Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Uzdatnianie wody

Woda bez kamienia = realne oszczędności

Instalacja zmiękczacza wody to nie tylko sposób na pozbycie się uciążliwych osadów kamiennych. Dodatkową korzyścią stosowania tego urządzenia są również oszczędności w budżecie domowym, które można przeznaczyć na inne cele, niż walka z twardą wodą i jej skutkami.

Twarda woda w domu prowadzi do powstawania uciążliwych osadów kamiennych. Niszczą one instalacje wodne, grzewcze, AGD, namnażają zanieczyszczenia w łazience i kuchni oraz powodują problemy ze skórą i włosami. Aby twarda woda zmieniła się w miękką, wystarczy zainstalować zmiękczacz wody. Znajdujące się w nim złoże jonowymienne zatrzymuje odpowiedzialne za twardość wody jony magnezu i wapnia oraz wzbogaca wodę w jony sodu. Dzięki temu do kranów trafia miękka woda.

Oszczędność na detergentach

Koszt zakupu dobrej jakości zmiękczacza wynosi mniej więcej tyle, co koszt dobrej klasy pralki. Urządzenie zmiękczające wodę dość szybko się jednak zwróci – już po 2-4 latach. Realne oszczędności poczynimy przede wszystkim na środkach czystości, które niestety nie należą do najtańszych. Pozbawione kamiennych osadów wanny, umywalki, sedesy, kabiny prysznicowe czy baterie nie będą wymagały stosowania silnych detergentów. Do ich czyszczenia wystarczą preparaty zapewniające zachowanie odpowiedniej higieny i usuwające zwykłe zabrudzenia. Również ich zużycie znacznie się zmniejszy, ponieważ miękka woda, w przeciwieństwie do twardej, nie będzie zmniejszała rozpuszczalności środków myjących.
Szacuje się, że w przeciętnym gospodarstwie domowym, w którym zainstalowano zmiękczacz wody wydatki na środki piorące, czyszczące i myjące można zredukować nawet do 60%.

Niższe rachunki za energię

Zmniejszyć się może również wysokość rachunków za energię grzewczą. Z czego to wynika? Twarda woda wpływa negatywnie na funkcjonowanie domowych instalacji oraz urządzeń, takich jak kotły i podgrzewacze wody. Powoduje bowiem powstawanie kamienia kotłowego, który osadza się między innymi na wewnętrznych ściankach urządzeń i elementach podgrzewających wodę. Jego obecność prowadzi do zmniejszenia sprawności kotła i procesu grzewczego w instalacjach centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Mniejsza sprawność urządzenia grzewczego oznacza z kolei większe zużycie paliwa, a więc i wyższe koszty ogrzewania domu.
Koszty eksploatacji instalacji z problemem kamienia kotłowego mogą być nawet o 20% wyższe, w porównaniu z kosztami ogrzewania instalacją pozbawioną tego problemu.
Dzięki zmiękczaczowi wody kocioł nie jest też narażony na awarie spowodowane uszkodzeniami wywołanymi przez kamień kotłowy, a my na kosztowne naprawy. Urządzenia współpracujące z miękką wodą charakteryzują się też dłuższą żywotnością.

Oszczędność na kosztach zakupu kosmetyków

To kolejna zaleta korzystania ze zmiękczacza wody. Ponieważ nasza skóra i włosy nie są tak bardzo narażone na przesuszenie, nie ma potrzeby częstego i intensywnego stosowania kosmetyków nawilżających. Będziemy potrzebować ich mniej, m.in. ze względu na ich zwiększoną skuteczność w miękkiej wodzie. Oszczędzimy również na drogich kosmetykach zwalczających podrażnienia delikatnej skóry.

Popularne

Uzdatnianie wody Co potrafi zmiękczacz wody?