Co decyduje o niskich kosztach ogrzewania pompą ciepła? Mówią o tym właśnie współczynniki COP, SCOP i SPF…
COP jest to tzw. współczynnik wydajności – efektywności pracy pompy ciepła. Określa ile pompa ciepła dostarcza ciepła do ogrzewania domu, do ilości zużytej przy tym energii elektrycznej.
Jak można zauważyć, COP uwzględnia ilość zużytej energii elektrycznej i dostarczonej energii cieplnej w danej chwili – w ciągu sekundy. Nie powie ile zapłacimy za ogrzewanie domu, ale może służyć do porównania pomp ciepła np. różnych producentów.
Im lepsza pompa ciepła, tym wyższy jej COP. Oczywiście przy porównaniu pomp dla takich samych temperatur: wody grzewczej zasilającej instalację centralnego ogrzewania, np. 35ᵒC; i dolnego źródła ciepła, np. płynu krążącego w wymienniku gruntowym: 0ᵒC (oznaczane jako B0/W35).
Przykładowe dane techniczne pompy ciepła Vitocal 300-G, dla której COP wynosi: 5,01:
O ile COP mówi, ile prądu zużywa pompa ciepła w danym momencie, to za pomocą współczynnika SCOP możemy obliczyć, ile zużyje prądu w ciągu całego roku lub w ciągu sezonu grzewczego – czyli w określonym czasie. W ten sposób możemy policzyć, ile będzie kosztowało nas ogrzewanie domu pompą ciepła.
SCOP jest to ilość energii cieplnej dostarczonej do ogrzewania domu, do ilości zużytej przy tym energii elektrycznej w określonym czasie, np. w ciągu roku.
Przykładowo:
– dom o powierzchni ogrzewanej: 160 m2
– zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania budynku i wody użytkowej (4 osoby): 16 000 kWh/rok
– zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła i inne urządzenia pracujące w instalacji grzewczej: 3 478 kWh/rok
SCOP = 16 000 kWh/rok / 3 478 kWh/rok = 4,6
Zużycie prądu: 3 478 kWh/rok
Cena całkowita energii elektrycznej: 0,66 zł/kWh – średnia cena (5%VAT) dla taryfy G11 z 01.01.2022 /źródło: www.cena-pradu.pl
Koszt ogrzewania pompą ciepła: 2 086,8 zł brutto/rok [3 478 kWh/rok x 0,66 zł/kWh = 2 295,48 zł/rok].
Współczynnik SCOP powie nam, ile możemy płacić za prąd przy ogrzewaniu pompą ciepła. Wykorzystywany jest on do analiz obliczeniowych, np. dla nowoprojektowanego domu, który nie jest jeszcze zamieszkany.
Jeśli instalacja już pracuje i wiemy dokładnie, ile dostarczyła ciepła oraz ile zużyła energii elektrycznej w ciągu roku, obliczymy rzeczywistą efektywność pracy instalacji pompy ciepła – współczynnik SPF.
Sposób obliczania SPF jest taki sam jak współczynnika SCOP, ale dotyczy rzeczywistych warunków w jakich pracuje instalacja i obliczany jest na podstawie dokładnie zmierzonego zużycia prądu i ilości dostarczonego ciepła.
Podsumowując:
Budujesz lub modernizujesz dom? Poznaj koszty systemu grzewczego w oparciu o pompę ciepła marki Viessmann. Wypełnij formularz a specjaliści naszego Partnera bezpłatnie przygotują niezobowiązującą wycenę.