Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Uzdatnianie wody

Sposoby uzdatniania wody w budynku

Uzdatnianie wody jest procesem mającym na celu uzyskanie jakości wody zgodnej z obowiązującymi normami i przeznaczeniem. Stacje uzdatniania to niezawodny i zarazem przystępny sposób pozbycia się na dobre problemów związanych z jakością wody w domu. Jakie urządzenia mamy do wyboru?

Wodę w domu można uzdatniać za pomocą różnych urządzeń i filtrów, w zależności od oczekiwanych efektów. Aby wybrać odpowiednie urządzenie uzdatniające w pierwszej kolejności należy zdiagnozować swój problem. W tym celu najlepiej wykonać badanie wody z domowej instalacji.

Zmiękczacze wody

To urządzenia rozwiązujące problem twardej wody. Zawiera ona duże ilości rozpuszczonych w niej substancji (głównie soli wapnia i magnezu), które niszczą urządzenia AGD oraz wpływają niekorzystnie na wiele rzeczy w naszym domu – począwszy od osadów w łazience, a skończywszy na stratach energii w urządzeniach grzewczych.
Zmiękczacz wody usuwa z niej składniki odpowiedzialne za twardość. Podczas przepływu wody przez specjalne złoże, znajdujące się wewnątrz urządzenia, następuje wymiana jonów wapnia i magnezu na jony sodu. Gdy zdolność jonowymienna złoża zostanie wyczerpana, poddawane jest ono procesowi regeneracji za pomocą solanki. Regeneracja następuje automatycznie, dzięki czemu obsługa urządzenia jest ograniczona do minimum.

Filtry do zadań specjalnych

Aby usunąć twardość wody oraz pozbyć się z niej zbyt dużych ilości żelaza i manganu, które są odpowiedzialne m.in. za żółtobrązowe zacieki na wannie, metaliczny posmak wody i żółtawe plamy na praniu, stosuje specjalne filtry multifunkcyjne. Mogą one usuwać z wody także amoniak oraz substancje organiczne. Specjalne złoże, znajdujące się wewnątrz filtra, jest regenerowane wyłącznie roztworem soli, bez użycia szkodliwych środków chemicznych. Proces regeneracji złoża uruchamiany jest automatycznie w zależności od rzeczywistego i prognozowanego zużycia wody.
W ofercie producentów znajdziemy również urządzenia z unikalnym złożem wielofunkcyjnym, które jednocześnie filtrują wodę do poziomu minimum 20 mikrometrów (dla porównania: grubość włosa wynosi od 50 do 100 mikrometrów), eliminują nieprzyjemny zapach chloru oraz poprawiają smak i wygląd wody. Są one dobrym uzupełnieniem stacji zmiękczania wody.

Oto lista zanieczyszczeń, które mogą być usuwane przez stacje uzdatniania wyposażone w filtr ze złożem wielofunkcyjnym:

Filtry mechaniczne

Niektóre stacje uzdatniania wymagają montażu przed nimi filtra wstępnego, który będzie zabezpieczał głowicę przed zanieczyszczeniami mechanicznymi. Są to filtry, które wymagają okresowego czyszczenia lub wymiany. Sposób eksploatacji filtra jest uzależniony od zastosowanego wkładu filtracyjnego. Wkład w postaci siatki można wymieniać lub czyścić, natomiast wkład z pianki polipropylenowej lub sznurkowy po zanieczyszczeniu zawsze wymaga wymiany.

Popularne

Uzdatnianie wody Darmowe Webinarium