Firma Inside z Poznania specjalizuje się w projektowaniu i wykonawstwie instalacji grzewczych i sanitarnych, w tym montażu kotłowni gazowych oraz instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. W domu Pana Artura wykonała m.in. instalację grzewczą bazującą na pompie ciepła Viessmann oraz instalację fotowoltaiczną.
Dlaczego zdecydowali się Państwo na ogrzewanie domu pompą ciepła?
Dom, w którym obecnie mieszkamy nie został wybudowany przez nas. Zdecydowaliśmy się z mężem na kupno 7-letniego budynku do niewielkiego remontu. Był on wówczas ogrzewany gazem. Początkowo planowaliśmy niewielkie zmiany jak np. instalacja ogrzewania podłogowego w kuchni. Okazało się jednak, że budynek jest podmyty i wszystko należało skuć. W czasie prac wyszły na jaw również inne fuszerki budowlane. Gdy okazało się jak wiele prac należy wykonać od nowa postanowiliśmy wprowadzić przy okazji większe zmiany także w instalacji grzewczej. Decyzję o montażu pompy ciepła podjęliśmy za namową instalatora, z którym współpracowaliśmy przy naszym poprzednim domu. Okazała się ona bardzo dobry rozwiązaniem.
Jaki rodzaj pompy ciepła ogrzewa Państwa dom?
Wybraliśmy powietrzną pompę ciepłą Vitocal 300-A typ 301.A marki Viessmann. Przekazuje ona wyprodukowane ciepło ogrzewaniu podłogowemu i grzejnikom. Ogrzewa również wodę użytkową. Prąd niezbędny do jej pracy pochodzi z instalacji fotowoltaicznej o mocy 4 kW, na którą składa się 16 paneli Vitovolt 200 marki Viessmann. Dzięki zastosowaniu fotowoltaiki możemy cieszyć się niskimi rachunkami za energię elektryczną. Rachunek za energię elektryczną od stycznia do końca kwietnia wyniósł 280 zł.
To faktycznie bardzo dobry wynik. Czy pompa powietrzna radzi sobie z ogrzewaniem domu również w czasie mrozów?
Nasz dom ma powierzchnię 140 m2. Oprócz pompy ciepła mamy zainstalowany również kominek z płaszczem wodnym, jednak przyznam że w sezonie grzewczym praktycznie nie musieliśmy palić w kominku. Robiliśmy to bardziej dla nastroju niż z konieczności. Pompa ciepła ma dodatkowy przepływowy podgrzewacz rezerwowy, wiec myślę, że poradzi sobie z każdym mrozem. Jeśli jednak nie będzie mogła uzyskać oczekiwanego parametru pracy załączy się grzałka 3-fazowa. Dzięki instalacji fotowoltaicznej, która produkuje prąd m.in. na potrzeby pompy ciepła nie musimy obawiać się ewentualnego zwiększonego zużycia energii elektrycznej.