Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Uzdatnianie wody

Co potrafi zmiękczacz wody?

Zadaniem każdego zmiękczacza wody jest oczywiście zmiana twardej wody na miękką. Zmiękczacz usuwa z wody nadmierną ilość minerałów odpowiedzialnych za jej twardość. W tym celu wykorzystuje złoże jonowymienne – gdy twarda woda przepływa przez nie, jony wapnia i magnezu są zatrzymywane i wymieniane na jony sodu. Dzięki temu woda staje się miękka.

Tym samym zmiękczacz wody:

– pozwala pozbyć się problemu trudnych do usunięcia osadów kamiennych w kuchni i łazience, co oszczędza czas potrzebny na sprzątanie i ogranicza zużycie środków czyszczących. Sprzątanie z wodą miękką staje się łatwiejsze,

– dba o kondycje naszej skóry i włosów – miękka woda nie powoduje ich przesuszania. Dzięki miękkiej wodzie nie musimy też używać dużych ilości środków myjących, które mogą wysuszać i podrażniać skórę,

– redukuje nawet o 60% zużycie środków piorących, myjących i czyszczących – miękka woda pozbawiona jest minerałów utrudniających działanie środków czystości, dzięki czemu zużywamy ich mniej,

– chroni przed tzw. kamieniem kotłowym urządzenia grzewcze i sprzęty gospodarstwa domowego mające kontakt z wodą. Zapewnia w ten sposób dłuższe działanie instalacji grzewczych i AGD,

– redukuje nawet o 20% straty ciepła – brak osadzającego się na powierzchniach grzejnych kamienia kotłowego oznacza dobre przewodzenie ciepła i optymalne zużycie energii potrzebnej do ogrzewania wody w urządzeniach grzewczych.

Praktyczne funkcje zmiękczacza wody

Po zmiękczeniu określonej ilości wody złoże jonowymienne wymaga regeneracji solanką, czyli roztworem wody i soli tabletkowanej. Regeneracja złoża polega na wypłukaniu zatrzymanych w nim jonów wapnia i magnezu oraz ponownym naładowaniu jonami sodu. Zmiękczacz wody regeneruje się automatycznie. Oprócz dbania o odpowiedni poziom soli tabletkowanej (zwykle uzupełnia się ją raz na kilka tygodni) czynność ta nie wymaga naszej uwagi.

Sól tabletkowana

Regeneracja w zmiękczaczu domyślnie zachodzi w godzinach zmiejszonego poboru wody. Zmiękczacze Aquahome są fabryczne zaprogramowane w taki sposób, aby regenerowały złoże o godz. 2.00 w nocy. Takie rozwiązanie zapewnia domownikom ciągły dostęp do miękkiej wody przez cały czas ich domowej aktywności. Zaprogramowany fabrycznie czas regeneracji nie oznacza jednak, że nie możemy zmienić tego ustawienia i wybrać dowolną, dogodną dla nas godzinę.

Automatyka zmiękczacza uruchamia proces regeneracyjny złoża w zależności od rzeczywistego i prognozowanego zużycia wody. Co ważne zmiękczacze Aquahome dopasowują ilość wody i soli do stopnia wyczerpania złoża, co zapewnia oszczędne zużycie tych materiałów eksploatacyjnych (nawet o 50% większa oszczędność wody i soli do regeneracji w porównaniu z konwencjonalnymi zmiękczaczami dostępnymi na rynku). Pamiętajmy też, że mniejsze zużycie materiałów eksploatacyjnych do regeneracji złoża to także mniejsza emisja ścieków. Dostosowywanie ilości soli i wody do stopnia wyczerpania złoża pozwala ponadto dokładnie wypłukać żywicę i właściwie przygotować ją do dalszej pracy.

Zmiękczacz wody Aquahome wyposażony jest także w funkcję automatycznej regeneracji w przypadku braku poboru wody. Jest ona pomocna w utrzymaniu czystości mikrobiologicznej złoża (gdy nie ma poboru wody, na złożu mogą się namnażać mikroorganizmy i bakterie). Funkcja te jest przydatna podczas dłuższej nieobecności domowników, np. w czasie wakacji czy ferii.

Zmiękczacz wody Aquahome

 

Zmiękczacz bez problemów

Nowoczesne zmiękczacze wody mogą pracować niemal w każdych warunkach, również w instalacjach z dużymi wahaniami ciśnienia wody i z wodą wodociągową o gorszej jakości, np. z wysokim poziomem zanieczyszczeń mechanicznych. Zmiękczacze wody Aquahome wyposażone są w siatkę filtracyjną w koszu górnym dystrybutora, która chroni żywicę przed zanieczyszczeniami. Dzięki temu żywotność złoża nie skraca się, a samo urządzenie pracuje sprawnie niezależnie od jakości wody.

W razie potrzeby zmiękczacz wody możemy bez problemu odpiąć od instalacji wodnej. Jest to możliwe dzięki praktycznemu zaworowi obejścia by-pass. Aby woda nie przepływała przez zmiękczacz wystarczy wcisnąć tłok by-passu. Takie rozwiązanie nie spowoduje przerwy w dostawie wody w domu.

Co ważne, zmiękczacze wody Aquahome zapewniają niskie koszty eksploatacyjne – jak już wspomniano zużywają nieduże, optymalnie dobrane ilości wody oraz soli do regeneracji i mniej niż 17,5 kilowatogodzin energii rocznie, co oznacza również oszczędność na energii elektrycznej.

Popularne

Dom energooszczędny / Formalności / Strona główna / Termomodernizacja Audyt energetyczny przed modernizacja domu. Wszystko, co warto wiedzieć