Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Uzdatnianie wody

Nieprzyjemny zapach wody z kranu – jak temu zaradzić?

Jeśli zapach wody wypływającej z kranu budzi twój niepokój, oznacza to przeważnie, że zawiera ona niepożądane substancje. Jakie? To zależy od rodzaju wyczuwalnego zapachu.

Woda wypływająca z kranu powinna być bezwonna. Według aktualnego rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, „zapach wody powinien być akceptowalny przez konsumentów i bez nieprawidłowych zmian”. Jeśli więc woń wody jest daleka od akceptowalnej, należy upewnić się co jest powodem zmiany zapachu. Pozwoli to podjąć odpowiednie kroki do rozwiązania tego problemu.

Zapach wody określany jako „metaliczny”

Taki zapach może świadczyć o obecności w wodzie żelaza, w ilości przekraczającej dopuszczalną wartość (wynosi ona 0,2 mgFe/l). Podwyższonej zawartości żelaza często towarzyszy również zbyt duża zawartość manganu (jego dopuszczalna wartość wynosi 0,05 mg Mn/l). Wysokie stężenie żelaza i manganu objawia się m.in. brązowymi zaciekami na wannie, nieprzyjemnym smakiem wody oraz żółtymi plamami na ubraniach po praniu. Związki żelaza i manganu przyczyniają się do powstania osadów w rurach instalacyjnych, co prowadzi do zmniejszenia ich światła, przez które woda powinna swobodnie przepływać. Odkładające się osady mogą stać się miejscem namnażania bakterii. Woda o podwyższonej zawartości żelaza i manganu nie wpływa też dobrze na podłączone do instalacji wodnej urządzenia i AGD.
Przyczyną powstawania metalicznego zapachu może być przestarzała instalacja wodna. Problem ten dotyka w największym stopniu gospodarstw z własnym ujęciem wody ze studni. Związki żelaza i manganu są wymywane do wód głębinowych ze skał i z gleby. Żelazo może pochodzić również ze ścieków metalurgicznych, a mangan – ze ścieków z przemysłu wydobywczego, hutniczego, ceramicznego lub z nawozów sztucznych.
Aby uporać się z metalicznym zapachem wody, warto zaopatrzyć się w filtr wody multifunkcyjny. Dobrej jakości filtr usunie z niej nie tylko żelazo i mangan, ale także amoniak czy substancje organiczne. Pozwoli też pozbyć się dodatkowego problemu, jakim jest twardość wody.

Charakterystyczny zapach chloru

Ten problem dotyczy odbiorców wody wodociągowej, która zawiera w swym składzie chlor lub jego związki. Ich obecność w wodzie wynika z konieczności wyeliminowania niebezpieczeństwa występowania różnych bakterii. Chlor zapewnia bowiem skuteczną dezynfekcję wody, jednak jego zbyt duża zawartość może skutkować specyficznym, nieprzyjemnym zapachem oraz smakiem wody. Jeżeli nasz niepokój wzbudza nieprzyjemny, intensywny zapach chloru, możemy zwrócić się do zakładu wodociągów z prośbą o wyniki bieżącego badania kontroli wody. Aby uporać się z nieprzyjemnym zapachem można zastosować filtr ze złożem wielofunkcyjnym, który nie tylko wyeliminuje woń chloru ale także poprawi smak i wygląd wody. Dobrym wyborem jest również montaż dwóch osobnych urządzeń – filtra z wkładem z węgla aktywnego oraz tradycyjnej stacji do zmiękczania wody.

Zapach wody określany jako zgniłych jaj

W tym przypadku za nieprzyjemny zapach wody odpowiada siarkowodór. Często występuje on w towarzystwie żelaza i manganu w środowisku o niskiej zawartości tlenu. Aby się go pozbyć warto zainstalować filtr usuwający z wody H2S.
Jeśli nieprzyjemny zapach siarkowodoru dotyczy jedynie ciepłej wody, oznacza to, że miejscem jego powstawania jest podgrzewacz. Oprócz przykrego zapachu, o obecności siarkowodoru w tym miejscu może świadczyć również ciemne zabarwienie wody w zasobniku. Jest to spowodowane obecnością bakterii występujących w wodzie o małej zawartości tlenu.
Gdy nieprzyjemny zapach dotyczy ciepłej wody należy odszukać instrukcję stosowanego podgrzewacza wody. Producenci tych urządzeń określają, jak należy postępować w takiej sytuacji. Zazwyczaj zaleca się czyszczenie zbiornika, wymianę anody ochronnej i podgrzanie wody do temperatury 60°C. Jeżeli zabiegi te okażą się niewystarczające, zaleca się montaż anody przeciwprądowej.

Chcesz zobaczyć jaki uzdatniacz wody najlepiej pasuję do Twoich warunków domowych? Sprawdź KREATOR DOBORU URZĄDZEŃ

Jeżeli jest Pan/Pani zainteresowany/a jakie urządzenie uzdatniające wodę sprawdzi się w Pana/Pani domu to zachęcamy do wypełnienia formularza. Fachowcy Viessmann przygotują niezobowiązującą propozycję.


Tagi
filtr wody / metaliczny zapach wody / woda wodociągowa / zapach wody / zapach wody chlor

Popularne

Dom energooszczędny / Fotowoltaika / Pompy ciepła Odnawialne źródła energii (OZE) – to się opłaca! Dom bez rachunków (cz.3)