Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Termomodernizacja

Modernizacja starego domu. Audyt energetyczny

Modernizacja starego domu może być wykonana na różne sposoby. Rozważając możliwości modernizacji starego domu, prosimy o poradę fachowców, czytamy artykuły oraz szukamy informacji w Internecie. Niestety, im więcej fachowców prosimy o poradę, tym możemy otrzymać więcej skrajnie różnych opinii, co do tego w jaki sposób powinniśmy przeprowadzić termomodernizację, co powinno zostać zrobione i w jakie urządzenia czy rozwiązania warto zainwestować. Często wystarczy rozmowa z dwoma fachowcami, żeby wiedzieć jeszcze mniej niż na początku.

Fachowe artykuły mogą wiele podpowiedzieć i wskazać właściwy kierunek. Jednak, mogą być stronnicze, promując jedno rozwiązanie jako „najlepsze dla wszystkich”. A, wszelkie wyliczenia, np. opłacalności inwestycji, można łatwo dopasować do konkretnych rozwiązań promujących daną firmę, producenta lub konkretne rozwiązanie. Przykładem mogą być tutaj kolektory słoneczne do c.w.u. – w zależności od liczby mieszkańców i dziennego zużycia c.w.u., temperatury wody, itd., można łatwo pokazać, że kolektory są opłacalną inwestycją. I tak jest faktycznie, chociaż nie dla każdego domu.

Internet również może się nie sprawdzić, bo znajdziemy w nim wiele opinii osób, które modernizowały swój dom, które to opinie mogą być naciągane, autor nie dopowiedział istotnych rzeczy, bądź opinie mają za zadanie głównie zareklamować danego producenta lub sprzedawcę, albo mają za zadanie zniechęcić potencjalnego inwestora do konkretnej firmy – do konkurencji.

Przykładem takich „ciekawych” opinii, mogą być wypowiedzi na naszym facebooku-u, do wpisu z dnia 22 sierpnia 2016 r.: Termomodernizacja – sposób na nowoczesny stary dom:

„Stary dom 240 m2 + piwnica 60 m2, z murami na parterze grubości 80 cm, nie ocieplony(dach tak), kocioł na ekogroszek 25 kw. Poprzedni sezon 4 tony groszku(CO+CWU). Biorę Bobrek po 800/tona. Czyli 3200 za sezon. Pytam więc na czym polega oszczędność przy użyciu PC? Wciskanie kitu, za przeproszeniem. Podobnie jak solary do grzania wody dla 2-4 osób. Te inwestycje nigdy się nie zwrócą.”

„Po co pompa ciepła w nieocieplonym domu, u mnie ja za 280 m2 po podłodze gazem co+ciepła woda 2160 zł za rok taryfa w1 do 1200 m3 bez żadnych udziwnień pomp itp średnia w domu 22 stopnie”

Dwa różne domy, nieocieplone, ale o podobnej powierzchni…

To co od razu rzuca się w oczy, to że ogrzewanie gazem ziemnym jest tańsze od ogrzewania węglem. Z wypowiedzi wynika również, że koszty ogrzewania gazem są niższe aż o 1 040 zł/rok. Jest to podejrzane, bo zwykle wychodzi odwrotnie.

Z szacunkowych obliczeń (brak dokładnych danych), zapotrzebowanie na ciepło do centralnego ogrzewania (c.o.) i do ogrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), wynosi:
– pierwszy dom, przyjmując 240 m2 jako powierzchnię do ogrzania: ok. 90 kWh/m2 w sezonie grzewczym – dla nieocieplonego starego domu to mało – zbyt mało;
– drugi dom: ok. 25 kWh/m2 w ciągu roku lub w okresie grzewczym – to wartość odpowiednia dla domów energooszczędnych, niemal pasywnych – nierealna dla starszego i nieocieplonego domu; chyba, że dom nie jest stary (kilku lub kilkunastoletni), a technologia jego budowy pozwalała na rezygnację z dodatkowego ocieplenia, więc stąd stwierdzenie: „nieocieplony”.

