Dlaczego ogrzewanie domu jest ważne?

Na tak postawione pytanie można odpowiedzieć jednym zdaniem: żeby zimą było nam ciepło. Jednak, odpowiedź nie jest tak jednoznaczna, jak mogłoby się wydawać. Ogrzewanie domu i związany z tym wybór urządzenia grzewczego to przede wszystkim poważna inwestycja, której skutki będziemy ponosić przez następnych kilkanaście lub kilkadziesiąt lat.

Skutki nieprzemyślanego wyboru urządzenia grzewczego mogą być różne, począwszy od wysokich rachunków za ogrzewanie domu, przez niedogrzane lub przegrzane pomieszczenia w czasie sezonu grzewczego, uciążliwe użytkowanie instalacji czy też jej częste awarie. Warto więc poświecić trochę czasu i zastanowić się co dla nas jest najważniejsze.

Ogrzewanie domu lub mieszkania jest szczególnie ważne z co najmniej trzech powodów. Należą do nich:

1. Koszty ogrzewania domu
2. Niezawodność instalacji
3. Komfort i bezpieczeństwo jej użytkowania

Koszty ogrzewania domu

Szukając oszczędności często skupiamy się na tym co jest dla nas oczywiste, np. wymieniamy żarówki i sprzęt AGD na energooszczędne. Tymczasem potencjał oszczędzania jest tu stosunkowo nieduży, ponieważ koszty energii elektrycznej pobieranej przez urządzenia AGD stanowią jedynie 10-20% rocznych kosztów eksploatacji budynku, a koszty oświetlenia pomieszczeń tylko ok. 1-2%.
Spore oszczędności każdego roku na kosztach eksploatacji budynku może nam przynieść z kolei odpowiednio zaplanowane ogrzewaniu domu.
Koszty ogrzewania domu i wody użytkowej (np. wody do mycia) stanowią od 70 do 90% całkowitych kosztów eksploatacji budynku w ciągu roku. Potencjał szukania oszczędności jest więc tu największy. Obniżenie rachunków za ogrzewanie domu tylko o kilka procent sprawi, że w domowym budżecie zostanie nam sporo gotówki.

Zużycie energii w domu

Zużycie energii w domu

Koszty ogrzewania domu można ograniczyć na wiele sposobów. Wymieniając stary kocioł na nowy, o wysokiej sprawności, stosując pompę ciepła, kocioł kondensacyjny czy kolektory słoneczne, możemy znacznie obniżyć wysokość rachunków za ogrzewanie przy zdecydowanie większym komforcie obsługi instalacji i komforcie cieplnym w ogrzewanych pomieszczeniach.
Koszty ogrzewania domu o powierzchni 140 m², w zależności od sposobu jego ogrzewania, mogą wynieść od 1.786 do 7.115 zł brutto/rok. Rozpiętość kosztów jest więc bardzo duża – może wynosić od 25% do 100%! 

Kalkulator kosztów ogrzewania on-line >>

Ogrzewanie domu – ważna niezawodność

Oprócz oszczędnego i komfortowego ogrzewania istotna jest niezawodność wybranego urządzenia grzewczego, np. kotła gazowego, oraz całej instalacji w domu. Z pewnością nikt nie chciałby znaleźć się w sytuacji, gdy np. podczas świąt kocioł ulegnie awarii, a fachowiec nie może od razu pojawić się u nas i szybko usunąć usterkę. Dlatego ogrzewanie domu warto realizować w oparciu o urządzenia sprawdzonego producenta, który dużą uwagę poświęca jakości i niezawodności swoich produktów. Postawmy też na rzetelnych producentów, którzy w razie potrzeby zaoferują też profesjonalny serwis swoich urządzeń.

Ogrzewanie domu – komfort i bezpieczeństwo

Obecnie produkowane, nowoczesne kotły, pompy ciepła, kolektory słoneczne i inne urządzenia grzewcze są bezpieczne w użytkowaniu. Mają szereg zabezpieczeń, które chronią instalację. Ale żadna instalacja grzewcza nie będzie dobrze pracować, jeśli zostanie niewłaściwie zaprojektowana i/lub wykonana. Dlatego, warto poświęcić trochę czasu i wybrać sprawdzonego instalatora, który zadba o fachowe podłączenie urządzeń grzewczych.