Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Fotowoltaika

Instalacje fotowoltaiczne on-line

Wiele mówi się o instalacjach fotowoltaicznych i o tym ile prądu mogą wyprodukować w ciąg roku. Każdy sam może sprawdzić jak pracują instalacje fotowoltaiczne w naszym kraju i być może w swojej okolicy.

Żeby zobaczyć jak procują instalacje fotowoltaiczne w ciągu danego dnia, tygodnia, miesiąca czy roku, wystarczy wejść na stronę www.sunnyportal.com i wybrać: Publicznie dostępne systemy fotowoltaiczne > 

W oknie wyszukiwania można wybrać: Polska i moc instalacji, np. od 2 do 6 kWp i kliknąć „Szukaj”. Zobaczymy listę instalacji w różnych miastach i w przedziale mocy jaki nas interesuje. Jeśli klikniemy „Moc (kWp)”, instalacje ułożą się malejąco – od największej do najmniejszej mocy, lub odwrotnie po ponownym kliknięciu. Podobnie poukładamy wyniki jeśli klikniemy „Miasto” – miejscowości zostaną ułożone alfabetycznie.

 

Klikając wybraną nazwę instalacji możemy do niej zajrzeć. Nie ma tutaj standardów w jaki sposób instalacje udostępnione publicznie pokazywane są przez ich właścicieli. Dlatego, czasami opisy i dane o ich pracy są bardzo ubogie, a w innych przypadkach będą obszernie pokazane.

Przyglądając się instalacjom, powinniśmy zwrócić uwagę na ich lokalizację oraz na:
– moc instalacji, np. 2,6 kWp (jest to moc maksymalna instalacji fotowoltaicznej, tzw. Moc zainstalowana)
– produkcja energii elektrycznej w ciągu roku, np. 2 600 kWh
– i współczynnik produkcji rocznej podany w kWh/kWp mocy zainstalowanej instalacji, np. 1 000 kWh/kWp (2 600 kWh / 2,6 kWp = 1 000 kWh/kWp).
Uwaga. W warunkach naszego kraju instalacje fotowoltaiczne produkują od ok. 950 kWh/kWp energii elektrycznej, do ok. 1100 kWh/kWp.

Karta instalacji – przykładowej:

 

Jest wiele różnych instalacji fotowoltaicznych, o różnie ukazanych wynikach ich pracy. Żeby ułatwić sprawę, wybraliśmy te, na których można zobaczyć to co nas powinno interesować. Przykład dokładnie pokazanych wyników pracy instalacji: w formie graficznej i tabelarycznej:

 

Instalacja pracuje od listopada 2016 roku. Na wykresie można zobaczyć ile wyprodukowała prądu w poszczególnych miesiącach roku oraz średni przewidywany uzysk energii, czyli ile się spodziewano że wyprodukuje (szare słupki na wykresie). Dokładniejsze dane znajdziemy w tabeli pod wykresem: ilość prądu wyprodukowana w poszczególnych miesiącach i w ciągu całego roku; ile prądu wyprodukowała instalacja od momentu jej uruchomienia do dzisiaj; udział produkcji w poszczególnych miesiącach.

Wybrane instalacje dokładniej pokazane:

2,20 kWp, Kielcewo (woj. wielkopolskie) – uruchomiona w kwietniu 2015 roku.

Link do instalacji >

2,25 kWp, Kraków (woj. małopolskie) – uruchomiona w czerwcu 2010 roku.

Moduły na Trackerze – podążające za słońcem.

Link do instalacji >  

2,60 kWp, Zabrze (woj. śląskie) – uruchomiona w listopadzie 2016 roku:

Link do instalacji > 

2,60 kWp, Jaworzno (woj. śląskie) – uruchomiona w marcu 2016 roku:

Link do instalacji > 

3,84 kWp, Nowy Sącz (woj. małopolskie) – uruchomiona w marcu 2014 roku:

Link do instalacji >

4,77 kWp, Górki Wielkie (woj. śląskie) – uruchomiona w październiku 2013 roku:

Link do instalacji > 

5,39 kWp, Strzelinko (woj. pomorskie) – uruchomiona w maju 2014 roku:

Link do instalacji > 

5,55 kWp, Wrocław (woj. dolnośląskie) – uruchomiona we wrześniu 2013 roku:

Link do instalacji >

Popularne

Dom energooszczędny / Fotowoltaika / Pompy ciepła Odnawialne źródła energii (OZE) – to się opłaca! Dom bez rachunków (cz.3)