Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Kotły

Palnik kotła – czym jest palnik modulowany?

Palnik jest jednym z głównych elementów kotła. Przygotowuje mieszankę paliwa i powietrza, która następnie spalana jest w kotle. Reguluje też moc grzewczą z jaką pracuje kocioł, zwiększając lub zmniejszając ilość paliwa.

Palnik modulowany dopasowuje ilość wytwarzanego ciepła zgodnie z zapotrzebowaniem budynku. Na przykład, kocioł kondensacyjny Vitodens 300-W o mocy 3,8-19 kW, wyposażony w palnik MatriX, w zakresie mocy od 3,8 do 19 kW płynnie dopasowuje ilość wytwarzanego ciepła (jest to tzw. zakres modulacji palnika). Kocioł gazowy może pracować z mocą np. 4 kW, 6 kW, 10 kW itd., aż do 19 kW, w zależności od potrzeb.

Palnik modulowany na rzecz oszczędności

Dopasowanie mocy grzewczej kotła gazowego do zmieniającego się zapotrzebowania na ciepło budynku pozwala obniżyć koszty ogrzewania. Im palnik kotła kondensacyjnego ma większy zakres modulacji, tym w szerszym zakresie kocioł będzie płynnie regulował swoją moc grzewczą, skutkiem czego będzie załączał się rzadziej co również wpływa na obniżenie zużycia paliwa.
W zależności od temperatur na zewnątrz budynku potrzebujemy do jego ogrzania określoną ilość ciepła np. przy temperaturze -20°C kocioł kondensacyjny będzie pracował z mocą grzewczą 18 kW, a przy 0°C może wystarczyć moc 9 kW. Im wyższe temperatury zewnętrzne tym kocioł gazowy może pracować z mniejszą mocą oszczędzając w ten sposób paliwo.

palnik

Tagi
kocioł gazowy / kocioł kondensacyjny / palnik / palnik kotła / palnik modulowany / Vitodens

Popularne

Uzdatnianie wody Co potrafi zmiękczacz wody?