Termoizolacja poddasza – materiały ociepleniowe

Duże straty ciepła w starych domach występują przede wszystkim przez dach. Dlatego podczas termoizolacji domu tak ważne jest odpowiednie ocieplenie tej przegrody. Tylko jakie materiały ociepleniowe wybrać, aby przeprowadzane prace były skuteczne?

Termoizolacja poddasza – materiały ociepleniowe

Docieplenie przegród w domu będzie skuteczne pod warunkiem, że zastosujemy izolatory wysokiej jakości. Najważniejszym parametrem jest przewodność cieplna materiału izolacyjnego – powinna być jak najniższa. Styropian czy wełna mineralna od niesprawdzonych producentów mają o wiele niższe parametry od deklarowanych. Taki izolator nie zapewni więc oczekiwanych oszczędności.

Wełna mineralna czy styropian?

Wybierając materiał ociepleniowy często stajemy przed dylematem: czym ocieplić poddasze. Najczęściej do ocieplenia połaci dachowych wybieramy wełnę mineralną szklaną lub skalną w postaci mat oraz płyt. Gęstość mat nie przekracza zazwyczaj 25 kg/m3, są więc lżejsze od płyt. Produktami sprawdzonymi i rekomendowanymi do izolacji dachów skośnych są maty z wełny mineralnej otrzymane z włókien szklanych, cechujące się sprężystością. Dzięki czemu mogą szczelnie wypełnić izolowaną przestrzeń i wyeliminować nieszczelności, jakie mogą powstać na styku materiału termoizolacyjnego z konstrukcją dachu, wpływając tym samym na skuteczność izolacji.

Pomieszczenia pod skosami możemy też docieplić płytami elastycznego styropianu. Dzięki fabrycznie wykonanym nacięciom sprężynują i doskonale wypełniają przestrzenie między krokwiami. Dostępne są także płyty z grafitowego styropianu, który ma lepszą izolacyjność niż biały styropian. Styropian w porównaniu z wełną mineralną jest dużo lżejszy oraz łatwiejszy w montażu. Poza tym nie pyli. W przeciwieństwie do wełny mineralnej stanowi jednak zagrożenie podczas pożaru. Styropian ma także gorsze właściwości tłumienia hałasu. Nie wchłania i nie przepuszcza wody, co w przypadku poddasza ma duże znaczenia.

Inne materiały ociepleniowe

  • Polistyren ekstrudowany – płyty z tego materiału są twarde, mają świetną izolacyjność termiczną.
  • Poliuretan PIR – ma właściwości zbliżone do polistyrenu ekstrudowanego, ale charakteryzuje się jeszcze lepszą izolacyjnością cieplną. Można go więc układać cieńszą warstwą.
  • Pianka PUR – natryśnięta natychmiast pęczniej i utwardza się, ściśle przylegając do podłoża. Pianka wchodzi we wszystkie szczeliny i trudno dostępne miejsca. Dodatkowo wzmacnia sztywność konstrukcji szkieletowej i stanowi dobre wygłuszenie. Pianka nie nasiąka wodą, jest świetną izolację cieplną.
  • Folia termoizolacyjna – wykonana jest z dwóch warstw metalizowanej membrany, między którymi umieszczona jest folia bąbelkowa lub specjalna włóknina. Wykonana z folii termoizolacyjnej warstwa ociepleniowa jest lekka i bardzo cienka.
  • Płyty drzewno-magnetyzowe – wykonane są z wełny drzewnej związanej ze spoiwem magnetyzowym. Płyty ocieplają i jednocześnie tworzą stabilny podkład pod wykończenie tradycyjnym tynkiem. Są ciężkie i wymagają solidnej więźby. Zapewniają za to dobrą izolacyjność akustyczną.