Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Kolektory słoneczne

Rewolucja w kolektorach słonecznych

Wydawało się, że kolektory słoneczne osiągnęły już maksymalny poziom rozwoju tej technologii i że jedyne, co można ulepszyć to ich sprawność. Tymczasem firma Viessmann wprowadziła nowe kolektory płaskie z aktywnym zabezpieczeniem przed przegrzewaniem – proste rozwiązanie, które przynosi wiele korzyści i poszerza obszar zastosowania kolektorów słonecznych.


Nowe kolektory Vitosol 200-FM oraz Vitosol 100-FM stanowią idealne uzupełnienie każdej instalacji grzewczej. Skutecznie pozyskują energię promieniowania słonecznego, a wyprodukowane ciepło wykorzystują do wspomagania ogrzewania wody użytkowej (c.w.u.), ogrzewania budynku czy wody w basenie kąpielowym. Doskonale sprawdzą się w domu jednorodzinnym, gdzie np. zastosowano zbyt dużą powierzchnię kolektorów słonecznych w stosunku do potrzeb jego mieszkańców, a także gdy w lecie wyjeżdżamy na urlop lub gdy dzieci już się wyprowadzą i zmniejszy się zużycie ciepłej wody w domu.

Ich zalety docenią szczególnie właściciele budynków, które nie są stale zamieszkane, budynków o nierównomiernym zużyciu c.w.u. w poszczególnych miesiącach, jak również właściciele domów z solarnym wspomaganiem centralnego ogrzewania.

Przegrzewy w kolektorach

Przegrzewy dotyczą każdej instalacji solarnej, niezależnie od jej wielkości i przeznaczenia. Występują, gdy kolektory produkują znacznie więcej ciepła niż możemy w danej chwili wykorzystać np. do ogrzewania c.w.u. Prowadzi to do zagotowania się płynu solarnego w instalacji. Skutkiem często występujących przegrzewów będzie konieczność wymiany płynu solarnego – są to dodatkowe koszty eksploatacji instalacji. Mogą również mieć wpływ na trwałość samych kolektorów i instalacji.

Jak zapobiegać przegrzewom?

Z kolektorami Vitosol 200-FM i Vitosol 100-FM nie musimy nic robić. Wyposażone są w system ThermProtect, który wyłącza kolektor, jeśli ten za bardzo się nagrzeje.

ThermProtect

Opatentowana przez firmę Viessmann technologia ThermProtect aktywnie zapobiega przegrzewom w instalacji solarnej. Polega na pokryciu absorbera kolektora dodatkową warstwą substancji, która zmienia swoje własności pod wpływem ciepła. W temperaturze poniżej 70°C nie stanowi żadnej bariery dla promieni słonecznych i kolektory pracują „normalnie”, ponad 95% promieniowania słonecznego zamieniając na ciepło. Przy temperaturze powyżej 70°C zaczyna odbijać większość promieniowania słonecznego, zapobiegając w ten sposób przegrzewaniu się kolektora. Przy braku odbioru ciepła z kolektorów płyn solarny nie zagotuje się, nawet w maksymalnym słońcu. Potwierdzają to testy, w których przez 7 dni kolektory wystawione były na maksymalne promieniowanie słoneczne: 1000 W/m2. Temperatura, jaką osiągnęły kolektory nie przekraczała 140°C. Oznacza to, że w typowych instalacjach płyn solarny nie zagotuje się, bowiem jego temperatura wrzenia wynosi 150°C.

Dodatkowe korzyści z zastosowania ThermProtect, to dłuższa trwałość płynu solarnego i dłuższe okresy pomiędzy jego kolejnymi wymianami. To również dłuższa trwałość kolektorów, które nie będą narażone na szoki termiczne.

Kolektory z technologią ThermProtect same dopasują się do każdych zmieniających się warunków ich pracy, chroniąc całą instalację przed wszelkimi nieprawidłościami. Zapobiegają jednocześnie niepożądanym wydatkom związanym z usuwaniem ich skutków.

Popularne