Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ Klub Ambasadora

Ogrzewanie dobrane do domu

Proszę opowiedzieć o swoim domu. Kupił Pan projekt gotowy czy wykonywany był na indywidualne zamówienie. Jaki system ogrzewania jest zastosowany w budynku?

Zdecydowałem się na projekt gotowy Zorza z kolekcji Archeton. Powierzchnia netto domu to 173 m2, a użytkowa 137 m2. Instalację mam tradycyjną gazową, opartą na kotle firmy Viessmann Vitodens 222, popularnie nazywanym lodówką. Zresztą całe oprzyrządowanie kotłowni to produkty firmy Viessmann. Parter ogrzewany jest za pomocą ogrzewania podłogowego, na poddaszu zamontowałem grzejniki Viessmann. Ponadto mam zainstalowany rekuperator Vitodens 300 W, pochodzący od tego samego producenta. Jestem bardzo zadowolony z wyboru tej instalacji. Dom został wykończony w styczniu tego roku i pierwszego dnia stycznia zostało już uruchomione ogrzewanie, które ma na celu dobre wygrzewanie podłóg i domu.

Jaką temperaturę ustawił Pan podczas pierwszego kwartału 2016 roku?

Ustawiłem 15ºC, taka temperatura powinna spokojnie wystarczyć, aby wygrzać budynek. Dom jest bardzo dobrze zaizolowany. Ściany zewnętrzne wykonane z ceramiki (Biegonice – Osiek wykupione przez firmę Wienerberger) mają grubość 38 cm i ocieplone są 12-centymetrową warstwą wełny mineralnej. Poddasze, jak wspomniałem, jest użytkowe, a warstwa ocieplenia wynosi 30 cm. Dodatkowo ociepliłem stryszek, układając również 30-centymetrową warstwę ocieplenia. Słabym ogniwem tego domu z punktu widzenia energooszczędności jest zastosowanie okien z pakietem dwuszybowym. Niestety wybrałem takie okna, montując je kilka lat temu. Dzisiaj zdecydowałbym się na okna z pakietem trzyszybowym.

Wróćmy może do kosztów za ogrzewanie, a raczej wygrzewanie domu. Wspominał Pan, że temperatura ustawiona jest na 15ºC.

Przy otwartych roletach, rzadkim otwieraniu drzwi i okien wyniki mam następujące: od stycznia do połowy marca zużycie gazu wynosi 400 m3. Przy cenie 1,20 zł za 1 m3 wychodzi 480 zł za pierwszy kwartał. Dla mnie to bardzo dobry wynik, ponieważ nigdy nie miałem aspiracji, aby mój dom był pasywny. Co więcej, cieszy mnie ten wynik, ponieważ przeprowadzone przez specjalistów badania wykazują, że w pierwszym okresie eksploatacji wydatki na gaz są wyższe o 30% ze względu na potrzebę wygrzania budynku.

Czy ważne jest wybudowanie domu zgodnie ze sztuką budowlaną?

Tak. Podczas budowy zwracałem szczególną uwagę na newralgiczne miejsca. Brak mostków termicznych plus właściwe ocieplenie domu spowoduje, że koszty eksploatacyjne będą niskie. A przez to nie ma pokusy szukania tanich środków służących do ogrzewania domu.

Czy myślał Pan o kolektorach słonecznych?

Nie, nie widzę potrzeby ich montażu. W domu nie będzie mieszkało dużo ludzi i obawiam się, że w lecie miałbym problem z nadwyżką ciepłej wody. Decyzja o instalacji kolektorów słonecznych musi być poprzedzona dobrą analizą zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. W moim przypadku wystarczy sam kocioł gazowy. Natomiast dobrze, że poruszamy ten temat, ponieważ z kolektorami mamy inny problem. Rozmawiam z wieloma inwestorami, którzy twierdzą, że ich solary nie spełniają oczekiwań. Jak się okazuje, zaufali oni nieznanym firmom. Domyślam się, że były to kolektory importowane z Chin. W każdym razie mają one dużo wad, są ogromne problemy serwisowe. Praktycznie nadają się do wyrzucenia. Niestety do ich zakupu przekonała inwestorów  cena i handlowiec, który obiecywał szybki zwrot kosztów.

Popularne

Dom energooszczędny / Formalności / Strona główna / Termomodernizacja Audyt energetyczny przed modernizacja domu. Wszystko, co warto wiedzieć