Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Grzejniki / Pompy ciepła / Termomodernizacja

Czy pompa ciepła działa z grzejnikami?

Rozważając ogrzewanie domu pompą ciepła, wiele osób zastanawia się, czy będzie ona skuteczna przy ogrzewaniu za pomocą tradycyjnych grzejników. Choć pompy ciepła kojarzone są głównie z ogrzewaniem podłogowym, ich współpraca z grzejnikami również jest możliwa. W artykule przyjrzymy się temu, jakie grzejniki najlepiej sprawdzą się w połączeniu z pompą ciepła, jakie wymagania należy spełnić oraz jakie są korzyści przynosi odpowiednie połączenie pompy ciepła i grzejników.

Pompa ciepła i grzejniki

Pompa ciepła pobiera energię odnawialną z otoczenia (powietrza, wody lub gruntu) i przekazuje ją w postaci ciepła do instalacji grzewczej. Jest to rozwiązanie ekologiczne i energooszczędne, jednak w porównaniu do tradycyjnych kotłów grzewczych pompy ciepła działają najefektywniej przy niższych temperaturach zasilania systemu grzewczego. Oznacza to, że pompy ciepła dostarczają ciepło do instalacji w niższych temperaturach, co idealnie pasuje do systemów niskotemperaturowych, takich jak ogrzewanie podłogowe. A co z grzejnikami?
Pompa ciepła może współpracować z grzejnikami, ale jest kilka kluczowych aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę, aby system działał efektywnie.

Jaka pompa ciepła do ogrzewania grzejnikowego?

Wybierając pompę ciepła do systemu z grzejnikami, należy zwrócić uwagę na jej typ oraz parametry pracy. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych są pompy ciepła typu powietrze-woda, które są łatwe w instalacji i dostarczają energię cieplną do systemu centralnego ogrzewania pobraną z powietrza zewnętrznego.
W przypadku modernizacji systemu grzewczego z pompą ciepła, która ma zastąpić wysłużone, nieefektywne źródło ciepła, współpracujące dotychczas z tradycyjnymi grzejnikami, warto rozważyć wysokotemperaturową pompę ciepła. Dlaczego? Ponieważ w przeciwieństwie do tradycyjnych pomp ciepła (niskotemperaturowych), które dostarczają wodę o temperaturze 30-45°C, wysokotemperaturowa pompa ciepła jest w stanie dostarczać wodę o wyższej temperaturze, co sprawia, że może z powodzeniem współpracować z istniejącymi grzejnikami, bez konieczności ich wymiany. Takie rozwiązanie znacznie usprawnia i przyspiesza modernizację systemu grzewczego, a także pozwala ograniczyć związane z nią koszty. Przykładem wysokotemperaturowej pompy ciepła, polecanej do modernizowanych instalacji jest powietrzna pompa Vitocal 250-A  o temperaturze zasilania do 70 °C (przy temperaturze zewnętrznej do -10 °C).

Jakie grzejniki do ogrzewania pompą ciepła?

Również tradycyjna, niskotemperaturowa pompa ciepła może działać z grzejnikami. Nie wszystkie jednak sprawdzą się równie dobrze przy takiej współpracy. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będą odpowiednio dobrane grzejniki dostosowane do instalacji niskotemperaturowych (grzejniki niskotemperaturowe). Oto czynniki, które warto wziąć pod uwagę, wybierając grzejniki do pompy ciepła:

powierzchnia grzejnika – grzejniki współpracujące z niskotemperaturowym urządzeniem grzewczym powinny mieć odpowiednio dużą powierzchnię wymiany ciepła. Im większy grzejnik, tym skuteczniej będzie oddawał ciepło przy niższej temperaturze wody zasilającej. Stare grzejniki o tradycyjnych wymiarach, które były projektowane do pracy z wysokotemperaturowym kotłem mogą okazać się niewystarczające;

typ grzejników – dobrym wyborem do współpracy z pompą ciepła są grzejniki o dużej wydajności cieplnej, np. grzejniki płytowe lub klimakonwektory (czyli grzejniki konwektorowe z wentylatorem), które we współpracy z rewersyjną pompą ciepła mogą zapewniać zarówno ogrzewanie jak i chłodzenie pomieszczeń w okresie letnim.

Odpowiednio dobrane grzejniki mogą współpracować z niskotemperaturowymi źródłami ciepła, takimi jak pompy ciepła równie efektywnie co ogrzewanie podłogowe. 

 

Jaka temperatura na grzejnikach przy pompie ciepła?

W zależności od tego, czy dom będzie ogrzewany pompą ciepła nisko- czy wysokotemperaturową, temperatura zasilania grzejników może wynosić od 35°C (dla systemów niskotemperaturowych) do 55-70°C (dla pomp wysokotemperaturowych). Przy niskich temperaturach zasilania konieczne jest zwiększenie powierzchni grzejników, aby zachować komfort cieplny w pomieszczeniach.

Jakie są zalety połączenia pompy ciepła z grzejnikami?

Połączenie pompy ciepła z odpowiednio dobranymi grzejnikami pozwala zoptymalizować jej wydajność, co przekłada się na redukcję rachunków za ogrzewanie. W przypadku modernizacji starszych domów z istniejącym systemem grzejnikowym, zastosowanie wysokotemperaturowej pompy ciepła pozwala na zachowanie części instalacji bez konieczności jej całkowitej wymiany i wykonania ogrzewania podłogowego oraz nowej podłogi, co pozwala uniknąć kosztownych, kłopotliwych oraz czasochłonnych prac modernizacyjnych.

Podsumowanie

Pompy ciepła mogą skutecznie współpracować z grzejnikami, pod warunkiem, że system grzewczy zostanie odpowiednio dopasowany. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni typ pompy – w przypadku modernizacji systemu grzewczego w domu, który wyposażony jest już w instalację grzejnikową najlepiej sprawdzą się wysokotemperaturowe pompy ciepła, które dostarczają wodę o wyższej temperaturze, zbliżonej do tej wymaganej przez tradycyjne grzejniki. Modernizacja systemu grzewczego może również obejmować wymianę grzejników na większe, bardziej efektywne modele (przystosowane do pracy z niskotemperaturowym źródłem ciepła), co pozwoli cieszyć się komfortem termicznym i niższymi rachunkami za energię.

Zanim zdecydujesz się na montaż pompy ciepła, warto skonsultować się z ekspertem, który oceni, czy obecny system grzewczy będzie efektywnie działał z nowym źródłem ciepła, oraz doradzi, jakie rozwiązania najlepiej sprawdzą się w Twoim domu.

Tagi
czy pompa ciepła nadaje się do grzejników / jaka pompa ciepła do ogrzewania grzejnikowego / jaka temperatura na grzejnikach przy pompie ciepła / jakie grzejniki do ogrzewania pompą ciepła / pompa ciepła a grzejniki / pompa ciepła do grzejników / pompa ciepła i grzejniki / pompa ciepła jakie grzejniki / pompa ciepła z grzejnikami

Popularne