Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Uzdatnianie wody

Montaż stacji uzdatniania wody: kiedy najlepiej zdecydować się na instalację?

Montaż stacji uzdatniania wody można przeprowadzić zarówno w nowym, jak i już użytkowanym budynku. Czy istnieje najbardziej odpowiedni czas na instalację tego urządzenia?

Poza nielicznymi terenami, na zdecydowanej większości obszaru naszego kraju mamy do czynienia z twardą wodą. Woda płynąca w domowych instalacjach może pozostawiać wiele do życzenia również pod względem zapachu, smaku czy barwy, zwłaszcza jeśli pochodzi z własnego ujęcia. W takiej sytuacji jedynym skutecznym sposobem na poprawę jej jakości jest montaż stacji uzdatniania. W którym momencie najlepiej zaplanować zakup i instalację tego urządzenia?

Stacja uzdatniania wody na etapie projektu i budowy

Montaż stacji uzdatniania wody warto zaplanować już na etapie projektowania lub budowy domu. Architekci znając problemy swoich klientów wynikające z użytkowania twardej wody coraz częściej proponują te urządzenia jako podstawowe wyposażenie kotłowni. Decydując się na montaż stacji uzdatniania wody na etapie projektu możemy wybrać dla niej optymalne pomieszczenie (musi się w nim znajdować główne wejście wody do budynku) i zaplanować odpowiednio dużo miejsca, zapewniającego swobodny dostęp do urządzenia.
Renomowani producenci kotłów grzewczych dla zachowania gwarancji na te urządzenie wymagają, aby miało ono kontakt jedynie z odpowiednio zmiękczoną wodą. Z tego względu zmiękczacz wody należy włączyć do instalacji przed kotłem. Planując instalację zmiękczacza jeszcze na etapie budowy bez problemu zaplanujemy właściwy rozkład urządzeń i instalacji w kotłowni lub pomieszczeniu gospodarczym. Decyzja o zakupie stacji uzdatniania wody na etapie projektowania lub budowy domu pozwoli uniknąć późniejszych kosztownych przeróbek instalacji, poprawek i angażowania kolejnych fachowców. Będziemy mogli też zawczasu zadbać o to, aby w pomieszczeniu przewidzianym na montaż stacji uzdatniania wody znajdował się w odpowiednim miejscu odpływ do kanalizacji (najlepiej podłogowy) oraz gniazdo elektryczne do podłączenia zasilania.

montaż stacji uzdatniania wody

Montaż stacji uzdatniania podczas modernizacja kotłowni

Dobrą okazją do montażu stacji uzdatniania wody jest modernizacja systemu grzewczego lub remont budynku. Jeśli konieczne okaże się dostawanie miejsca montażu do urządzenia, na etapie prac modernizacyjnych nie powinno być to uciążliwe ani kosztowne.
Planowanie modernizacji kotłowni i współpraca z instalatorem to dobra okazja na uzyskanie pomocy w doborze odpowiedniego urządzenia dostosowanego do naszych potrzeb. Podpowie on, jakie rozwiązania mamy do wyboru, wskaże gdzie i jaką stację najlepiej zainstalować.
Główną przeszkodą w montażu urządzenia uzdatniającego wodę może okazać się przede wszystkim ograniczona przestrzeń, jaką dysponujemy w pomieszczeniu przewidzianym na montaż stacji. Doświadczony instalator pomoże nam jednak zmodernizować przestrzeń kotłowni w taki sposób, aby nie było problemu z miejscem na instalację odpowiedniej stacji uzdatniania wody. Z myślą o takich sytuacjach powstały m.in. stacje uzdatniania o kompaktowych wymiarach. Dzięki wąskiej, niskiej obudowie bez problemu można umieścić takie urządzenie np. pod kotłem wiszącym.

Odpowiedni moment na montaż stacji uzdatniania jest… zawsze!

Jeśli w czasie użytkowania budynku zauważyliśmy problem z jakością wody, montażu stacji nie musimy odkładać do czasu modernizacji instalacji czy prac remontowych. Nawet jeśli ograniczeniem jest przestrzeń, szeroka oferta nowoczesnych urządzeń uzdatniających pozwoli nam znaleźć rozwiązanie dostosowane do naszych potrzeb i ograniczeń.
Jeśli zależy nam na jednoczesnym zmiękczaniu wody użytkowej i filtracji wody pitnej, zamiast dwóch osobnych urządzeń możemy zdecydować się na montaż stacji uzdatniania typu 2w1, (jak Aquahome Duo), która jednocześnie usuwa nieprzyjemny smak i zapach chloru oraz zmiękcza wodę. Takie rozwiązanie to nie tylko oszczędność miejsca, ale również oszczędność na kosztach zakupu i serwisowania.
W przypadku mieszkań lub niedużych domów, w których do dyspozycji nie mamy zbyt dużo miejsca na montaż urządzenia, zbawienna okaże się stacja Aquahome Fit, którą można umieścić np. w szafce kuchennej (urządzenie ma jedynie 65 cm wysokości, 30 cm szerokości i 40 cm głębokości).

Zmiękczacz wody Aquahome Fit to rozwiązanie polecane dla osób dysponujących ograniczoną powierzchnią do montażu. Dzięki kompaktowej budowie może zostać zainstalowany np. w szafce kuchennej.

Tagi
Aquahome / kotłownia / modernizacja / montaż stacji uzdatniania / stacja uzdatniania wody / twarda woda

Artykuły powiązane

Uzdatnianie wody Stacja uzdatniania 2w1, czyli filtrowanie i zmiękczanie wody

Według danych z Głównego Urzędu Statystycznego w 2016 r. z sieci wodociągowej korzystało prawie 91,9% ogółu ludności. W miastach dostęp […]

Uzdatnianie wody Destrukcyjny wpływ twardej wody na domowe urządzenia i sprzęty

Twarda woda a wylewki kuchenne i łazienkowe Skutki działania twardej wody możemy zaobserwować na elementach armatury łazienkowej i kuchennej. Uwidaczniają […]

Uzdatnianie wody Jak działa stacja uzdatniania wody?

…Złoże jonowymienne zatrzymuje wapń i magnez, a w zamian oddaje wodzie jony sodu. Uzdatniona woda (bez jonów wapnia i magnezu) […]

Uzdatnianie wody Jak montaż zmiękczacza wody wpływa na nasze zdrowie i wygląd?

Jakość wody, z której korzystamy podczas codziennej toalety ma duży wpływ na kondycję naszych włosów i skóry, zwłaszcza, gdy jest […]

Popularne

Dom energooszczędny / Formalności / Strona główna / Termomodernizacja Audyt energetyczny przed modernizacja domu. Wszystko, co warto wiedzieć