Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Pompy ciepła

Pompa ciepła SG Ready – Dom bez rachunków (cz.7)

Coraz częściej spotykamy pompy ciepła posiadające znak SG Ready. Oznacza on, że pompa ciepła, a dokładniej – jej regulator, przystosowany jest do współpracy z „inteligentną siecią energetyczną” (z angielskiego: Smart Grid – w skrócie: SG).

Oczywiście, sieci energetyczne nie są inteligentne, ale w tym rozwiązaniu narzucają pewne wymagania dotyczące pracy pompy ciepła, jak również pracy instalacji fotowoltaicznej. Operator Systemu Energetycznego (w skrócie OSD), ma możliwość zdalnego odłączenia naszej instalacji PV od sieci energetycznej – może ją wyłączyć. W sieciach Smart Grid może zdalnie wyłączyć również naszą pompę ciepła.

Pompa SG Ready i sieci energetyczne

Współpraca domowej instalacji z „inteligentną siecią” może odbywać się wg. czterech trybów pracy:

  1. BLOKADA – stan ten wymusza zablokowanie pracy pompy ciepła (np. przez OSD), co może występować w określonych porach dnia i maksymalnie np. przez 2 godziny – pompa ciepła zostaje zablokowana (nie pracuje) – tzw. „twardy czas blokady”.

  1. NORMALNY – pompa ciepła normalnie pracuje, zgodnie z ustawionym przez użytkownika programem roboczym, ogrzewając dom i ciepłą wodę użytkową (c.w.u.).

  1. PODWYŻSZONY – w podwyższonym trybie pracy pompa ciepła załącza się, aby zmagazynować nadwyżki energii np. z instalacji fotowoltaicznej (PV), czy też dla maksymalnego wykorzystania tańszej taryfy energii elektrycznej.
    Nawet jeśli w danej chwili nie potrzeba ciepła do centralnego ogrzewania i do c.w.u., pompa ciepła SG Ready może się załączyć żeby wykorzystać dostępny prąd z fotowoltaiki – wykorzystuje go zamiast odprowadzać do sieci energetycznej. Pompa ciepła zasilana darmowym prądem słonecznym ogrzewa wodę w zbiorniku c.w.u., w zbiorniku buforowym (akumulator ciepła), lub zasila ogrzewanie domu i magazynuje w ten sposób nadwyżki ciepła np. w wylewce ogrzewania podłogowego.
    Podobnie wygląda sytuacja przy rozliczaniu za prąd w systemie dwutaryfowym – pompa ciepła SG Ready załącza się w czasie obowiązywania tańszej taryfy za prąd, magazynuje pewną ilość ciepła, które wykorzystywane jest w czasie obowiązywania droższej taryfy energii elektrycznej. W ten sposób ograniczamy pracę pompy ciepła kiedy prąd jest drogi, a zmuszamy ją do pracy kiedy jest tani.

  1. PODWYŻSZONY I WYMUSZAJĄCY WŁĄCZENIE – tryb ten wykorzystywany jest praz OSD dla zdalnego załączenia naszej pompy ciepła. OSD może to zrobić po to, żeby odebrać nadwyżki energii elektrycznej, które w danym momencie znajdują się w sieci energetycznej.

 

Przykładowa instalacja z pompą ciepła SG Ready w wariancie ze sterowaniem i monitorowaniem zużycia energii (firmy Fronius); dodatkowy licznik przy pompie ciepła – opcjonalnie, do monitorowania zużycia energii elektrycznej przez pompę ciepła na portalu Solar.Web.

Przykład prezentacji danych dotyczących produkcji i zużycia energii elektrycznej w budynku, na portalu Solar.Web (źródło: Fronius)

 

Skąd pomp ciepła SG Ready wie, że w danym momencie może korzystać z darmowego prądu słonecznego?

Dodatkowy licznik energii elektrycznej informuje pompę ciepła, że prąd fotowoltaiczny jest do dyspozycji. Pompa ciepła SG Ready może się załączyć żeby maksymalnie wykorzystać go, zamiast odprowadzać do publicznej sieci energetycznej. Bo, im więcej produkowanego właśnie prądu słonecznego wykorzystamy w naszym domu, tym więcej zaoszczędzimy.

Popularne

Dom energooszczędny Budowa domu a nowe prawo budowlane