Aby mieć pełen obraz kosztów ogrzewania, należałoby dopytać o parę spraw, np.:
– ile kosztuje ogrzewanie w typowym sezonie grzewczym – ostatnie zimy były stosunkowo łagodne, co skutkuje niższymi kosztami ogrzewania dla każdego domu;
– ile kosztowało ogrzewanie w ciągu ostatnich kilku lat – da to lepszy obraz kosztów
– kiedy i w jakiej technologii wybudowany został dom
– podana powierzchnia – dotyczy pomieszczeń ogrzewanych, po podłodze; czy powierzchni użytkowej
– sposób ogrzewania, np. czy dom jest cały ogrzewany, czy tylko np. dwa, trzy pomieszczenia, a w pozostałych przez całą zimę zakręcone są grzejniki
– czy dom jest stale zamieszkany, czy tylko przez parę tygodni w roku;
– czy są dodatkowe źródła ciepła w domu, np. kominek, kocioł na drewno – często używane mogą znacznie obniżyć rachunki np. za gaz, o czym zwykle zapominają poinformować osoby, które wypowiadają się o kosztach ogrzewania
– jaka temperatura utrzymywana jest w pomieszczeniach mieszkalnych, np. 15, 20, 22, czy 24°C
– ile osób mieszka w domu i jak ogrzewana jest c.w.u.
– istotny będzie również sposób korzystania z ciepłej wody – jeśli domownicy kąpią się raz w tygodniu, to zużycie c.w.u. będzie niewielkie, tym samym koszt jej ogrzewania również będzie mały;
– kąpiel w wannie czy prysznic – również mają wpływ na koszty ogrzewania c.w.u.

Modernizacja starego domu: skąd wziąć rzetelne informacje?

Nasza propozycja:
– pytaj znajomy o to, co zrobili i jakie efekty uzyskali w swoim domu;
– dopytuj o szczegóły, bo mogą mieć duże znaczenie w porównaniu kosztów ogrzewania różnych budynków;
– czytaj opinie innych w internecie;
– rozmawiaj z fachowcami ale… stosuj zasadę „ograniczonego zaufania”, dopytuj o szczegóły i sprawdzaj;
– najlepszym rozwiązaniem może być zlecenie wykonania audytu energetycznego.

Czym jest audyt energetyczny?

Audyt energetyczny jest to opracowanie, które ma odpowiedzieć na pytanie: co należy lub warto zmodernizować w domu i jakie rozwiązania najlepiej zastosować. Porównuje różne rozwiązania i wskazuje najbardziej korzystne, pod względem kosztów inwestycji i efektów jakie przyniesie.

Audyt może sporządzić praktycznie każdy. Jednak najbardziej rzetelnie podejścia można oczekiwać od audytora energetycznego, czyli od: osoby przeszkolonej w sporządzaniu audytów, posiadającej certyfikat audytora energetycznego, którego praca podlega weryfikacji.

Ile kosztuje audyt energetyczny ?

To zależy od rodzaju budynku, rodzaju przeprowadzanego audytu, a jego koszt można zawsze negocjować. Często może nam wystarczyć tzw. audyt szacunkowy, którego koszt wynosi ok. 300 zł.

Audyt szacunkowy pozwala określić:
– wysokość kosztów ogrzewania
– rozwiązania modernizacyjne i koszty inwestycji
– przewidywane oszczędności na kosztach ogrzewania
– analizę finansową realizacji inwestycji: kredyt, dotacja, czy można spłacać kredyt dzięki uzyskanym oszczędnością

Audyt energetyczny szczegółowy to już dokładniejsze przyjrzenie się budynkowi i dokładniejsza analiza. Koszt jego sporządzenia, dla domu jedno- lub dwu-rodzinnego może wynieść od ok. 1 000 zł do 1 800 zł. Audyt szczegółowy może być wymagany np. przez bank, w którym staramy się o dotacje do modernizacji domu.

Audytora energetycznego w wybranym województwie, można znaleźć na stronie Zrzeszenia Audytorów Energetycznych: http://www.zae.org.pl/audytorzy/lista-audytorow.aspx

W Internecie znajdziemy wiele kalkulatorów, które umożliwiają samodzielne sprawdzenie jakie efekty przyniosą poszczególne działania termomodernizacyjne.
Przykład uproszczonego kalkulatora do wykonania uproszczonego audytu energetycznego: https://farbykabe.pl/program,audyt

Tagi
audyt energetyczny / modernizacja starego domu / stary dom / Termomodernizacja

Popularne

Dom energooszczędny Budowa domu a nowe prawo budowlane