Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Uzdatnianie wody

Skuteczne zmiękczanie wody. Co zmiękcza twardą wodę?

Zmiękczanie wody jest jedynym skutecznym sposobem na rozwiązanie problemu uciążliwych osadów kamiennych, które zagrażają domowym sprzętom AGD i instalacjom. Jak można zmieniać twardą wodę wodociągową lub studzienną w wodę miękką?

Twarda woda w domu to zjawisko niepożądane, głównie z uwagi na jej negatywny wpływ na pracę i trwałość sprzętów AGD oraz domowych instalacji. Osad kamienny (czyli węglan wapnia i magnezu) wytrącający się w czasie podgrzewania twardej wody może prowadzić do uszkodzenia pralki, zmywarki, ekspresu do kawy i innych sprzętów mających kontakt z twardą wodą oraz obniżyć wydajność urządzeń grzewczych instalacji c.o. oraz c.w.u.. Twarda woda nie sprzyja również utrzymaniu porządku w łazience i kuchni. Kamienny osad jest trudny do usunięcia i po krótkim czasie pojawia się na nowo. Przez to sprzątanie pomieszczeń staje się bardzo uciążliwe i wymaga stosowania większej ilości detergentów, co z kolei odbija się na domowym budżecie.
Twarda woda z pewnością nie oznacza nic dobrego, dlatego warto wiedzieć jak skutecznie pozbyć się tego problemu.

Skuteczne zmiękczanie wody w całym domu

Zmiękczanie wody polega na usunięciu z niej częściowo lub całkowicie kationów wapnia i magnezu, które sprawiają, że woda staje się twarda.
Prostym sposobem na zmiękczanie wody jest stosowanie dzbanków filtracyjnych. Ich wydajność jest jednak niewielka. Sprawdzą się ponadto jednie do filtrowania wody wlewanej do czajnika czy ekspresu. Nie uchronią natomiast przed kamieniem pralki, zmywarki czy domowych instalacji.
Najkorzystniejszym sposobem na zmiękczanie wody w domu jest zastosowanie zmiękczacza, czyli automatycznego urządzenia wyposażonego w złoże, które filtruje wodę. Złoże to nazywane jest jonowymiennym ponieważ zatrzymuje kationy wapnia i magnezu, odpowiedzialne za twardość wody i wymienia je na jony sodu. W efekcie procesu woda zostaje zmiękczona.
Zmiękczacz wody włącza się do instalacji przed kotłem lub podgrzewaczem, dzięki temu już uzdatniona woda trafia do instalacji grzewczej oraz wszystkich punktów poboru w budynku – kranu w kuchni i wylewek łazienkowych, pralki oraz zmywarki. Po nasyceniu złoża kationami wapnia i magnezu następuje jego automatyczna regeneracja. Polega ona na przepłukaniu złoża roztworem solanki – kationy sodu wypychają z niego wapń i magnez a popłuczyny trafiają do kanalizacji. Zregenerowane złoże może dalej zmiękczać wodę w domowej instalacji.

 

fot. Stacja zmiękczania wody Aquahome

Popularne