Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Kotły

Jak sterować pracą kotła gazowego?

Choć kotły gazowe to urządzenia zautomatyzowane wymagają ustawienia parametrów ich pracy i zarządzania nimi. Sterowanie kotłem gazowym i regulację temperatury w pomieszczeniach na podstawowym poziomie zapewniają nam termostaty zamontowane fabrycznie w tych urządzeniach. Utrzymują one w sposób ciągły temperaturę zasilania wody w instalacji c.o, ustawioną przez użytkownika.
W trybie pracy z zadaną stałą temperaturą, kocioł dostarcza do ogrzewanych pomieszczeń wodę o stałej temperaturze, niezależnie od aktualnego zapotrzebowania na ciepło w domu. Podwyższenie lub obniżenie temperatury, a więc sterowanie kotłem wymaga ręcznej zmiany ustawień pracy urządzenia.

Termostaty w kotle są często dla użytkowników zadowalającym i wystarczającym rozwiązaniem, które pozwala osiągnąć oczekiwany komfort ciepły w budynku.
Aby jednak kocioł pracował w najbardziej efektywny sposób, warto zapatrzyć system grzewczy w dodatkowe regulatory. Ich zadaniem jest obniżenie do minimum zużycia gazu, przy zachowaniu oczekiwanego przez domowników komfortu cieplnego. Takimi urządzeniami są m.in. regulatory pokojowe i pogodowe.

Sterowanie kotłem poprzez regulator pokojowy

Regulator pokojowy uzależnia pracę kotła od temperatury panującej wewnątrz domu. Jego zadaniem jest utrzymanie temperatury powietrza w pomieszczeniu, ustawionej przez użytkownika – termostat mierzy ją na bieżąco i wysyła sygnał do kotła. Ten dostosowuje swoją pracę do aktualnego zapotrzebowania na ciepło wewnątrz domu. Pomieszczenie, w którym umieszcza się regulator pokojowy nazywane reprezentatywnym lub referencyjnym. Zmiana temperatury w tym konkretnym pomieszczeniu decyduje o załączeniu i wyłączeniu kotła, a więc o tym kiedy instalacja c.o. zasilania jest wodą gorącą.

Sterowanie kotłem z regulatorem pogodowym

Regulator pogodowy wyposażony jest w czujnik temperatury, który umieszcza się na zewnątrz budynku. Pozwala on kontrolować temperaturę powietrza zewnętrznego i dostosowywać do niej temperaturę wody w instalacji centralnego ogrzewania. Kiedy panująca na zewnątrz domu ulega zmianie czujnik przekazuje tę informację do regulatora pogodowego, a ten do kotła. Urządzenie grzewcze dostosowuje wówczas swą pracę do aktualnych warunków zewnętrznych i zapewnia tym samym optymalną temperaturę w pomieszczeniu. Regulator pogodowy reaguje szybciej niż pokojowy, który zaczyna działać dopiero wówczas, gdy na skutek zmiany temperatury zewnętrznej zmieni się temperatura w pomieszczeniu. Dzięki temu zapewnia bardziej efektywne sterowanie pracą kotła.

Sterowanie kotłem 2w1

Aby zapewnić optymalny komfort cieplny i minimalne wahania temperatury wewnątrz domu zaleca się połączenie pracy obu typów regulatorów. Regulator pogodowy będzie sterował pracą kotła reagując na zmieniające się warunki pogodowe, a termostat pokojowy uwzględni również temperaturę w pomieszczeniu, ustawioną przez domowników.

Tagi
jak sterować kotłem / kocioł gazowy / regulator pogodowy / regulator pokojowy / sterowanie kotłem

Popularne

Uzdatnianie wody Darmowe Webinarium