jakich rachunków można się spodziewać. A idealnie będzie jeśli zagwarantuje, że rachunki za ogrzewanie będą zbliżone do pokazanych.

Tagi
Czym ogrzewać / Dom energooszczędny / kocioł kondensacyjny / mały dom / ogrzewanie domu / ogrzewanie małego domu / pompy ciepła

Popularne

Dom energooszczędny / Formalności / Strona główna / Termomodernizacja Audyt energetyczny przed modernizacja domu. Wszystko, co warto wiedzieć