Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Pompy ciepła

Powietrzna pompa ciepła jako jedyne źródło ciepła w domu

Według danych PORT PC w I półroczu 2020 r. liczba sprzedanych pomp ciepła typu powietrze/woda w Polsce wzrosła ponad dwukrotnie w stosunku do sprzedaży w I półroczu 2019 r. Odnotowano wzrost na poziomie +108%. Jak pokazują prognozy liczba sprzedanych powietrznych pomp ciepła w całym 2020 roku przekroczy 40 tys. sztuk. Będzie to oznaczać rekordową sprzedaż tych urządzeń grzewczych w naszym kraju. Mimo tak dobrych wyników sprzedażowych i wciąż rosnącego grona zadowolonych użytkowników tych urządzeń grzewczych, wciąż pokutuje przekonanie, że powietrzna pompa ciepła w naszym klimacie wymaga drugiego wspomagającego urządzenia grzewczego i nie może stanowić jedynego źródła ciepła w domu. Nic bardziej mylnego. Powietrzne pompy ciepła od lat z powodzeniem ogrzewają domy w krajach o surowym klimacie.

Powietrzna pompa ciepła solo

Pompy ciepła typu powietrze/woda do ogrzewania pomieszczeń oraz wody użytkowej wykorzystują energię zakumulowaną w powietrzu. Jak wiadomo w naszym klimacie w zależności od pory roku ma ono zróżnicowaną temperaturę. Powietrzne pompy ciepła dobiera się zazwyczaj w taki sposób, aby mogły samodzielnie ogrzewać dom do temperatury zewnętrznej -10ºC. Przyjmuje się, że przy niższych temperaturach będą one wspomagane np. kotłem czy grzałką elektryczną.

Nowoczesne powietrzne pompy ciepła mogą jednak pracować nawet przy bardzo niskiej temperaturze zewnętrznej. Przykładem takich urządzeń są m.in. pompy ciepła Vitocal 100-S i 111-S charakteryzujące się klasą efektywności A++. W ich przypadku minimalna temperatura powietrza na wlocie w trybie grzewczym to -22°C. Oznacza to, że będą one ogrzewać dom, nawet przy temperaturze zewnętrznej dochodzącej do tej wartości, bez wspomagania drugim źródłem ciepła.

Powietrzna pompy ciepła 100-S

Powietrza pompa ciepła w czasie mrozów

Współczynnik efektywności COP powietrznych pomp ciepła różni się w zależności od temperatury powietrza. W przypadku pompy Vitocal 100-S wynosi on od 4,4 do 4,8 (dla warunków pracy A7/W35, czyli temperatury powietrza 7ºC i temperatury wody 35ºC). Przy temperaturze -7ºC w klimacie chłodnym, czyli takim jaki panuje w naszym kraju i przy zastosowaniu niskotemperaturowym deklarowany wskaźnik efektywności COPd wynosi 2,9. Będzie on spadał z dalszym spadkiem temperatury zewnętrznej. Pamiętajmy jednak, że temperatury zewnętrzne oscylujące wokół -20°C występują bardzo rzadko w sezonie grzewczym. Przez jego zdecydowaną część temperatura przekracza -5°C.

Jeśli pompy ciepła nie będzie w stanie pokryć zapotrzebowania na ciepło budynku w wyjątkowo mroźnych dniach w roku, w takiej sytuacji najczęściej wystarczające jest okresowe wsparcie jej pracy przez wbudowaną grzałkę elektryczną. Dzięki temu nawet przy bardzo silnych mrozach takie pompy będą nadal ogrzewać pomieszczenia i być jedynym źródłem ciepła w budynku.

Powietrzna pompa ciepła a koszty ogrzewania

Pompy ciepła typu powietrze/woda mogą ogrzewać budynek samodzielne przez cały sezon grzewczy nie generując przy tym wysokich kosztów ogrzewania. Warunkiem jest jednak odpowiedni standard energetyczny domu, właściwie dobrane urządzenie do potrzeb budynku i mieszkańców oraz niskotemperaturowy system grzewczy. Niestety to właśnie błędy na etapie projektowania i budowy ponoszą zazwyczaj winę za wysokie koszty zużycia prądu. Pamiętajmy, że powietrza pompa jest tylko źródłem ciepła, częścią całego systemu. System ten będzie efektywny jeśli będzie kompatybilny z urządzeniem grzewczym.

Pompy ciepła to urządzenia, które bardzo dobrze współpracują z instalacją fotowoltaiczną. Połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła zapewni znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, przygotowywania ciepłej wody użytkowej, jak i chłodzenia budynku. Decydując się na takie rozwiązanie warto skorzystać z pakietów Viesssman, dedykowanych do współpracy z pompą ciepła. Są one dobrane w sposób, który zapewnia pokrycie zapotrzebowania tego urządzenia grzewczego na prąd. Dzięki temu użytkownik takiego systemu nie będzie musiał martwić się o koszty ogrzewania nawet w okresach największych mrozów. Pompa ciepła będzie bowiem zasilana darmowym prądem wytworzonym przez instalację fotowoltaiczną – m.in. wykorzystując w tym celu nadwyżkę energii wyprodukowaną w tych najbardziej słonecznych miesiącach.

Przeczytaj także: „Nowości w ofercie Viessmann – powietrzne pompy ciepła typu split Vitocal 100-S i Vitocal 111-S”

Tagi
koszty ogrzewania / pompa ciepła / powietrzna pompa ciepła

Popularne

Dom energooszczędny / Formalności / Strona główna / Termomodernizacja Audyt energetyczny przed modernizacja domu. Wszystko, co warto wiedzieć