Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Kolektory słoneczne

Montaż kolektorów słonecznych – warto wiedzieć

Kolektory słoneczne pracują w trudnych warunkach – stale narażone są na działanie czynników atmosferycznych, jak: wysokie i niskie temperatury, silny wiatr, opady śniegu i deszczu. Dlatego montaż kolektorów słonecznych musi spełnić spełniać warunki dotyczące odpowiedniego zabezpieczenia przed korozją, oraz wytrzymałości i stabilności konstrukcji mocowania.

Montaż kolektorów słonecznych nie może pogarszać funkcji jaką pełni dach, czyli ochrony przed wilgocią (szczelność dachu). Po wykonaniu prac montażowych należy uszczelnić wszystkie wywiercone otwory, żeby woda nie dostawała się pod pokrycie dachu.

Prace montażowe powinny zostać wykonane bardzo starannie, bo po założeniu kolektorów miejsca mocowania do dachu zostaną przez nie zakryte. Ewentualne niedokładności i nieszczelności nie będą widoczne po podłączeniu i uruchomieniu instalacji.

Niezależnie od wybranego miejsca montażu, powinniśmy zwrócić uwagę na to czy sąsiednie budynki i drzewa nie zasłonią kolektorów. Szczególnie drzewa, które w przeciągu dwudziestu lat mogą osiągnąć spore rozmiary. Aby cieszyć się pełnym słońcem, obszar pomiędzy południem, południowym wschodem i południowym zachodem, powinien być wolny od cienia.

Montaż kolektorów słonecznych na dachu stromym

Przy dachu pokrytym dachówką, należy odsunąć w górę część dachówek i do konstrukcji dachu przymocować dodatkowe łaty dachowe. Łaty powinny być dokładnie wypoziomowane lub z niewielkim wzniosem w stronę, po której zostanie zamontowany odpowietrznik. Odpowietrznik powinien być zamontowany w najwyższym punkcie instalacji. Następnie, do łaty przymocowuje się specjalne klamry dachowe a do nich szyny montażowe. Dopiero do szyn zostaną przymocowane kolektory.

Odpowietrznik automatyczny służy do usunięcia powietrza z instalacji solarnej podczas jej napełniania. W czasie normalnej pracy instalacji będzie lub powinien zostać „wyłączony” (zakręcony).

Montaż kolektorów słonecznych na dachu może się odbyć bez konieczności stosowania dodatkowych łat, jeśli konstrukcja mocowania naszych kolektorów przeznaczona jest do zamocowania bezpośrednio do krokwi.

Montaż kolektorów na dachu płaskim lub w ogrodzie

Jeśli mamy dach płaski, również na nim możemy przeprowadzić montaż kolektorów słonecznych, które łatwo można skierować na południe.

Kolektory słoneczne mogą zostać zamocowane na konstrukcji wsporczej (montaż wolnostojący) i przymocowane bezpośrednio do dachu. Mogą zostać tylko ustawione na dachu i zabezpieczone przez przesunięciem dodatkowym obciążeniem.

Konstrukcja wsporcza pozwala ustawić kolektor pod odpowiednim kątem pochylenia do płaszczyzny poziomej.

fot. Viessmann

Płasko na dachu można zamontować kolektory próżniowe, które przystosowane są właśnie do takiego sposobu montażu. Rury próżniowe można obracać wokół osi i w ten sposób optymalnie ustawić absorber kolektora – odpowiedni kąt pochylenia absorbera do płaszczyzny poziomej.

fot. Viessmann

 

Montaż kolektorów słonecznych na fasadzie domu

Każdy rodzaj kolektorów słonecznych można zamontować na ścianie domu (na fasadzie). Jeśli ściana zwrócona jest na południe, bezpośrednio na niej (pionowo) możemy zamontować kolektory próżniowe. Przez obracanie poszczególnych rur kolektora ustawimy optymalny kąt pochylenia absorbera do poziomu. Taki wiszący na ścianie kolektor będzie wyglądał efektownie i dostarczy tyle samo ciepła, jak przy tradycyjnych sposobach montażu.

fot. Viessmann

Jeśli chcemy na ścianie powiesić kolektor płaski, to musimy go pochylić przez dodatkową konstrukcję montażową – powstanie wówczas „daszek” z kolektorów.

Zabezpieczenie przed korozją

Kolektory słoneczne i system ich mocowania powinny być wykonane z materiałów odpornych na długoletnie działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Czyli z materiałów odpornych na korozję, jak np. stal nierdzewna i aluminium. Jeśli montaż kolektorów słonecznych wykonywany jest na terenach nadmorskich, części aluminiowe muszą być dodatkowo zabezpieczone poprzez anodowanie.
Jeśli, ze względu na koszty i warunki, używane są ocynkowane konstrukcje wsporcze, na miejscu instalacji nie należy wykonywać w nich dodatkowych wierceń.
Drobne części ze stali ocynkowanej nie są odporne na rdzę. Zardzewiałe śruby i nakrętki będą w przyszłości zagrożeniem dla całej konstrukcji kolektorów.

Wiatr i obciążenie śniegiem

Montaż kolektorów słonecznych musi zostać wykonany w taki sposób, aby dach i kolektory słoneczne były zabezpieczone przed wiatrem i śniegiem. Śnieg działa jako dodatkowe obciążenie kolektora, a wiatr napiera na całą konstrukcję. No i oczywiście, należy sprawdzić dokładnie, czy dach uniesie ciężar kolektora, jego konstrukcji montażowej i dodatkowy ciężar śniegu oraz czy wytrzyma siłę wiatru.

Na skrajnych obszarach dachu skośnego jak i płaskiego oraz w jego narożnikach, możemy spodziewać się silnych turbulencji wiatru. Montaż kolektorów słonecznych w takim obszarze jest bardzo ryzykowny i należy unikać go w tych miejscach.

Aby kolektory słoneczne nie były narażone na nadmierną siłę naporu wiatru i nie „odleciały”, powinny być zamontowane jak najbliżej środka dachu – minimalna odległość od krawędzi dachu powinna wynosić przynajmniej 2 m.

Łatwy dostęp do kolektorów będzie zapewniony, jeśli umieścimy je w pobliżu okna połaciowego lub włazu. Warto też przewidzieć kratkę przeciwśniegową powyżej pola kolektorów.

Obszary skrajne i narożniki nie są odpowiednie do montażu kolektorów słonecznych.

Popularne