Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Termomodernizacja

Termoizolacja poddasza – materiały ociepleniowe

Docieplenie przegród w domu będzie skuteczne pod warunkiem, że zastosujemy izolatory wysokiej jakości. Najważniejszym parametrem jest przewodność cieplna materiału izolacyjnego – powinna być jak najniższa. Styropian czy wełna mineralna od niesprawdzonych producentów mają o wiele niższe parametry od deklarowanych. Taki izolator nie zapewni więc oczekiwanych oszczędności.

Wełna mineralna czy styropian?

Wybierając materiał ociepleniowy często stajemy przed dylematem: czym ocieplić poddasze. Najczęściej do ocieplenia połaci dachowych wybieramy wełnę mineralną szklaną lub skalną w postaci mat oraz płyt. Gęstość mat nie przekracza zazwyczaj 25 kg/m3, są więc lżejsze od płyt. Produktami sprawdzonymi i rekomendowanymi do izolacji dachów skośnych są maty z wełny mineralnej otrzymane z włókien szklanych, cechujące się sprężystością. Dzięki czemu mogą szczelnie wypełnić izolowaną przestrzeń i wyeliminować nieszczelności, jakie mogą powstać na styku materiału termoizolacyjnego z konstrukcją dachu, wpływając tym samym na skuteczność izolacji.

Pomieszczenia pod skosami możemy też docieplić płytami elastycznego styropianu. Dzięki fabrycznie wykonanym nacięciom sprężynują i doskonale wypełniają przestrzenie między krokwiami. Dostępne są także płyty z grafitowego styropianu, który ma lepszą izolacyjność niż biały styropian. Styropian w porównaniu z wełną mineralną jest dużo lżejszy oraz łatwiejszy w montażu. Poza tym nie pyli. W przeciwieństwie do wełny mineralnej stanowi jednak zagrożenie podczas pożaru. Styropian ma także gorsze właściwości tłumienia hałasu. Nie wchłania i nie przepuszcza wody, co w przypadku poddasza ma duże znaczenia.

Inne materiały ociepleniowe

Popularne

Dom energooszczędny / Fotowoltaika / Pompy ciepła Odnawialne źródła energii (OZE) – to się opłaca! Dom bez rachunków (cz.3)