Nie jesteś zadowolony z wody w Twoim domu? W czajniku gromadzi się kamień, a na bateriach w kuchni i łazience wciąż widać uporczywe osady? Masz twardą wodę! Rozwiązaniem tego problemu jest montaż zmiękczacza wody. Co warto o nim wiedzieć?
Uzdatnianie wody jest procesem mającym na celu uzyskanie jakości wody zgodnej z obowiązującymi normami i przeznaczeniem. Woda, która płynie w kranach może być wodą wodociągową lub z własnej studni. O ile woda wodociągowa spełnia wymogi wody pitnej, woda studzienna najczęściej posiada szereg parametrów przekraczających normę (np. żelazo, mangan, amoniak, itd.).
Woda wodociągowa, spełniająca normy wody do picia obowiązujące w naszym kraju, może z kolei powodować uciążliwe osady kamienne na bateriach łazienkowych lub np. w czajniku. Dzieje się tak, ponieważ w większości przypadków jest ona wodą twardą, zawierającą duże ilości związków chemicznych (wapnia i magnezu) niekorzystnie wpływających na stan instalacji hydraulicznych, układów grzewczych i armatury sanitarnej. Woda wodociągowa bardzo często zawiera również chlor lub jego związki. Z jednej strony ich obecność w wodzie jest niezbędna ze względu na bezpieczeństwo bakteriologiczne (chlor służy do dezynfekcji wody), jednak ubocznym skutkiem ich obecności może być specyficzny i zarazem nieprzyjemny smak i zapach wody. Bez względu na pochodzenie wody oraz występujące w niej problemy, możemy ją w prosty sposób uzdatnić, wykorzystując do tego celu odpowiednie stacje uzdatniające.
Woda jest uniwersalnym rozpuszczalnikiem. Kiedy przenika przez glebę i skały, rozpuszcza i wchłania minerały (głównie wapń i magnez), które podczas podgrzania wody przyczyniają się do powstawania kamienia kotłowego.
Kiedy mieszkamy w rejonie twardej wody. Zawiera ona bowiem duże ilości rozpuszczonych w niej substancji (głównie soli wapnia i magnezu), które niszczą urządzenia AGD oraz wpływają niekorzystnie na wiele rzeczy w naszym domu – począwszy od osadów w łazience, a skończywszy na stratach energii w urządzeniach grzewczych.
Tak. Jedynie pewną ostrożność powinny zachować osoby, które stosują dietę bezsolną. Zmiękczając każdy 1 stopień niemiecki twardości, dodajemy około 8,2 mg sodu na 1 litr wody. Osoby stosujące dietę bezsolną powinny to uwzględnić przy obliczaniu dziennego spożycia soli. Wypijając dziennie 3 litry wody zmiękczonej, spożywamy 344,4 mg sodu, co odpowiada około 0,87 g soli kuchennej. Jest to przykładowa ilość soli zawarta w 1 kromce białego pieczywa.
Praktycznie od razu. Skóra, włosy będą bardziej miękkie i delikatne po pierwszym myciu, a ubrania bardziej miękkie i przyjemne w dotyku już po pierwszym praniu.
Jeśli popłuczyny ze zmiękczacza wody mają być odprowadzane do domowych biologicznych oczyszczalni ścieków, wskazane są pewne środki ostrożności, ponieważ zawarte w nich chlorki mogą zmniejszać ilość baterii dokonujących rozkładów osadów do stanu ciekłego, co w efekcie może prowadzić do obniżenia sprawności procesu oczyszczania ścieków. Aby zapobiec procesom biodegradacji, zaleca się stosować preparaty, które zawierają bogatą gamę bakterii. Najlepiej jednak stosować się do zaleceń producenta przydomowej oczyszczalni ścieków.
Wanna, kabina prysznicowa, armatura i sanitariaty nie są już pokryte osadem z kamienia
Wydatki na środki piorące, czyszczące i myjące są zredukowane nawet do 60%
Rachunki za energię są niższe przynajmniej o 10%
Skóra jest zdrowsza i gładsza.
Osoby cierpiące na zapalenia skóry odczuwają znaczną poprawę używając wody miękkiej
Oszczędzamy czas, ponieważ sprzątanie z wodą miękką jest łatwiejsze.
Włosy są czystsze, bardziej lśniące i aksamitne w dotyku
Tkaniny dłużej zachowują trwałość i intensywne kolory
Chronimy środowisko naturalne zużywając znacznie mniej detergentów