Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Kotły

Suche drewno kontra drewno mokre

O tym, co zawiera drewno, jakie są skutki palenia mokrym drewnem i jak rozpoznać czy mamy suche drewno czy mokre, pisaliśmy już w artykule: Czy warto palić mokrym drewnem? >
Dzisiaj skupimy się na skutkach energetycznych palenia drewnem, czyli na tym ile ciepła uzyskamy i ile to nas może kosztować.

Wartość opałowa drewna

To co nas najbardziej interesuje, to ile ciepła uzyskamy ze spalenia danego rodzaju drewna. A dokładniej, ile ciepła zawiera w sobie drewno. Mówi o tym jego wartość opałowa.

Poszczególne gatunki drewna posiadają różną wartość opałową:

Wartość opałowa drewna (patrz tabela) określa ile kWh energii cieplnej możemy uzyskać ze spalenia jednostki paliwa, np. z 1 m3, 1 m.p. („m.p.” – metr przestrzenny) czy 1 kg drewna. Przy czym są właściwe dla drewna zawierającego w swoim składzie 20% wody – drewno o wilgotności 20% (suche drewno).

Dla porównania z innymi paliwami:
– 1 metr przestrzenny (m.p.) drewna bukowego daje ilość energii cieplnej odpowiadającą ok. 200 l oleju opałowego lub ok. 200 m3 gazu ziemnego,
– 1 litr oleju opałowego można zastąpić ok. 3 kg drewna.

Co to jest wilgotność drewna?

Wartość energetyczna drewna w znacznym stopniu zależy od zawartości w nim wody.
Im więcej wody w drewnie, tym niższa jest jego wartość opałowa – mniej ciepła uzyskamy ze spalenia np. 1 kg drewna.
Podczas spalania drewna, zawarta w nim woda zmienia się w parę. Przejście wody w parę pochłania pewną ilość ciepła, którego nie możemy już wykorzystać – jest to nasza strata energii.
Wynika z tego, że im więcej wody zawiera drewno, tym mniej ciepła uzyskamy z jego spalenia. Lub, żeby otrzymać określoną ilość ciepła potrzebną do ogrzania domu, będziemy musieli zużyć więcej paliwa – drewna.

Wilgotność drewna możemy określić na dwa sposoby, jako:
– zawartość wody w drewnie (tzw. wilgotność względna) – jest to masa wody w odniesieniu do całkowitej masy drewna (wyrażana w procentach).
– wilgotność (tzw. wilgotność bezwzględna) – to masa wody w odniesieniu do masy drewna suchego, czyli pozbawionego wody (wyrażana w procentach).

Wpływ zawartości wody w drewnie na to ile może dostarczyć ciepła (wartość opałowa drewna):

suche drewno

 

Przykład zmian wartości opałowej i wilgotności drewna, w zależności od tego jak długo jest suszone:

suche drewno

 

Suche drewno, o wilgotności do 20% – spala się najefektowniej i wytwarza najwięcej ciepła.
Suche drewno, o wilgotności poniżej 25%, suszone w warunkach naturalnych (tzw. powietrzno-suche) – spalanie jest stabilne, uzyskujemy z niego dużo ciepła.
Drewno półsuche, o wilgotności do 35% – na początku spalania jest więcej dymu, a ilość ciepła wyraźnie mniejsza.
Drewno świeże, o wilgotności od 35 do 70% – spalając je tracimy znaczną ilość ciepła na schnięcie drewna, tym samym takie drewno daje mało ciepła; dużo niedopalonych cząsteczek jest wyrzucanych wraz z parą przez komin.

Wilgotność w praktyce – ile ciepła?

Czyli, jak zawartość wody w drewnie wpływa na koszty ogrzewania domu.

Przyjmijmy, że mamy dom o powierzchni 150 m2, który w ciągu roku potrzebuje: 18 000 kWh energii cieplnej – do jego ogrzewania (c.o.) i do ogrzewania wody użytkowej (c.w.u.).

W pierwszym przypadku będziemy palić „suchym drewnem” (sezonowanym), a w drugim świeżo ściętym – „mokrym drewnem”.
Wartość opałową przyjmiemy na poziomie:
– dla drewna „suchego”: 4,0 kWh/kg
– dla mokrego: 2,8 kWh/kg.

W ciągu roku zużyjemy:
– drewna suchego: 12,4 m.p./rok
– drewna mokrego: 17,7 m.p./rok
Różnica wynosi więc ok. 5 m.p. drewna/rok.

Nie próbujemy tego ubrać w koszty ogrzewania, dlatego że ceny drewna są bardzo zróżnicowane na terenie kraju. Ale zachęcamy do samodzielnego sprawdzenia ile kosztuje drewno w najbliższej okolicy. Za pomocą naszego kalkulatora łatwo można obliczyć i porównać koszty ogrzewania dla przykładowego budynku lub zrobić porównanie dla własnego domu – Kalkulator kosztów ogrzewania >

Warto również pamiętać, że palenie drewnem niskiej jakości to również negatywne skutki dla naszego kotła i instalacji odprowadzania spalin.

Przeliczniki drewna

W sprzedaży, drewno oferowane jest w następujących jednostkach objętości:

m .p. – metr przestrzenny, czyli ilość drewna w kawałkach poukładana w przestrzeni jednego metra sześciennego (jakby do skrzyni o objętości 1 m3, o wymiarach 1m x 1m x 1m, powrzucać drewno w kawałkach, przy czym wolną przestrzeń pomiędzy kawałkami drewna wypełnia powietrze).

m3 – metr sześcienny (kubik), ilość drewna poukładana w przestrzeni 1 m3, bez przestrzeni powietrznej pomiędzy kawałkami drewna; lub inaczej – jakbyśmy z dużego pnia wycieli klocek o wymiarach 1m z 1m x 1m, wówczas mielibyśmy 1 m3 drewna.

m.p.n. – metr przestrzenny nasypowy, jest to ilość drewna w postaci np. szczap, zrębków, nasypanych luzem do pojemnika o objętości 1 m3.

1 m3 drewna to ok. 1,4 m.p.

 

Tagi
drewno na opał / drewno opałowe / mokre drewno / suche drewno / wartość energetyczna drewna / wartość opałowa drewna / wilgotność drewna

Artykuły powiązane

Kotły Drewno opałowe. Czy warto palić mokrym drewnem?

Drewno opałowe zapewnia jedne z najniższych kosztów ogrzewania i nie zanieczyszcza atmosfery. Jest produktem naturalnym, przyjaznym dla środowiska i łatwo […]

Kotły Kocioł zgazowujący drewno - jak działa?

Kocioł zgazowujący drewno „produkuje” gaz drzewny, który następnie jest w nim spalany. Wykorzystuje zjawisko pirolizy, tzn. spala gazy powstałe w […]

Popularne

Uzdatnianie wody Darmowe Webinarium