Szukając komfortowego i taniego w eksploatacji ogrzewania coraz częściej zastanawiamy się nad zastosowaniem pompy ciepła. Przede wszystkim liczymy na to […]
Modernizacja systemu grzewczego polegająca na wymianie kotła na paliwa stałe lub wysłużonego kotła gazowego na pompę ciepła, nierzadko okazuje się dość dużym i kosztownym przedsięwzięciem. Rozwiązaniem w takiej sytuacji są pompy ciepła nowej generacji. Urządzenia te umożliwiają przeprowadzenie modernizacji bez konieczności przechodzenia z grzejników na instalację podłogową. Ich zastosowanie pozwala ograniczyć nakłady finansowe oraz czas związany z pracami modernizacyjnymi, do minimum.
Pompy ciepła są niskotemperaturowym źródłem ciepła, co oznacza, że z założenia mogą ogrzać wodę zasilającą instalację centralnego ogrzewania do stosunkowo niskiej temperatury. To z kolei wymaga zastosowania przystosowanej do tego instalacji grzewczej, najczęściej w postaci ogrzewania podłogowego. O ile w przypadku nowo budowanych domów wykonanie podłogówki nie stanowi problemu, tak w modernizowanych budynkach wymiana grzejników na podłogówkę często okazuje się bardzo kłopotliwa. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie grzejników zaprojektowanych na stosunkowo niską temperaturę wody grzewczej na zasilaniu np. 50-60°C. Grzejniki o tak niskiej temperaturze wody grzewczej są jednak dość duże lub wymagają zastosowania więcej niż jednego na pomieszczenie. Czy to oznacza, że właściciele domów, którzy chcą zmienić przestarzały system grzewczy na instalację z pompą ciepła muszą liczyć się na kosztowne, kłopotliwe i czaso- oraz pracochłonne zmiany? Niekoniecznie…
Wśród powietrznych pomp ciepła nowej generacji dostępne są urządzenia opracowane specjalnie z myślą o modernizowanych instalacjach. Tego typu pompy ciepła z temperaturą zasilania do 70°C (przy temperaturze powietrza zewnętrznego do -10°C) mogą być z powodzeniem stosowane w instalacjach z istniejącymi grzejnikami. Dzięki temu modernizacja nie musi wiązać się z przejściem na ogrzewanie podłogowe.
Pompy ciepła nowej generacji wyposażone są w specjalny układ hydrauliczny jednostki wewnętrznej ze zintegrowanym czujnikiem przepływu objętościowego i obejściem (bypass), który zapewnia optymalny przepływ wody grzewczej. Energia potrzebna do odszraniania parownika dostarczana jest ze zintegrowanego zbiornika buforowego. Te innowacyjne rozwiązania pozwalają zmniejszyć zapotrzebowanie na miejsce do montażu pompy ciepła nawet o 60%, dzięki czemu może ona zostać zainstalowana nawet w niewielkim pomieszczeniu. Zastosowane w pompach ciepła nowej generacji rozwiązania pozwalają również skrócić czas instalacji (nawet o kilka godzin), w porównaniu do konwencjonalnych urządzeń tego typu.
W przypadku modernizowanych domów polecanym rozwiązaniem są m.in. powietrzne pompy ciepła nowej generacji Vitocal 150-A oraz Vitocal 250-A. Są to pompy typu monoblok, jednak podobnie jak splity, składają się z dwóch jednostek. Zasadnicza różnica polega na tym, że w pompach typu monoblok – cały układ chłodniczy znajduje się w jednostce zewnętrznej, gdzie został fabrycznie, hermetycznie zamknięty na etapie produkcji. Jednostki wewnętrzna i zewnętrzna monoblokowych pomp ciepła połączone są przewodami wodnymi. Dzięki temu instalator nie ingeruje w układ chłodniczy, wykonując tylko podłączanie po stronie wodnej. Do montażu pompy ciepła nie musi więc posiadać uprawnień F-gazowych.
Nowy, opatentowany układ hydrauliczny pomp ciepła Vitocal 150-A i 250-A sprawia, że montaż urządzenia jest prosty – cała modernizacja przebiega szybko i sprawnie, jak przy wymianie wysłużonego kotła na gazowy kocioł kondensacyjny.